ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 09.08.10
MAY-2010

Sub orice critică

Evitati acest hotel

Am amanat descrierea acestei vacante pentru a fi cat mai obiectiva, sperand ca trecerea timpului va estompa impresia neplacuta pe care mi-a lasat-o sejurul petrecut la acest hotel.

Am cumparat acest sejur last minute, cu 24 ore inainte de plecare. Cu un an inainte am mai fost in Egipt, la un hotel de 3 * in Hurghada, unde m-am simtit foarte bine. Din pacate aceasta noua experienta a fost dezamagitoare.

Prima impresie: hotelul este situat la periferia statiunii, la circa 2 km de plaja, dar ofera transport gratuit catre aceasta cu un microbuz dupa un orar stabilit, din ora in ora, catre o plaja comuna catorva hoteluri iar seara, contra cost, catre centrul statiunii, Naama Bay. Hotelul are un aspect modest, mobilier invechit, iar curtea interioara cu verdeata putina si 3-4 palmieri in zona piscinei. Nu existau locuri umbroase unde sa te poti feri de soarele arzator din egipt in cursul zilei cu exceptia micului bar de la receptie. Piscina arata OK cu sezlonguri gratuite dar aveai acces la ea doar intre orele 8-18.

Dupa ce am oferit receptionerului bacsisul de rigoare, am primit camera. Pozitia camerei era buna, dar curatenia lasa de dorit, lenjeriile aveau o culoare indoielnica, mobilierul era vechi si uzat si in camera era un miros neplacut, care se accentua daca porneam aerul conditionat. Comparativ cu camerele primite de prietenii nostri care nu au dat bacsis, camera noastra era chiar curata. In camera am avut seif in care am fost sfatuiti sa ne lasam banii si lucrurile de valoare, nu functiona bine dar personalul hotelului a venit si l-a deschis de cateva ori deoarece se bloca mereu, atat la noi cat si la altii din grup. Prima impresie despre hotel a fost dezamagitoare dar eram constienta ca luasem aceasta vacanta la un pret redus si nu aveam pretentii mari vizavi de hotel. Am fost in excursii optionale: piramide, croaziera pe marea rosie iar in rest nu-mi doream decat putina relaxare, soare si mare.

Regimul de masa pe care l-am ales a fost demipensiune si a fost o alegere inspirata avind in vedere oferta saracacioasa si repetitiva a hotelului. Am evitat alimentele ce pareau nesigure din punct de vedere igienic si apa de la robinet care in Egipt nu e potabila. Nu am avut probleme de sanatate cu mancarea, dar nu prea aveai ce alege iar cina se servea dupa ora 19. 30, destul de tarziu dupa parerea mea.

Cea mai mare nemultumire am avut-o vizavi de personal care avea o atitudine nerespectuoasa, unii erau chiar agasanti, fapt care nu l-am mai intalnit in alte hoteluri. Este adevarat ca arabii au stilul lor dar asta se intampla pe strada nu in hotel. In a treia zi am fost in excursie la Cairo si piramide lasand in seif banii: 100 euro si 100 dolari iar cheia la receptie cum am fost sfatuiti de ghid. La intoarcere lipseau 50 euro. Am reclamat furtul la manager, au verificat seiful si mi-au spus ca poate am pierdut eu banii in afara hotelului, si-au declinat orice raspundere motivand ca doar seful securitatii hotelului poate deschide seiful fara a sti codul, fapt ce era intrutotul neadevarat. In prima zi cand incuiam seiful si apoi se bloca mi-au deschis seiful si receptionerul si baiatul cu bagajele si un alt angajat, probabil responsabilul cu securitatea. N-am fost ajutata in nici un fel sa-mi recuperez pierderea si am fost sfatuita de manager sa nu reclam la politie deoarece nu se fac investigatii pentru sume mai mici de 100 euro. Probabil acesta a fost motivul pentru care nu mi s-au furat toti banii. Restul sejurului am fost nevoita sa renunt la masa de pranz; oricum mi-a pierit pofta si nici cu banii nu stateam prea bine. A trebuit sa-i iau cu mine la plaja si sa fiu atenta. Am numarat orele pana la plecarea acasa.

Marea era la distanta si pentru a merge la plaja depindeai de autobuzul hotelului. Drumul pe jos nu era decat 2 km, dar era o zona pustie, cu daramaturi, unde vedeai adapostindu-se localnici de arsita; consider ca era riscant sa mergi pe acolo. Dar riscant s-a dovedit a fi si cu soferul angajat al hotelului care intr-o zi, cind am plecat de la plaja a mers cu autobuzul in alta directie. Am intrebat, vazand ca nu merge catre hotel: "Verginia, hotel? "Mi-a raspuns: "foto. beach"

Nu vorbea decat ruseste, limba pe care nu o cunosc; am presupus ca se intoarce pe plaja dar cand am vazut ca se indrepta spre iesirea din statiune am inceput sa strig la el "hotel now". "Ok, Ok"a raspuns, a intors brusc autobuzul si m-a dus la hotel. Am multumit Domnului ca am scapat cu bine. N-am mai parasit hotelul pana a doua zi cand ne intorceam acasa. Managerului de hotel nu i-am mai relatat nimic din incident, stiam deja ce atitudine are vizavi de problemele cu angajatii sai, mi-ar fi raspuns probabil ca nu s-a intamplat nimic, ca mi s-a parut sau altele asemenea.

Un singur aspect vizavi de plaja as mai avea de adaugat: este situata pe o faleza inalta, jos este putin nisip iar in mare nu poti intra datorita coralilor decat dupa un ponton. Acolo apa este insa foarte adinca, trebuie sa stii sa inoti bine, valurile te trag spre mal, si te poti rani in corali. Aceste accidente se petrec des, nu sunt avertizari; am vazut o fata ranita la picior, numai sange; atentie mare.

In speranta ca acest review va fi de folos celor care vor sa viziteze Egiptul va urez o vacanta placuta si in siguranta.

Trimis de DaniX in 09.08.10 20:23:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada, hotel Shedwan Golden

VIZUALIZĂRI: 2042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaniX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

[09.08.10 20:45:05]

Foarte bun si foarte util review-ul, in opinia mea. Imi face reala placere sa citesc asemenea impresii echilibrat scrise.

Alex_Macedo
[10.09.10 11:31:17]

Uite cum aflăm, cu regret, ce se poate întâmpla, acolo unde crezi că siguranţa este asigurată!!

Informaţii pretioase... ca să folosesc un clişeu... pentru cei ce în viitor vor face primii paşi spre Egipt... şi nu numai! NICIODATĂ nu lăsaţi cheia nimanui... nici măcar Cheile Bicazului!... după confortul pe care-l căutăm în vacanţe, al doilea lucru este automat PRUDENŢA!

Bravos!!... Review excelent, scris la rece cu mintea limpede!

Votul 5 de la mine şi aprecierea mea care conţine un vot de 10!

DaniXAUTOR REVIEW
[05.09.12 21:01:24]

@Alex_Macedo: Multumesc pentru aprecieri. Avand in vedere evolutia situatiei in Egipt, acum regret ca nu mai pot face o asa excursie la un pret similar cu toate inconvenientele suferite.

Alex_Macedo
[06.09.12 08:02:42]

Sincer... si eu as mai face o tura de Egipt! Cu toate inconvenientele/mizerie/saracie/whatever... m-am simtit in largul meu acolo, in Sharm. Pretentiile le-am lasat acasa si am luat totul cu un zambet. Daca stai sa bibilesti si "sa-ti faci liste", cu ce este rău, uiti ca esti in concediu!

Alex_Macedo, DaniX
Alte impresii din această RUBRICĂVerginia Sharm Resort (ex Sol) :