ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2014
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 31.07.11
AUG-2014

O experienta gastronomica de neuitat la Casa de vacanță Elena

Vreau sa scriu si eu cateva impresii legate de aceasta locatie de unde noi tocmai ne-am intors acum in august.

Nu ma voi referi la cazare pentru ca noi nu am fost cazati aici ci la o alta pensiune foarte aproape insa la Casa Elena am servit masa in fiecare zi cat am stat la Sulina si a fost... o incantare! In primul rand aceasta pensiune este foarte aproape de debarcader deci de faleza ceea ce reprezinta un avantaj pt plimbarile de seara :) si arata foarte bine. Repet, nu am fost cazati aici ca sa pot da detalii din interiorul pensiunii insa exteriorul arata superb.

Curtea este plina de flori (intr-adevar trandafirii sunt splendizi), are 2 foisoare mari unde se poate servi masa intr-un cadru linistit si racoros.

Servirea este ireprosabila, proprietarii ocupandu-se personal de toate detaliile - de la aranjatul mesei, servirea mancarii pana la fond muzical ca sa mearga mancarea bine :)).

Ei... si acum sa descriem putin regalul culinar la care am asistat cu placere... vinovata, recunosc. Se mananca excelent tot ce inseamna peste. Pe langa faptul ca au o mare diversitate de specii de peste, au si o gama variata de moduri de a le prepara iar mancarea este, credeti-ma... DELICIOASA! Ce va trece prin cap sa comandati... ei va servesc.

Am mancat bors de peste (exceptional), plachie, crap pe varza, saramura de somn, calcan si sturion la gratar, batog de somn si sturion (hmmm... un deliciu!), alti prieteni de-ai nostri au mancat icre de stiuca si scrumbie la gratar si sunt convinsa ca mai erau multe de descoperit la capitolul feluri de mancare daca am mai fi stat vreo saptamana. Totul foarte proaspat, foarte gustos si bine gatit, iar portiile... sincera sa fiu este primul loc unde merg in Romania unde vad asa portii gigantice. Deci pentru cine doreste o cura de ingrasare... asta e locul :)) Ca un sfat: nu comandati decat un singur fel de mancare pentru ca nu veti putea manca mai mult oricat v-ati stradui. Preturile sunt ok raportate la ambient, calitatea mancarii si gustul pestelui de Delta care nu se compara cu nimic altceva. Ca exemplu: un bors de peste -15 lei; o saramura de crap sau somn- 25 lei; sturion - 35 lei portia /pers. Chiar daca pot sa para un pic mari, credeti-ma: se merita! Toate sunt delicioase si din abundenta in farfurie. Aaa... si sa nu uitam de bautura: palinca, visinata, afinata, caisata, vin de toate felurile... de cele mai multe ori din partea casei ceea ce a fost o surpriza extrem de placuta.

Dl Teodorescu este o gazda extrem de amabila care stie sa faca turism, stie sa faca omul sa se simta bine si sa revina cu placere. Noi recomandam aceasta pensiune cu mult drag cel putin din punct de vedere al mancarii.

Sunt convinsa ca si conditiile de cazare sunt foarte bune (apropo, pensiunea are si o bucatarie de vara nou construita si dotata cu de toate numai pentru turisti - noi am vazut-o si arata excelent in interior - curata, moderna si cu toate facilitatile).

Desi suntem din Tulcea si pestele nu ne este chiar strain... aici am mancat cu adevarat peste proaspat si gustos din Delta! Asa ca... oricine doreste o masa buna si indestulatoare (sunt convinsa ca si cazarea e la fel) cu produse traditionale din Delta, poate veni fara nici cea mai mica grija la Casa Elena. In concluzie: ASA DA!

Trimis de Trofin Cristina in 12.08.14 19:48:00
Validat / Publicat: 12.08.14 21:04:15

VIZUALIZĂRI: 3819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trofin Cristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.08.14 20:58:12]

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (dacă aceasta nu există încă pe sait, se poate crea în maxim 1 minut)

Mutat la rubrica "Unde putem mânca la Sulina" (deja existentă pe sait).

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sulina?: