ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2014
ÎNSCRIS: 16.07.14

Furt din masina - intr-o parcare platita, Cracovia

Dupa mai multe incercari esuate de ajunge in Polonia la Auswitz, anul acesta am organizat o vacanta de 10 zile: 7 in Praga si 3 in Oswiecim cu masina. Concediul in Praga si in Oswiecim a decurs fara niciun incident. Am vizitat toate obiectivele propuse si am petrecut timpul asa cum ne-am propus inca din tara.

La intoarcerea spre tara, adica in a 10 zi, ne propusesem sa vizitam si piata si orasul vechi din Cracovia. Zis si facut!

Astfel ca la ora 10 dimineata, parcam masina intr-o parcare platita de pe langa centrul Cracoviei. In masina aveam bagajele, plus cumparaturile facute in Praga si Oswiecim.

Am plecat spre piata din centrul Cracoviei, iar dupa 5 min de mers pe jos am ajuns. Am facut un tur al pietei si am baut un suc la una din terasele amplasate in piata.

La ora 11.15 erem deja la masina, gata spre a pleca spre tara.

Surprinderea a fost imensa cand am constatat ca in lipsa noastra masina a fost descuiata si din ea a fost sustras absolut tot.

Am ramas fara bagajele din portbagaj, fara un telefon si asigurarile medicale din torpedou. Nu am inteles nici pana azi de ce au luat asigurarile.

Am sunat la politie, care a venit dupa aprox. 45 min. Cu ajutorul unor localnici ne-am putut intelege cu politia, deoarece acestia nu vorbeau engleza. Dupa ce ne-au pus cateva intrebari, legate de incident, ne-au spus ca trebuie sa mergem la sectia de politie pentru declaratii.

Avand in vedere ca era duminica, 13.07.2014, politia nu beneficia de un interpretator oficial care sa ne traduca. (asa prevedea protocolul). A trebuit sa asteptam, dupa ce am ajuns la sectie, un traducator autorizat. Vreau sa mentionez ca la cercetarea de la fata locului nu s-au facut fotografii, nu s-au luat amprente, absolut nimic. Politisti ne-au spus ca am avut noroc ca am gasit masina, ca au fost turisti care nu si-au mai gasit masina.

Dupa 2 ore de petrecut in fata unui ofiter care nu intelegea mai nimic, am plecat cu un document in limba poloneza, care mi s-a explicat de catre translator ca il pot folosi la asigurator pentru despagubiri. (dina pacate noi nu am avut o asigurare de bagaje).

Vreau sa mai mentionez ca masina nu a avut niciun semn de efractie sau de fortare a incuietorii, iar la 5 m de locul unde am parcat era o camera de supravegehre.

Dupa ce am terminat, la plecarea din sectia de politie, translatorul ne-a comuinicat ca trebuie sa ramana in sectie pentru un caz similar cu al nostru, adica masina sparta in aceeasi zona, masina fara semne de efractie, iar victimele turisti ucrainieni carora le-au fost furate bagajele.

In cazul nostru, printre lucrurile furate (hainele murdare in urma concediului si cadourile achizitionate de-a lungul vacantei) au luat pana si un rucsac gol si o punga in care aveam cateva sendwich-uri facute de dimineata pentru drum.

Nu am nicio speranta ca ceva se va rezolva in urma declaratiei pe care am facut-o la politie si am scris acest articol pentru a transmite un semn de alarma asupra a ceea ce se poate intampla in Cracovia.

Din spusele translatorului in Cracovia se intampla frecvent asemenea furturi din masina, din geanta si chiar turisti au fost atacati pe strada in timpul noptii.

Asadar, feriti-va de hoti.

Trimis de AliceB in 17.07.14 14:05:55
Validat / Publicat: 17.07.14 15:17:38

VIZUALIZĂRI: 1228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2016 PMA (din 16 voturi)

[17.07.14 14:20:05]

@AliceB: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ne pare rău să auzim cele întâmplate, dar cu siguranță aveți și lucruri frumoase din acea excursie pe care sperăm să ni le împărtășești, odată intrată în comunitate.

[17.07.14 15:16:33]

Mutat la rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait).

• Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: