ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2014
    ÎNSCRIS: 25.03.10
    JAN-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bali - o jungla locuita

Am fost in Bali in luna de miere pentru o saptamana si am ales aceasta destinatie la finalul calatoriei noastre care a mai cuprins si Bangkok, Kuala Lumpur si Singapore. Am pus-o la final pentru relaxare si plaja. Cel putin asa ne-am gandit noi initial. Am fost cazati la un hotel in Nusa Dua ce apartine sultanului din Brunei. Dragut, nu luxos, dar extrem de specific insulei. Totul pe insula este mai aparte de Indonezia si de Asia, din ce am vazut si auzit si de la altii, de la religie si obiceiuri, taxe etc.

Pe insula nu exista mijloace de transport in comun, asa ca pana la un centru comercial "Bali Collection" care cuprinde magazine locale si terase unde poti lua masa, ne-a dus o masina de la hotel care pleca in fiecare ora.

Intr-o seara am plecat prea tarziu si am luat un taxi. In taxi am aflat de la sofer ca sunt multe lucruri interesante de vizitat pe insula si ca ne face o oferta pentru o zi intreaga de plimbari, dandu-ne si o harta cu obiectivele aferente. Evident ca a 2-a zi aveam planificata toata ziua.

Am vizitat padurea cu maimute, unde am hranit maimute cu minibanane. E un sentiment incredibil sa vezi o maimuta ca vine si trage usor de pantalonii tai si iti cere o banana. Un ingrijitor din padure chiar ne-a oferit si un mic spectacol ad-hoc cu micile maimute.

Apoi soferul ne-a dus in jungla sa ne plimbam cu elefantul, o alta experienta unica pentru mine. Sotul mai calarise unul in Kuala Lumpur care la sfarsit s-a ridicat cu el pe 2 picioare pentru o poza waw.

Dupa o zi intreaga de alergatura cu vizite la diferiti mestesugari, pentru ca ei au fiecare sat cu specificul lui, satul in care se lucreaza in lemn, satul care face papusi etc., obositi fiind si rupti de picioare, dupa plimbarea cu elefantul ne-am facut un masaj regesc la picioare si asa am incheiat o zi minunata.

Dupa o zi intreaga de vizitat ne-am si facut o impresie asupra insulei. Din pacate am constatat ca este o saracie cum am vazut doar la tv prin Africa.

In ciuda saraciei am vazut ca localnicii sunt totusi intotdeauna fericiti, cu zambetul de buze, niciodata nu am auzit un claxon sau o injuratura, asa ca l-am intrebat pe sofer mai multe despre felul lor, viata lor, taxele si cam tot ce se poate afla. Nu as putea sa povestesc tot pentru ca as putea scrie o carte. I Made Sudra, cum il cheama pe soferul nostru si care este cred ca cea mai buna persoana pe care am intalnit-o vreodata, ne-a descris cu lux de amanunte tot ce ne interesa. Ne-a spus ca nu au motive sa se claxoneze sau sa se certe, ca ei daca nu au ce manca astazi, seful lor le da de mancat si de baut, ca si vecinii se ajuta in felul asta mereu si ca astfel ei au grija unii de altii si sunt ca o mare familie. Nu o sa il uit pe omul asta cate zile o sa am si m-as intoarce pe insula numai pentru o plimbare cu I Made (funny name, ha? :)).

Urmatoarea zi ne-am planificat sa ramanem la hotel pentru odihna pentru ca veneam dupa 2 saptamani de plimbari si vizite si ne-am dat seama ca si aici vor urma altele si nu ne-am odihnit suficient. Asa ca am stat la piscina, am intrat si in mare, dar am auzit prea multe persoane care s-au intepat in mare, asa ca am hotarat sa stam numai la piscina zilele urmatoare.

La piscina (erau de fapt vreo 4, daca imi amintesc bine) erau zone verzi cu copaci plini de veverite pe care le-am hranit din mana cu alune. Am milioane de poze si flimulete cu simpaticele animalute.

