ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2013
DIN: Tg Mures
ÎNSCRIS: 29.06.13
JUN-2013

Un adevarat concediu de odihna

Desi nu am niciun talent la scris, postez acest review pentru a creste cota hotelului, deoarece noi am fost foarte multumiti!

Hotelul a primit acreditarea autoritatilor elene in aprilie 2013 si e cotat la 2 stele

Camera a fost foarte curata, ni s-au schimbat prosoapele si lenjeria la trei zile, iar curatenie se facea aprox la 2 zile; terasa se spala zilnic... in camera, spre deosebire de alte locatii, am gasit si detergent de vase, burete, sapun, etc.

Camera era dotata si cu aer conditionat, dar nu am avut nevoie, deasupra peluzei era o vie deasa care tinea umbra, asa ca in camera era placut.

Fiind la sf lunii iunie, apa a fost calda. A fost o zi innorat, si in ziua aceea nu puteam face diferenta intre temperatura din apa si cea de afara! copii nu mai vroiau sa iasa din mare, apa se adanceste treptat, cred ca mergi 30-40 m in larg si nu trece de genunchi, e ideala pentru copii. Am gasit totusi si ceva arici de mare, in zona cu pietre, chiar langa debarcader, dar, in general am atentionat copiii si nu mergeau pe acolo. Referitor la papuci, atata timp cat se ocoleste zona cu bolovani si stanci, nu cred ca sunt necesari.

Am mers cu autocarul si noi, copiii (au 9 si 5 ani) au suportat foarte bine calatoria, fiind aer conditionat in autocar n-au avut nevoie nici de multa apa, asa ca pauzele care se faceau la trei ore pentru dezmortit si nevoi erau suficiente, iar per ansamblu, drumul a fost bine. Ca o recomandare: perne de calatorie pentru fiecare. Noi am avut si carti de joc care chiar s-au dovedit de folos mai ales pe drumul de intoarcere. In rest, jocuri, muzica la casti, in functie de preferinte.

La hotel am ajuns in jur de ora 13, ne astepta proprietara si ne-am cazat foarte repede apoi ne-am si dus la plaja.

Micul dejun il luam in camera. Este un Carrefour expres la 200 m de hotel - de aici cumparam de obicei cascaval, lapte, iaurt, salam, paine - 1.58-3 euro (in functie de preferinte), apa - parca 1.48 euro era un bax de apa de 1.5l, berea - aprox 0.48-0.70 euro/doza, corn cu ciocolata - 0.29 euro/buc.

In rest, in functie de chef, am mancat pe la mai multe taverne, printre care, cel mai multumiti am fost de Gatos (mancare foarte buna, pret rezonabil, servire foarte prompta, desi era plin). Am mancat si la vestitul Koralli, dar am fost putin dezamagiti de promptitudinea cu care ne-au servit (am stat mai bine de o juma de ora pana sa ne intrebe cineva de meniu, apoi, tot asa, inca o gramada de vreme pana ni s-a adus mancarea si bautura) - probabil din cauza ca era si foarte aglomerat, desi patronul isi facea timp sa mai schimbe cateva cuvinte aproape cu fiecare client.

Multumiti am fost si de Mama's Grill, unde am mancat gyros si souvlaki sandwich, cu 2.5 euro (noi nu am gasit mai ieftin nicaieri). Aici primeam din partea casei cate un paharel de ouzo pt adulti, si unul de suc pt copii.

Deserturi foarte bune se gaseau la patiseria de langa Mama's grill, la 12 euro /kg, sau prajituri extraordinare la 2.3 euro bucata.

Dintre magazinele de souveniruri, il recomand cu placere pe cel de langa taverna Teagenis - se numeste Melistalako, am cumparat de acolo dulceata de masline delicioasa, de smochine, portocale, apoi am luat ceva sapunuri si cosmetice mai deosebite pentru cadouri, fructe confiate, etc.

Se fac si excursii cu vaporasul din insula, mai ales daca mergeti in grup organizat, vi le va prezenta acolo insotitorul de grup, inclusiv la Muntele Athos si turul insulei cu autocarul, dar, pentru insula, eu zic sa inchiriati o masina (noi am luat un suzuki 4x4, altfel nu puteam ajunge la Marble Beach si Agios Ioannis) si sa faceti un tur al insulei - mai ales Marble Beach, care se afla in dreapta plajei Makriamos, la cativa km - este deosebita! , apoi Paradise Beach, Aliki, e si o manastire, etc - toate sunt frumoase! - dar pentru mai multe detalii, sunt multe review-uri pe acest site pentru consultare. Noi cel putin, de aici ne-am inspirat cu ce ar trebui sa vizitam pe insula.

Va doresc un sejur cel putin atat de frumos pe cat l-am avut noi!

Trimis de laura_m in 02.07.13 19:01:01
Validat / Publicat: 02.07.13 20:05:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 golful vazut de langa vila

[02.07.13 19:08:30]

@laura_m: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulțumiri, deasemenea, pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

strat
[09.07.13 06:53:32]

@laura_m: Avem o oferta ptr Susie Studios si Blue Bay Hotel-stiti ceva de ele?

lora200
[23.07.13 00:19:55]

Multumim frumos pentru impartasirea detaliilor cu noi!

As avea o intrebare. Daca nu am cum sa inchiriez o masina neavand permis se poate lua un autobuz care sa mearga pana in Limenas?

laura_mAUTOR REVIEW
[23.07.13 14:35:08]

@lora200: da, exista transport in comun, programul este afisat in statia de autobus si din ce stiu eu, se poate sa vina mai repede, dar niciodata mai tarziu, asa ca sa fiti in statie cu 10-15 min mai devreme.

biletele se cumpara de la sofer.

distractie placuta!

tms
[15.07.14 21:35:31]

@laura_m: vreau sa va intreb. camerele sunt ca in foto prezentate de ag

laura_mAUTOR REVIEW
[15.07.14 22:38:33]

@tms: da, cel putin camera in care am fost cazati noi

arata ca si in pozele prezentate de agentie

laura_m, lora200, strat, tms
Alte impresii din această RUBRICĂVergina Hotel: