ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2018
ÎNSCRIS: 10.07.18
AUG-2018
6 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit

Păcat... păcat... excursia la Sulina a fost o dezamagire!

Anul acesta am fost la Sulina pentru a doua oara dupa 10 ani.

Desi sotul a jurat ca nu mai calca in Sulina pentru ca pur si simplu te simti jăcmanit in fiecare moment de localnici, am reusit sa-l conving totusi si mergem impreuna cu parintii si copiii pentru cateva zile de relaxare si mancare buna de peste din nou la Sulina.

S-o luam cu inceputul, dupa lungi cautari "Unde manaci mancare traditionala in Sulina" dau de doamna F. Vorbesc cu dansa, a fost foarte draguta la telefon, ii spun ca vrem sa mancam la localnici mancare traditionala, imi spune ca tocmai asta ofera si ca decurand si-a deschis o pensiune cu 4 camere care din poze arata excelent si stabilesc sa mergem 6 persoane adulti sa ne cazam la dansa si sa ne pregateasca 2 mese pe zi (pranz si cina, noi urmand sa ne ocupam doar de micul dejun). Perfect... totul suna perfect pana cand am ajuns in Sulina la pranz.

Infometati o intrebam pe doamna daca ne-a pragatit si noua ceva, o ciorbita, orice...

- Nu, imi pare rau, am fost foarte aglomerata si nu am avut timp, moment in care sotului i se urca sangele in cap

- Bun, spun, dar ne puteti recomanda pe cineva? Suntem morti de foame de pe drum si vrem sa mancam ceva, nu sa mai asteptam la restaurant cine stie cat. Da sigur vorbesc cu un prieten, va aduce aici niste peste prajit. Ne-a adus niste crap si salau prajit - bun n-am ce zice

- Dna F. ne propune ca pe seara sa ne faca o saramura - Perfect zic eu. Si pentru maine ce ne pregatiti?

- A... pai maine n-am timp de gatit ca am intalnirea de 10 ani...

- Si poimaine?

- A... pomaine e duminica, eu nu muncesc duminica!...

Asa ca la renumita doamna F. care "gateste excelent" n-am mancat decat o saramura, care sa ma ierte Dumenzeu, n-a fost nici pe departe cea mai buna! Pestele a fost facut prea ars, si avea gust amarui, plus a avut prea multa zeama- dar na, asa o fi reteta!

Am mancat in schimb foarte bine cand am fost in excursie la Letea la dl. Mihai (bors de peste felul I, plachie excelenta felul 2, desert, tuica si vin din partea casei), excursie pe care am facut-o cu dl Dragos (varul doamnei F.) - pe care il recomand cu cea mai mare caldura! Excusia a fost excelenta iar dl. Dragos este o adevarata enciclopedie - a povestit in continuu tot felul de povesti si istorioare despre Sulina si Delta Dunarii cat si despre flora si fauna intalnite pe traseu. Nota 10++++

Cum doamna F. nu ne-a mai pregatit mancare ne-a trimis la dl. Bogdan o cunostinta de-a dansei care iarasi a fost o dezamagire: Stabilim sa mergem la ora pranzului sa mancam un bors de peste. Invatati fiind cu borsul de peste care vine cu platoul de peste si apoi cu zeama ne gandim sa nu mai luam felul 2. Vin ne dati? - intreb eu. Nu, n-avem vin, doar tuica.

- Cat costa?

- 25 lei

- Dar desert?

- 5 lei in plus - imi spune

Bun, mergem la ora pranzului la dl. Bogdan, ne pune pe masa 2 boluri de ciorba - altfel decat borsul de peste pentru ca era alba. Mancam cate o portie de zeama; bolul nostru avea bucatele de peste dar celalalt era cam zeama chioara (probabil era destul de tarziu si carnea de peste s-a dus la ceilalti turisti).

Dupa care asteptam platoul de peste, cand... supriza... asta nu e bors de peste, e storceag - asa ca asta e tot. Enervati deja pentru ca ne simtim din nou jacmaniti sa platim 25 lei pe o zeama cu putin peste si o tuica (nu tu vin, nu tu desert)... ne gandim ca si la restaurant te costa mai putin unde ti se taie un bon de casa si... nu platesti 25 lei pe o ciorba.

In fine, una peste alta concluzia e urmatoarea: Pacat... Pacat de Sulina si de frumusetile Deltei... Pacat... ca o excursie care ar fi trebuit sa fie excelenta s-a transformat intr-o dezamagire.

Pacat ca localnicii care traiesc din turism nu stiu sa se ocupe putin de confortul si satisfactia acestuia. Probabil ca sunt foarte aglomerati si nu-i mai intereseaza.

Sunt focusati sa castige cat mai mult in cele 2 luni de vara si nu au mentalitatea de pastrare a clientilor, necesare acestui business. Nu-si dau seama ca un client pierdut inseamna de fapt poate mult mai multi alti turisti pierduti, pentru ca asa se promoveaza agroturismul, nu-i asa? Din vorba-n vorba...

M-as mai fi dus cu drag si as fi recomandat cu drag Sulina altor prieteni, insa din pacate nu pot spune asta.

Asa ca, adio Sulina!

Toate bune si ma bucur daca altii au avut experiente placute!

PS: cazarea arata intra-adevar foarte bine, curat si de calitate!

Trimis de narciro in 21.08.18 15:04:56
Validat / Publicat: 21.08.18 15:54:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA.

VIZUALIZĂRI: 6595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narciro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [21.08.18 15:54:35] »

@narciro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Zoazore [22.08.18 14:21:02] »

@narciro:

Ba da! La Ivan Pescarul, in Tulcea, Storceagul e 25 lei.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.08.18 15:31:32] »

@narciro: Bine ai venit printre noi! Îți mulțumim pentru informațiile de ultimă oră privind Sulina.

Noi nu am ajuns încă la Sulina. Am fost doar până la Murighiol și de acolo, cu barca, am făcut câteva incursiuni pe canale. Sulina este unul dintre obiectivele aflate de multă vreme pe lista noastră de opțiuni. Ne-am pus în gând (și chiar am reușit în bună parte) să vizităm toate orașele românești de la Dunăre. Încet, încet, ne apropiem de Sulina. Nu știm când vom ajunge acolo, dar cu siguranță acest lucru se va întâmpla. Vom ține cont de tot ceea ce s-a scris despre acest izolat colț de țară românească.

Vacanțe frumoase, fără peripeții, oriunde și oricând!

executorul [26.06.19 06:15:28] »

@narciro: bună ziua. Va rog îmi dați și mie datele de contact ale barcagiului cu care ați făcut excursii in deltă. Ce excursii ați făcut și care e costul?

emmadick [29.06.19 13:03:40] »

@narciro: Buna ziua.

In Iulie vreau sa merg in Sulina cu familia.

Puteti sa-mi dati oare nr de telefon aldomnului care v-a plimbat cu barca in Delta?

Multumesc

emmadick, executorul, iulianic, Zoazore