ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2014
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 27.06.12
JUL-2014
2 (ad) AD. + 1 (copil) COPII -- v: 13 ani

Foarte bun pentru pretul platit

Saptamana aceasta ne-am intors din sejurul petrecut la acest hotel. Un sejur mai mult decat reusit.

Am sa explic acum titlul pe care l-am ales. Am achizitionat biletele la acest hotel cu 3 saptamani inainte de plecare, un last minute: "Plateste unul si merg doi! ". Mai exact erau "Zilele .....x firmadeturism...." si reducerea era de aproape 40%, redus de la 700 euro la 395 euro/persoana cu toate taxele incluse. Am platit in total 1185 euro pentru 3 persoane (baiatul meu, in varsta de 13 ani, a platit pret intreg). Stiu ca nu am voie sa dau nume de agentii, dar am considerat ca acum pot sa-i laud, dupa ce in urma cu 2 ani i-am criticat (Rodos, Hotel Evi) pt faptul ca era sa ramanem in Rodos si la cald am spus dupa ca: "nu mai merg niciodata cu ei! " Pana la urma si anul trecut si anul acesta tot cu acelasi touroperator am mers. - Nu din pacate nu e voie , acum mai deloc decat altadata

Zborul de anul acesta s-a desfasurat conform planului. Plecare la ora 14 fix, cu o escala la Preveza si o survolare prelungita deasupra Corfului (era aglomerata pista), dupa exact 3 ore am aterizat pe aeroportul din Kerkyra.

De la aeroport pana la hotel am facut aproape 2 ore. La receptie am incercat sa obtin o camera in cladirile "James Bond" sau Miss Moneypenny" (citisem pe TripAdvisor ca sunt cele mai bune), dar receptionerea mi-a spus ca "repartizarile au fost facute deja din Romania si ca oricum acolo sunt doar apartamente".

Am avut camera in penultima cladire de pe partea dreapta, "Pussy Galore", la parter. Am fost placut surprins sa vad o camera foarte buna si curata destinata turistilor romani.

A fost pt prima data cand stateam la parter. Avantajul era ca nu trebuia sa urci si sa cobori foarte multe trepte, dar mai ales ca nu aveai nevoie de AC. Noptile erau chiar racoroase, mai ales in cele in care a plouat. Dezavantajul era ca nu puteai sa lasi ceva in camera si sa nu inchizi usa la balcon pe timpul zilei, iar in camera mai vedeai cate o furnica, dar care nu erau foarte deranjante. Pentru siguranta lucrurilor de valoare, exista in dulapul camerei un seif, dar nu stiu cat costa/zi.

Aici toata lumea are all inclusiv, de aceea nu se pune bratara la mana.

Despre mancare nu ne-am plans absolut deloc. Nu s-a comparat cu hotelul din Creta, dar si pretul acolo era cu 500 euro mai mare decat aici, la Mareblue Beach. La pranz si cina aveai cate 2-3 feluri de carne, 1 de peste, 3 tipuri de garnituri, salate, multe prajituri si cate 2 torturi. Mai diversificat a fost la seara greceasca si asiatica. A fost prima data cand, pe tot parcursul sejurului, n-am putut manca tzatiki. Era iute rau!

Bauturile de la sala de mese au fost ok! Sucurile, cele neacidulate, au fost de calitate. Berea buna. Vinul, asa si asa. Atat cel rosu, cat si cel alb proveneau din cutii (am vazut cand au deschis usile dulapului unde erau asezate cutiile). Bauturile ti le luai singur, nu venea nimeni sa te serveasca. Chiar a fost bine din acest punct de vedere.

Fructele erau aceleasi si la pranz si la cina: piersici, caise, prune, mere, iar seara mai aduceau pepene galben si rosu.

In schimb micul dejun a fost acelasi pe tot parcursul sejurului. Acelasi cascaval, acelasi salam, acelasi chec, iaurt, oua fierte, omleta, ochiuri, fasolele tot timpul fara gust. Dar sincer acum, cat mananca fiecare dimineata acasa? Daca mancai diversificat, cate putin, fara sa le repeti, nu era nici o problema.

La micul dejun ti se aducea cate un termos cu cafea. Dealtfel, personalul era foarte atent atunci cand cautai o masa si nu gaseai, te intrebau cate persoane si imediat iti pregateau o masa. Foarte muncitori si foarte zambitori!

Puteai sa mananci la pranz, fara sa mai pierzi timpul cu schimbatul costumelor de baie ca sa mergi la restaurant, si la terasa de langa barul piscinei. In schimb aici era un meniu mai saracacios, fara nici un fel de carne, numai cartofi prajiti, paste, pizza, salate si fructe. Tot din dreptul locului de sevit masa afara existau 2 dozatoare cu sucuri acidulate, deschise de dimineata pana seara. Sucurile acestea nu erau de cea mai buna calitate.