Urmatoarea zi ne-am trezit de dimineata pt ca la 10 trebuia sa fim deja la primul spectacol, dupa care a urmat vizita la cel mai mare templu de pe insula, Templul Mama, vizite la pictori locali, am vizitat terasele de orez, absolut spectaculoase, dupa care am terminat cu o cina romantica pe malul marii, local recomandat de I Made, evident.

In aceasta a 2-a zi de plimbari cu I Made am trecut si pe la el pe acasa pt ca, zicea el, nu are bani sa vina in fiecare zi acasa la familie si trece doar o data pe saptamana, asa ca i-am propus sa treaca la intoarcere daca vrea, pentru ca era oricum in drumul nostru. Daca imi voi pierde vreodata memoria si voi uita ce am facut si vizitat pe insula, cu siguranta nu voi uita satul si conditiile in care traiesc oamenii aia.

Insula sa nu va asteptati sa fie Dubai sau vreun lux impozant. Neaparat insa trebuie vizitata si explorata la maxim cu cineva care stie. Soferul nostru, si sunt sigura ca toti sunt la fel, ne recomanda lucruri gandindu-se exclusiv la interesul nostru si nu al lui. Ne-a demonstrat-o in nenumarate randuri.

Sincer nu m-as intoarce in Bali, cu siguranta am vazut si facut lucruri pentru prima data in viata, am vazut cum este, dar a 2-a oara as alege alta destinatie pt a explora si alte parti ale acestei lumi minunate in care traim.

Cred ca cea mai buna zona in care va puteti caza este Ubud, un fel de centru al insulei, unde sunteti destul de aproape de multe locuri minunate pe care le puteti vizita.

Daca va aventurati intr-o calatorie in Bali si va cazati in Nusa Dua, veti ajunge cu siguranta in Bali Collection, acolo puteti sa il rugati pe baiatul de la intrare sa il cheme pe I Made Sudra pentru a planifica o plimbare de neuitat pe insula. Daca toate astea se vor intampla va rog sa ii transmiteti ca prietenii lui din Romania il saluta :)

Trimis de Bianca-Beatrice* in 31.07.14 13:49:59
    Validat / Publicat: 31.07.14 16:42:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 6651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bianca-Beatrice*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 asta este momentul in care ingrijitorul strangea cat mai multe maimute in jurul lui pentru un mic entertainment.

[31.07.14 16:34:44]

@Bianca-Beatrice: Bun review-exotic de revenire pe AmFostAcolo după o îndelungată absenţă din punct de vedere al postării impresiilor!

În măsura timpului disponibil, te-aş ruga să adaugi şi ceva fotografii, cred că sejurul tău merită a fi ilustrat. Poţi folosi link-ul 'Adaugă Poză'.

Mulţumesc!

alinaro
    [31.07.14 17:02:02]

@Bianca-Beatrice: Am placerea si onoarea primului vot. Foarte frumoasa luna de miere ati avut. Felicitari si casa de piatra, dar felicitari si pentru modul in care v-ati apropiat de lumea de acolo. I Made mi-a adus aminte de Monsieur Majid, din Alger, tot taximetrist care ne-a oferit o plimbare prin oras in timpul liber. Un om mai blajin si mai calm ca el... rar de vazut.

Nu cred sa ajung vreodata in Bali, dar daca se intampla, fii sigura ca intreb de I Made. Mi-a placut mult acest review, sa stii!

iulianic
    [31.07.14 17:14:18]

@Bianca-Beatrice: Şi eu vreau mai multe poveşti şi poze dintr-o lume atât de îndepărtată şi atât de necunoscută nouă.

Pami*
    [31.07.14 17:38:06]

Frumoasa descriere - ma bucur pt. voi ca l-ati gasit pe soferul vostru insa din pacate va fi foarte greu sa il gaseasca cineva doar dupa nume - deoarece pe Insula Bali exista doar 4 prenume! Si anume Wayan - prenume pe care il primestre primul copil nascut in familie si care si inseama in traducere “primul nascut”, Made – al doilea nascut, Nyoman, al treilea si Ketut – al patrulea. Al cincelea copil este din nou numit Wayan…si asa mai departe. Si asta indiferent de sex. Fetele si baietii au aceleasi prenume – doar ca in fata prenumelui se mai adauga un I pentru persoanele de genul masculin. Deci soferul vostru mai avea cel putin un frate sau sora mai mare - el fiind al doilea nascut in familie. Pe al nostru l-a chemat Wayan ;-) oricum eu cred ca toti sunt de felul lor foarte prietenosi si demni de incredere.

