ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2009
DIN: TARGU MURES
ÎNSCRIS: 21.03.09
NOV-2009

Super hotel, super pret - Hotel Sol Virginia, voi reveni

Cred ca titlul spune tot!

Un hotel foarte frumos, personal politicos, masa acceptabila, curatenie in camere zilnic, aer conditionat, plaja privata, transport cu autocarul, cu autobuzul gratis din ora in ora.

--- [adaugat ulterior - nota Admin] ---

Am gasit oferta pe internet -Last minute- va asigur ca este un hotel foarte bun, are multe facilititati. Piscina proprie, cu sezlonguri si prosoape de plaja, plaja privata, unde transportul se face din ora in ora cu autocar propriu, bufetul este foarte bogat si variat. Seara au programe artististice destul de bune. Toti amgajatii vorbesc limba engleza si rusa. Sant foarte multi rusi in toata statiunea, dar contrae parerii generale despre rusi sant destul de linistiti.

La sosire in aeroport am fost intampinati de reprezentantii firmei asociate TEZ TOUR vorbitori de limba romana, care ne-au inmanat pliante cu oferte de excursii. Preturile excursiilor sant relativ rezonabile, dar daca vreti puteti sa mergeti in bazar si acolo gasiti firme care ofera aceleasi excursii cu 10-15 dolari mai putin, dezavantajul e ca mergi cu necunoscuti. Eu am ales doar trei excursii, pentru ca timpul a fost destul scurt si voiam si putina plaja si baie in mare.

Prima excursie am facut-o la Muntele lui Moise si Manastirea Sfanta Ecaterina. Se pleaca seara dupa ora 20 si se ajunge la ora 24 la Manastirea Sfanta Ecaterina, aici dupa un mic popas se incepe escaladarea muntelui, care dureaza cam 4-5 ore. Daca va permiteti puteti merge cu camila. Daca mergeti luati-va haine groase, este destul de frig si incaltaminte comoda, lanterne dau cei de la firma, va sfatuiesc sa va luati baterii de rezerva, cace ce dau ei sant destul de slabe, pe la ora 2 se cam termina. Efortul este mare, sa nu vorbim de febra musculara de a doua zi, dar merita. in cuvinte nu se poate exprima ce vezi cand se lumineaza, mie cel putin nu mi-a venit sa cred ca am putut ajunge asa departe. Voi atasa fotografii pentru ca nu sant o buna povestitoare.

A doua zi am revenit la hotel si va dati seama ca am dormit toata ziua. Marti am facut excursia la insula de corali si diving. Odata ajunsi pe mare finnd cu un grup de rusi, eu nestiind rusa mi sa facut instructajul in limba engleza de catre un instructor de diving. Am inceput scufundarea, mi-a fost destul de frica dar odata prins ritmul respiratiei totul a fost ok. Va dati sema ce inseamna sa inoti printre corali si pesti multicolori? Trebuia la un moment dat sa-i dai la o parte cu mana sa poti inota. regret ca nu am avut o camera suacvatica sa pot fotografia ce am vazut. Pe vas ni sa sevit si prnzul.

Joi seara am plecat la Cairo sa vedem piramidele, drum lung 500 km, obositor dar la destinatie merita. Vineri plaja si inot iar sambata din pacate revenirea in tara. cu siguranta ma voi intoarce in martie, pentru ca in sezon este si aglomeratie si caldura mare. Voi atasa cat de multe fotografii pot.

Trimis de stefania in 30.11.09 09:14:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O PARTICICA DIN HOTEL
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

Alex_Macedo
[29.11.09 08:40:20]

What is this???

... poate cineva sa-mi spuna??? ... decat sa postati asa, la acest mod... doua virgule si-o fraza juma'... mai bine pune-ti niste poze, ca stam bine cu vederea si vom incerca sa depictam cum e pe la Sol Verginia... macar din imagini!!!

edy12006
[29.11.09 11:45:12]

Avem bilete de pe date de 5 dec la sol verginia, all inclusive. Ne poti da mai multe detalii referitor la mancare, bauturi, daca e bine sa-ti iei ceva din tara, daca merita excursiile la piramide sau e mai bine sa le faci cand stai in Cairo? (am inteles ca drumul este obositor) Vremea este buna de plaja, se poate intra in apa sau este cam rece in aceasta perioada? Multumesc!

Ilie Nicolae
[29.11.09 13:45:21]

Da... asa spuneam si eu de nenumarate ori... decat poetisme... mai bine poze...

[29.11.09 19:36:41]

Scuze tuturor ca am fost atat de scurta, dar eram inca in Sharm El Sheik si mi s-au terminat cele 30 de min. De data asta voi scrie tot ce doriti.

Statiunea este relativ noua, forte ingrijita si cocheta. Hotelul SOL VERGINIA cred ca are vreo 2-3 ani, este foarte frumos si impecabil de curat. Camerle sant mari, se schimba zilnic prosoapele, zilnic se face curatenie luna. Are piscina proprie cu locuri pentru copi si adulti, sezlonguri si prosoape de plaja, care se schimba si ele zilnic.

Sala de forta, jacuzi si masaj. Seara este program de divertisment. Hotelul are plaja particulara, transportul se face cu autobuzul din ora in ora gratis.

Bufetul suedez foarte bogat si diversificat, trebuie sa fi foarte mofturos sa nu-ti poti alege ceva.

[29.11.09 22:23:15]

CAND AM FOST EU, VREMEA ERA BUNA SI DE PLAJA SI DE BAIE. Din tara nu prea merita sa iei nimic, poate un salam daca nu puteti fara carne de porc. Se serveste doar carne de vita, oaie, pasare si peste. Bufetul este foarte bogat, ai de unde alege. Bauturilr sant la discretie cu all inclusiv. Excursia la piramide este intradevar obositoare, dar exista si varianta cu avionul.

Daca te mai pot ajuta, intreaba-ma si-ti raspund cat pot de repede.

danoradea
[30.11.09 09:46:50]

Superbe imaginile, am evitat sistematic Egiptul pana acum din cauza zborului, desi am facut si zboruri mai lungi decat cel pana in Egipt, dar cred ca ar trebui sa-mi revizuiesc parerea, mai ales ca piramidele si Sfinxul sunt obligatoriu de vazut in viata

[30.11.09 10:04:46]

stefania: sejurul a costat intr-adevar doar 176 euro?? (probabil de persoana)

In alta ordine de idei, ai scris doua review-suri la acelasi hotel, nu e firesc. Le voi condensa in unul singur (voi muta si toate ecourile scrise la setul de imrpesii care va ramane)

[30.11.09 10:34:29]

OK WEBMASTER, PRIMUL L-AM SCRIS DIN EGIPT SI NU STIAM CUM SA-L COMPLECTEZ CAND AM AJUNS IN TARA.

DA DE PERSOANA A COSTAT 176 EURO, EXCURSIILE OPTIONALE LE-AM PLATIT ACOLO FIRMEI TEZ TOUR.

PT. DANORADEA ZBORUL L-AM FACUT CU TAROM DAR A FOST IMPECABIL SI LA DUS SI LA INTORS-ORICUM SIGUR MERITA VAZUT EGIPTUL

PT. WEBMASTER A-SI INCARCA MAI MULTE POZE DAR DE CE SE POATE INCARCA DOAR CATE UNA?

ambrosi.carmen
[30.11.09 10:41:33]

Cu ce agentie, la acest pret, si daca s-au facut rezervari din timp, sau a fost un last-minute.

[30.11.09 11:15:57]

Se poate incarca o singura poza pentru ca... Nu stiu, probabil in primul rand pentru ca nu am fost in stare sa proiectez o "lopata de incarcat simultan mai multe" [e simtitor mai complicat, din punct de vedere al programarii]

NU MAI SCRIE DOAR CU LITERE MARI, te rog!

[30.11.09 11:29:03]

mutat toate fotografiile incarcate la ACEST review; deasemenea, ecourile scrise la impresiile precedente au fost si ele mutate aici.

[30.11.09 19:09:47]

Multumesc !

[30.11.09 19:17:42]

Pt. ambrosi. carmen

A fost last minute, cu agentia PAN EUROPEAN TRAVEL, totul a costat 176 euro. Nici acum nu-mi vine sa cred ca am facut aceasta excursie de vis cu asa putini bani!

Pami*
[10.12.09 10:09:16]

Bine te-ai reintors din Egipt si ma bucur ca ti-a placut...chiar aveam emotii ;-), dupa cum se pare nu a fost o saptamana de relaxare dar doar asa poti spune cu mandrie ca ai fost acolo ! ma bucur ca ai avut curajul sa cobori sub apa pentru a vedea minunata lume subacvatica! Felicitari !

[10.12.09 10:23:13]

Multumesc Pami! Intr-adevar a fost o saptamana obositoare dar a meritat! Abia astept sa ma reintorc!

carmenm
[11.12.09 03:39:25]

ssi mie mi-a placut descrierea ta

ancamariagadea*
[05.01.10 12:14:12]

Nu-mi vine sa cred ce putin a costat! Au fost incluse si taxele de aeroport?

carmenm
[08.01.10 01:16:04]

Anca Maria eu zic sa citesti si ce am scris eu, care tot pe last minute am plecat si in extra sezon, sa vezi ca Stefania a fost o mare norocoasa referitor la pret.

baranci
[11.01.10 09:29:52]

eu am fost in egipt la sharm el sheikh in noiembrie 2009 la grand hotel si am platit cam 1100euro all incl. tot 7 zile hotel 5 stele (2 pers) ai avut noroc de asa un pret!

[11.01.10 10:20:31]

DA intradevar am avut noroc, dar am mai spus a fost last minute cu demipensiune. A fost super abia astept sa ma reintorc.

ancamariagadea*, baranci, carmenm, danoradea, Pami*, stefania
Alte impresii din această RUBRICĂVerginia Sharm Resort (ex Sol) :