La cele doua baruri, cel de la piscina si cel de la lobby bar, se servea, incepand cu ora 10 si pana la 23, atat bere, vin, sucuri, dar mai ales niste cocktail-uri bune. Sa incercati Black Russian (e cu cafea), Gin Fizz, Cuba Libre, sa le incercati pe toate, mai ales seara la spectacole. Vii se vor parea show-rile mult mai bune dupa cocktail-uri.

Apropo de show-uri! Citisem pe alte site-uri de specialiate in review-urile scrise de britanici, ca spectacolele de seara sunt super! Seara greceasca a fost ok, toata lumea a iesit la dans. Faine au fost si Play-back show si putin din Show comic (la acestea doua din urma participa echipa de animatie a hotelului). In rest aduc din afara, pt celelalte seri, fachiri, o formatie vocal instrumentala formata din sot-sotie ce interpretau muzica veche (buna, de altfel, doar de ascultat) si cam atat. Oricum, show-urile au fost mult peste cele din Creta (acolo au fost aproape inexistente), dar sub cele din Antalya.

Echipa de animatie si-a dat tot interesul sa te faca sa te simti bine. Jocuri ca boccia, voley beach, water polo, water gym, darts si multe alte activitati in asa fel incat sa nu te plictisesti. Entertainement team formata din polonezi, rusi, un italian (nici un roman, desi eram la fel de multi ca si polonezii si rusii), au stiut tot timpul sa te faca sa participi la jocuri cu placere.

Piesa cu care deschid si inchid zilele de animatie, e o manea romaneasca (piesa hotelului adusa de un roman din echipa de animatie de anul trecut si care a prins si anul acesta). Pana sa o aud aici nu o mai ascultasem niciodata. Ne-a luat ceva timp pana sa auzim ca e in romana si sa intelegem versurile. Pe mine m-a disperat. Am cautat-o pe youtube si o canta Florinel- Ma insor la anu-n mai. Erau in extaz strainii cand auzeau ritmul, iar intr-o seara, cand s-a anuntat ca aceasta e o piesa romaneasca, parca brusc n-a mai aplaudat nimeni. Probabil au crezut tot timpul ca e o melodie greceasca.

Wi-fi nu era gratuit. Costa vreo 30 euro/saptamana, dar a fost un lucru benefic. Nu stateai serile in lobby cu telefonul sau tableta in mana, ci eram tot timpul pe terase sau la spectacole. Daca doreai neaparat sa intri pe net, exista in afara de wi-fi contra cost si o sala de net. Dar cel mai avantajos mi s-a parut sa mergi la terasa din fata plajei din dreapta, Pyramid Bar, si contra consumatiei (cred si a inchirierii de sezlong), primeai parola pt wi-fi. Macar beai o bere buna de calitate si aveai si wi-fi.

Si acum despre cele doua plaje. Cea din dreapta se numeste Pyramid, e o plaja mica. Nu am incercat-o, dar cred ca era si cu pietricele. Aici sezlongul costa 3 euro, iar umbrela 2 euro. Cea din stanga, Fun se numeste (am fost de trei ori), are un nisip fin (nu-i nevoie sa va carati papucii de plaja cum am facut noi), iar intrarea in apa e lina, ideala pt copii. De altfel erau foarte multi parinti cu copii veniti de la hotel. Nu stiu cat costau sezlongurile aici, noi veneam cu prosopul pt o ora-doua de balaceala si plaja.

In cadrul complexului existau 3 piscine. In fiecare dimineata erau curatate minutios. Una e la intrarea in complex, Relax Pool. Aici se asculta muzica in surdina si nu exista entertainement si, deci, nici galagie. Cea mai mare piscina e cea din capatul resortului, langa mare. Aici se tinea si entertainement-ul. Ambele piscine au adancimi de 1,40m. Tot aici se afla si cea de-a treia piscina, cea pt copii, cu o adancime de 0,60m.

Langa piscina mica se afla terenul de voley beach si "terenul" pt boccia.

La intrare in resort mai e amenajat un spatiu de joaca pt copii, "Scooby-Doo Kidsclub. Pe partea stanga sunt si doua terenuri sintetice, unul de tenis si unul de fotbal-baschet. Daca am fi stiut si noi, ar fi luat si baiatul meu o minge de baschet de acasa si ghetele sa joace.

Cel mai mult mi-a placut spatiul verde, bine ingrijit, copaceii, maslini cred, tot timpul aranjati. Un spatiu mare si aerisit. Cladirile, la distanta intre ele, iti dadea impresia de libertate. Nu simteai miros de mancare ca intr-o cladire mare de hotel. In orice cladire ai sta e la fel de bine, pt ca piscina era intr-un capat al resortului, iar locul de masa era in celalalt, asa ca... e aceeasi distanta oriunde ai avea camera.