[31.07.14 18:29:07]

@Pami: Ne-a spus si el chestia asta, dar eu am tot numele: I Made Sudra. Am si datele lui de contact, dar trebuie sa vad unde le-am pus. Intr-adevar e mai greu de crezut ca cineva o sa retina toate detaliile, dar nu cred ca e complicat.

In orice caz, precum am spus in review, cred ca toti sunt niste oameni minunati si sunt sigura ca orice sofer ati lua, veti fii multumiti.

Chestia cu salutul este ca un cadou pentru sufletul meu

Pami*
    [01.08.14 10:12:28]

si numele de "familie" este la ei doar un fel de adjectiv - de ex. "cel frumos, celuia caruia i s-a ars casa, cel care duce vacile la pascut... " de exemplu numele lui nu inseamna decat "cel luat în considerare"... ceva de genul du-te si intreaba de Ioan Popescu: -))

[01.08.14 11:59:19]

@Pami: multumesc ca iti dai atat de mult inetresul, dar precum am spus am si datele de contact, pe langa toate detaliile pe care le-am spus deja. In afara de asta, am mai spus-o si o repet: oricare sofer sunt sigura ca este o optiune cel putin la fel de buna ca I Made Sudra, iar daca cineva ajunge la Bali Collection si intalneste mai multi I Made Sudra (desi ma indoiesc), o sa ii dau si mobilul lui (asta daca, evident, nu aflam de la tine ca este un numar folosit de mai multe persoane) peace!

boraborabora
    [05.08.14 12:47:27]

Buna, as avea o intrebare ref la capitolul bucatarie/masa, am vazut ratingul de doar 50%. Imi poti da mai multe detalii te rog ref la masa/felurile de mancare? Erau prea exotice pt un european? Recomanzi ceva anume? Multumesc.

[05.08.14 13:31:46]

@boraborabora: buna! la mancare am dat nota mica pentru ca noua nu ne place mancarea asiatica, doar indiana. nu as putea spune daca este sau nu pe gustul europenilor, nu imi dau seama, dar reusesti totusi sa gasesti ceva si pe gustul tau, chiar daca nu este ceva extraordinar. noi am tot incercat mancarurile lor pana cand ne-am dat seama ca nu e clar pe gustul nostru si am cautat dupaia doar mancaruri de care sa stim gen orez cu pui sau fructe de mare. au in schimb multe fructe interesante. daca te mai pot ajuta si cu alte informatii, te rog sa imi spui.

[05.08.14 13:34:45]

@alinaro: Multumesc mult pentru apreciere si vot!

Dabator
    [05.08.14 16:29:34]

@Bianca-Beatrice: Dacă @alinaro ți-a acordat primul vot mie-mi revine plăcererea de a-ți acorda superbonusul.

Mai ales că sunt înnebunit după destinațiile exotice, aș face orice să ajung acolo.

Articolul tău este bine scris așa încât merită toate laudele. Păcat că nu scrii mai des.

M-am uitat și am văzut că ai mai postat un articol cu ani în urmă. De ce nu o faci mai des? Avem nevoie de poveștile tale

[05.08.14 16:40:22]

@Dabator: Multumesc mult! Ma bucur sa vad ca va place mica povestioara despre Bali.

Nu prea stiu cum e cu voturi, bonusuri etc., dar sunt extrem de incantata sa aflu ca apreciati ce am scris. In fiecare zi aproape primesc o apreciere, intrebare online sau in privat, premii si acum si superbonus sper sa imi fac timp sa va mai scriu si despre celelalte destinatii, macar cele din Asia.

Multumesc mult inca o data si sper ca pe viitor povestile mele sa va bucure cel putin cum ma bucura pe mine aprecierile voastre.

Mi-ati facut ziua mai frumoasa!

alinaro, Bianca-Beatrice*, boraborabora, iulianic, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: