ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Asa si asa

Pentru ca am tot cerut informatii de la membrii „Am fost acolo”, simt obligatia de a scrie un review despre sejurul nostru care tocmai s-a incheiat.

Am ajuns la Albena, hotel. COM in jurul orei 15. Am primit bretarile si camera imediat. A fost o camera la parter, in corpul din partea stanga a restaurantului si piscina (foarte aproape de ambele).

Trebuie sa specific ca am plecat de acasa cu lenjerie de pat si prosoape. Eu am pielea sensibila si piticul meu la fel, de aceea nu risc niciodata in ceea ce privesc lucururile ce intra in contact cu pielea. Deci, nu m-a deranjat foarte tare faptul ca lenjeria prezenta fire de par, era usor mototolita si prosoapele desi pareau curate nu mi-au inspirat incredere de a ma sterge cu ele.

Pe jos era sters in fuga... pe marginile camerei era praf, fire de par si nisip. Nu mai spun si pe sub paturi... (am avut 2 paturi fiind 2 adulti si un copil). In fiecare zi intra o femeie si stergea in aceeasi maniera. Sa spunem ca inteleg intr-un fel faptul ca e destul de greu sa acoperi foarte multe camere intr-un timp relativ scurt si pe bani putini.

Ca dimensiune, camera era potrivita. Lucrul care m-a deranjat cel mai tare in ceea ce priveste camera este urmatorul: intr-o noapte am mers la baie si am gasit gandaci pe jos. Erau mari (~2cm), negrii si cum faceai un pic de zgomot se ascundeau in rama de la tocul usii. Vreau sa cred ca stateau numai in baie dar si asa, abia asteptam sa plecam de acolo.

Un mare plus a fost aerul conditionat (pe care l-am folosit intens) si uscatorul de rufe de pe balcon.

La televizor se prinde protv international cam cu „purici” dar nu cred ca merge nimeni acolo sa se uite la televizor. Cam atat despre camera.

La restaurant a fost mai ok. Chiar daca majoritatea mancarurilor erau slab calitativ, gaseai ceva multumitor. Ciorbele erau un dezastru, nu prea aveau gust. Poate asa fac ei ciorbele iar noi suntem obisnuiti cu ciorbele cu „gust”. (suntem transilvaneni) De aceea doar am gustat... speram sa pot manca, dar de fiecare data dupa prima lingura renuntam. La felul doi erau tot felul de mancaruri: paste, cartofi, carne de porc, pui, peste. Unele erau refolosite (ex. Intr-o seara erau aripioare prajite, a doua zi au pus un sos peste ele si gata). Dar asa cum spuneam mai sus gaseai ceva. Ce am remarcat la salatele lor, erau multe si rosiile aveau gust, ceea ce prin pietele noastre gasesti cu greu. De asemenea branza era foarte buna.

Bauturile erau cam nasoale. Sucurile erau din acelea ce se comercializeaza la butoaie de peste 5kg (au pus in fata mea si am vazut), vinul era sintetic si berea slabuta. Dar sa zicem ca intr-o zi torida merge si asa.

Prajiturile... pot spune ca erau de doua feluri: fursecuri si cremoase (prezentate sub diverse forme). Cremoasele erau imbibate in ceva dulce, cred ca era miere sau sirop de zahar, atat de dulci incat cred ca daca mancai mai mult de 2 faceai diabet. Deci singurul gust care ramanea era dulce, fara alte arome. Acestea erau prezente la toate cele 3 mese.

Mancarea de dimineata era asa si asa... cascavalul nu prea avea gust, salam uscat nu a fost niciodata. Aveau oua fierte si prajite, crenvusti fierti/prajiti, clatite, legume si ceea ce am apreciat cel mai mult au fost fructele. Era pepene rosu, galben, prune, banane, grefe, portocale si piersici.

Deci per total masa a fost ok pentru ca aveai ce alege chiar daca 70% era mancare low cost.

La terasa Rai am fost o singura data. Am incercat pizza care nu era cine stie ce. Un aluat cu ceva branza pe deasupra si cuburi din crenvusti din loc in loc. (erau felii acolo, pe care nu gaseai nici macar o urma de carne). Restul mancarurilor nu le-am incercat. Am mancat numai la hotel.

La plaja mi-a placut pentru ca fiind mai multe natii amestecate, romanasii nostrii parca erau ceva mai civilizati. Un lucru remarcabil este faptul ca nu circula nimeni pe plaja ca sa cumperi nimicuri, probabil din cauza regimului all inclusiv. Un alt lucru de apreciat sunt dusurile de pe plaja. Foarte utile. Drumul pana la plaja este umbrit asa ca mersul pe jos castiga puncte in fata autobuzului.

Statiunea este una linistita pe care o recomand mai ales familiilor cu copii.

La piscina am mers aproape in fiecare dupa masa. Apa era buna de fiecare data si destul de curata. Mai trageau ai nostrii cate un scuipat dar nu m-a deranjat. Nu stiu sa innot asa ca nu ma bagam in piscina cea mai adanca unde erau macho – manii scuipatori. Tinerii animatori isi faceau treaba chiar daca nu erau prea profesionisti. Nu am participat niciodata la activitatile lor. Doar am privit. La piscina 80% se vorbea romaneste. Mi-am dat seama cand au pus o melodie de la O-Zone si lumea a inceput sa cante. La un moment dat au pus si o manea la difuzoare, lucru care m-a dezgustat. (Nu imi plac manelele). Un mare plus sunt topoganele cu apa.

La snack-bar gaseai inghetata (un plus), bauturi si mancare (probabil din cea ramasa neconsumata de la masa de pranz). Nu am mancat acolo dat am studiat terenul. Dupa cele 3 mese nu prea iti mai trebuie mancare.

Un lucru pe care as vrea sa-l mentionez in incheiere este faptul ca cele trei stele ale hotelului nu sunt comparabile cu trei stele din Austria sau Cehia de exemplu. Am fost in ambele tari si contitiile sunt net superioare la un hotel clasat astfel. De aceea sugerez si voi proceda si eu la fel intr-o viitoare excursie, spre a alege un hotel cu cel putin 4 stele in tari precum Bulgaria sau Grecia.

Cu toate ca am scris un comentariu un pic cam subiectiv, specific ca nu a fost un sejur ratat.

Trimis de tymbark in 04.08.14 11:27:43
Validat / Publicat: 04.08.14 12:47:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tymbark); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea Neagra

[04.08.14 12:47:28]

Bun, echilibrat review de debut

@tymbark: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[04.08.14 12:54:27]

tymbarkAUTOR REVIEW