Sunt cateva cladiri in care nu mi-ar fi placut sa stau. In cele din afara complexului, situate intre parcare si intrarea resortului si in cele din stanga, randul al doilea, pt ca sunt mai aproape de laguna. De altfel de la laguna vin foarte multi tantari.

Noi stiam de existenta tantarilor si ne-am luat de acasa lotiune antitantari Autan si aparat si pastile antitantari. De solutie aveti neaparata nevoie seara, la spectacole. Noi il luam cu noi pt ca daca stateai mai mult afara, dupa un anumit timp isi pierdea efectul si ne mai dadeam pe parcurs. De aparat si pastile nu prea am avut nevoie, nu am vazut tantari in camera. Daca uitati sau nu vreti sa le carati de acasa, le gasiti la vanzare atat la magazinul din laterala intrarii, cat si mai jos cum coborati pe partea stanga, in afara resortului. La aceste magazine produsele sunt mai scumpe, fata de cele din tara, cu 2-4 euro.

Tot de la complexul comercial de jos am inchiriat masina de la o agentie rent a car. Exista si in cadrul hotelului o firma de inchiriere, dar nu pretul cu 5 euro mai mare ne-a facut sa nu luam de aici. Eu nu stiu prea bine engleza, dar tipul acela, un grec simpatic dealtfel, avea o engleza impecabila si m-as fi pierdut in accentul lui englezesc. Am fost cu o zi inainte la agentia din vale. Aici am vorbit cu o tipa de acolo ce fel de masina vreau si daca sunt incluse asigurarile. Am convenit pt o masina mica, din clasa A, 40 euro/zi. Am spus ca o vreau pentru doua zile si am platit un avans de 10 euro, urmand ca a doua zi si platesc restul. Masina, o Skoda Fabia, s-a comportat foarte bine.

Am pus benzina in prima zi de 20 euro, iar a doua zi am mai pus inca de 10 euro ca sa completez pana la nivelul la care mi-a fost data masina cu benzina ca sa o pot inapoia la fel. Nu stiu cati km am facut, dar in prima zi am fost pana in Sidari (Canal d'Amour), Cap Drastis si Logas Sunset Beach si la pranz ne-am intors la hotel sa mancam. Cred ca dus-intors de la hotel pana la Logas Beach au fost vreo 50 km. Dupa masa am fost in Paleokastritsa si la intoarcere ne-am mai oprit odata la Logas Beach.

A doua zi am fost pana in Corfu Town, Palatul Achillion si Kanoni. Le-am revazut pentru a doua oara (am mai fost in Corfu in urma cu 5 ani). Sper sa reusesc sa scriu un review si despre acest tur al insulei.

Cand am predat masina s-a uitat fugitiv la ea, iar nivelul de benzina nici nu l-a verificat. A zis ca are incredere.

Despre curatenie numai de bine. Faceau curatienie zilnic, dar prosoapele nu le schimbau decat daca le lasai jos. Duminica cred ca nu se face curatenie. Toata lumea am vazut ca si-au scos prosoapele la uscat pe balcoane. Ah, si intr-o zi au uitat sa verifice nivelul de sapun lichid si pana nu i-am spus nici n-au observat.

Cand am plecat spre aeroport a tras o ploaie torentiala, dar pana am ajuns numai bine s-a oprit si era uscat, uscat. Cu ploaie si cu drumurile inguste si cu acele curbe in ac de par, tot aproape 2 ore am facut.

Una peste alta, un sejur foarte reusit in care ne-am fi dorit sa mai fi stat inca vreo cateva zile si in care ne-am intoarce cu mare placere.

Sper ca am reusit sa conving ca se merita sa petreceti un sejur frumos la acest resort si ca am fost de folos celor care urmeaza sa stea aici.

Trimis de danutiasi in 20.07.14 15:13:34
Validat / Publicat: 20.07.14 18:41:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Hotel Mare Monte din Agios Ioannis Rodos, Evi Hotel din Faliraki Creta, Mitsis Serita Beach Hotel din Anissaras

VIZUALIZĂRI: 2748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutiasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina, terasa si cladirea "Moneypenny" vazute la rasarit
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[20.07.14 16:16:34]

[20.07.14 22:18:58]

@mirceapelea: Ecoul tau a fost sters, daca continui cu astfel de offtopic, ne cam suparam.

Te rog sa iti incarci impresiile despre Bulgaria, chiar la destinatia respectiva.

Ecoul tau va fi mutat acolo unde ar fi trebuit sa il incarci chiar tu!

[20.07.14 22:38:23]

@mirceapelea: Ecoul tău a fost mutat aici, unde trebuia încadrat de la început.

danutiasi, mirceapelea*
    Alte impresii din această RUBRICĂMareblue Beach Resort [St. Spyridon]: