ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
ÎNSCRIS: 29.06.13

Avertizare jafuri, Bulgaria, Sofia

Buna ziua, va rog atentionati toti turistii in legatura cu tranzitul prin Bulgaria.

Duminica ziua pe la ora 14:00 ne intorceam din Grecia, in masina eram doar eu si cu sotul meu. La un semafor de pe centura Sofiei, in rondul mare, in fata noastra era un Audi, in spate un BMW si in dreapta noastra un Mercedes, toate cu numar de Sofia.

Ne intepasera cauciucul si ne asteptau mai departe... am intrat imediat intr-o benzinarie si am chemat Politia.

Un echipaj a venit imediat dar din pacate nu retinusem numarul de inmatriculare.

Norocul nostru a fost ca aveam roata de rezerva si ca sotul meu si-a dat seama de ce voiau sa faca!

Politia ne-a condus pret de 15 Kilometri pana la autostrada.

Le multumim pe aceasta cale pentru ajutor!

Atentionati va rog turistii sa fie foarte atenti la ceea ce se intampla in jurul lor mai ales in partile aglomerate.

Drum bun si concediu placut si fara evenimente!

Trimis de silvercat in 15.07.14 12:24:36
Validat / Publicat: 15.07.14 15:04:11

VIZUALIZĂRI: 4104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2023 PMA (din 23 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 65
[15.07.14 15:03:37]

Foarte utilă recomandarea, mulțumim!

@silvercat: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru articol, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

Poate chiar ne descrii pe unde ați fost în Grecia...

sunflower
[15.07.14 15:39:31]

Wow!!! Asta e ceva îngrozitor! Doamne ferește! Bine că ați fost suficient de vigilenți, se vede că e bună întotdeauna vorba din bătrâni: paza bună trece primejdia rea!

Și mie mi-a fost frică atunci când am tranzitat Bulgaria, încă de la granița cu Turcia, de unde am vrut să luăm vignetta, aveau o atitudine sfidătoare, nu au vrut să ne dea dacă plăteam cu cardul, doar cash, cu cardul era 5 euro, cash 8 euro!!

[15.07.14 16:43:05]

Sambata plec spre Grecia. Intotdeauna mi a fost frica de astfel de evenimente in Bulgaria! Il consideram paranoic pe sotul meu care nu dorea sa oprim nici macar pentru 5 min. Multumim pentru avertizare.

dorgo
[15.07.14 16:48:44]

@sunflower: si eu am avut emotii la Nisipurile de Aur ca-mi dispare masina din parcare sau ca sar politistii din tufe sa-mi dea amenda, cu toate ca mergeam mai incet decat un melc, mai mult incurcam circulatia... ne place Grecia dar ajungem greu acolo... cu masina proprie e riscant si sunt niste taxe, cu atuocarul e obositor iar cu avionul e scump... o solutie ar fi sa ne cuplam 2-3 masini si sa mergem in grup sau sa inceapa companiile low-cost zboruri spre principalele destinatii din Grecia, in stilul lor, de 2-3 ori pe saptmana, ca sa se umple cursele, in sezon cred ca le-ar fi rentabil si lor si noua...

Corina70
[15.07.14 16:53:29]

@danamandache: incearca sa gasesti "tovarasi" de drum, la rendez-vous turistic. - Bulgaria, Grecia , Turcia etc

chiar daca nu aveti aceeasi destinatie finala in grecia, macar tranzitati impreuna bulgaria...

traian.leuca †
[15.07.14 17:01:08]

@danamandache: Vacanţă foarte frumooooasă îţi doresc!

Nu este chiar aşa, astfel de lucruri se pot întâmpla oriunde.

Infractorii nu au patrie şi metodele lor ne iau mereu prin surprindere (inclusiv pe cei puşi să lupte cu această categorie de oameni).

Vigilenţa este totuşi bună peste tot şi în orice împrejurare.

Eu am tranzitat Bulgaria de foarte multe ori, m-am cazat în multe locuri, nu mi s-a întâmplat nimic şi în schimb am păţit-o recent în oraşul în care locuiesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
sunflower
[15.07.14 17:24:52]

În Grecia noi am ajuns prin Serbia.

Și da, aceasta e și părerea mea, dacă e să se întâmple, se întâmplă oriunde, dar mai bine ar fi să nu se întâmple!

ariciu
[15.07.14 18:02:33]

@danamandache: Pe Valea Oltului, înspre Sibiu, tot timpul se practică următoarea fază - unul cu mașina pe dreapta cu numere de Italia de obicei, face semn și cere ajutor că cică are pană. Dacă oprești, ești mâncat, că o să rămâi cam fără tot ce ai prin mașină...

Așa că... nu numai la bulgari se întâmplă din astea...

Noi mergem frecvent în Bulgaria. Când mergem în Grecia, tranzităm Bulgaria noaptea. Nu am avut niciodată probleme. Acum nu spun că e imposibil, spun doar că nu se întâmplă mai des decât prin alte părți. Drum bun și vacanță frumoasă! Te pup, fluturașule!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
nicole33
[15.07.14 18:38:47]

@silvercat:

Atenționarea este utilă celor care intenționează să viziteze sau să tranziteze Bulgaria în perioada următoare.

Din păcate, orice asemenea incident generează reacții de panică nu întotdeauna justificate,

Mai utilă decât descrierea incidentului în sine mi se pare precizarea mărcii/modelului/anului de fabricație al autoturismului în care te aflai, deoarece au și hoții bulgari preferințele lor.

Dragoș_MD
[15.07.14 18:48:48]

@ariciu:

Foarte bună și chiar la obiect observația! Și ca să fie „tot tacâmul”, mai adaug și eu câteva detalii: locul exact este în această zonă (+/- 300 m). Mașina e cu număr străin, nu musai de I, am văzut și D, și GB, și E... au băieții de unde! Omul negru (inclusiv la propriu) e mereu îmbrăcat mai mult decât decent, cu costum, cămașă albă (sau, oricum, deschisă la culoare), cravată și dă disperat din mâini ca un cărăbuș aterizat pe spate, pe lângă mașina cu capota motorului ridicată.

Contrastul între „față” și restul mizanscenei m-a ferit de surprize, da' e bine să-i popularizăm, să nu păcălească totuși pe careva.

[15.07.14 18:52:58]

@traian. leuca: multumesc, domnule Leuca!!! Sper ca sambata aceasta toti hotii din Bulgaria sa plece in... vacanta! Glumesc, bineinteles!

nicole33
[15.07.14 18:58:01]

@danamandache:

Îți doresc o vacanță perfectă!

Ai destule emoții înaintea plecării și nu cred că ai nevoie de un stres în plus. Bulgaria nu mai este de mulți ani o țară a haiducilor. Asemenea incidente se întâmplă mult mai frecvent la noi în țară decât la vecinii noștri și, cu toate acestea, ne folosim mai departe mașinile în fiecare zi, pentru a merge la serviciu sau în concedii.

Fără teamă, dar cu o atenție sporită, poți evita evenimentele neplăcute.

Alegerea tovarășilor de drum este o mare loterie. Nu aș mai merge niciodată în grup mai mare de două mașini nici măcar din motive de siguranță. Șoferii au în general stiluri de condus diferite, motorizările sunt adesea diferite, scade viteza de deplasare, crește numărul opririlor de pe traseu, crește consumul de combustibil.

Curaj și drum bun!

[15.07.14 19:15:38]

@ariciu: Sper sa nu am parte de asemenea evenimente! Multumesc frumos pentru gandurile bune. Sa ai o vara frumoasa si vacante de vis, arici drag!

[15.07.14 19:29:36]

@nicole33: Multumesc mult pentru incurajari, draga mea Nico!

silvercatAUTOR REVIEW
[15.07.14 19:31:22]

@nicole33: Buna ziua, am pus avertizarea doar pentru a atentiona si nu pentru a crea panica.

Noi avem un Opel Astra din 2007. Nu cred ca este o masina vanata .

Si noi mergem de 10 ani in Grecia cu masina prin Bulgaria si nu am avut niciodata probleme. E adevarat ca acum a fost ptr prima oara cand am plecat singuri.

Stilul de jaf aplicat este stiut de mult timp. Iti inteapa un cauciuc si apoi ca sa faci pana trebuie sa dai jos bagajele din portbagaj. Atunci se intampla!

Asta este; si la anul tot pe acolo mergem in Grecia .

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[15.07.14 19:38:24]

@ariciu, @Dragos: Confirm si eu povestea cu Valea Oltului si "cărăbușul" cu cravata si costum - aprilie 2014, la intoarcerea spre Bucuresti.

Cred ca o sa am - retroactiv - un atac de panica legat de recenta vacanta in Bulgaria: D

@silvercat: corect: cit dai bagajele, ei iau tot ce-i prin torpedou si pe scaunele din fata. Asta in cazul fericit in care nu vin cu bitele

[15.07.14 19:55:00]

@silvercat: Multumim pentru avertizare! Nicole a vrut doar sa ma incurajeze. Cei care ma cunosc stiu foarte bine ca am o mare problema cu Bulgaria. In repetate randuri am vrut sa imi petrec vacanta acolo, dar am renuntat pe ultima suta de metrii din cauza unor incidente asemanatoare.

In cazul vostru, clar nu a fost vorba de incercarea de a fura masina, ci despre o tentativa de jaf.

Asa este, se poate intampla oricui si oriunde, chiar si cand astepti la semafor, in tara (cunosc cazuri). Putem doar sa speram sa nu ni se intample si noua, sa fim foarte vigilenti asa cum bine au spus prietenii mei, sa pornim la drum cu mult optimism. Pentru mine avertizarea ta este bine venita si am sa tin cont de ea.

[15.07.14 20:00:45]

@Corina70: multumesc pentru sfat, Corina! Chiar acum intru sa caut!

[15.07.14 20:56:38]

Eu chiar nu inteleg firul asta de discutie

... Mercedesul din dreapta s-a tot lipit de noi si desi avea loc sa treaca nu inainta. Sotul meu s-a prins ca ceva este in neregula si dupa semafor a oprit pe dreapta.

Ne intepasera cauciucul

Cine doamne iarta va jefuia ziua in amiaza mare?

Apai ala clar era circar daca duminica la 14 pe un drum circulat si aglomerat a putut sa iasa pe geam (sau sa dechida portiera - lucru imposibil fiind asa de aproapre/lipit- sa i-l tina unul de picioare, sa ajunga la la nivelul rotii sa o poata intepa!!!

Evident fara sa vada nimeni nimic in trafic... ca doar e centura si nu circula nimeni pe acolo.

Nu cumva prin va arata ca aveati pana?

si 2: hotii astia din Bulgaria sunt chiar prosti, sa incerce sa jefuiasca, niste turisti care se intorc acasa, deci practic sunt cam ''lefteri''.

V-ati speriat degeaba si induceti panica tot degeaba .

==

Ca sa nu mai vorbesc de ''negrii'' de pe Valea Oltului care jefuiesc in acelasi loc (zona) de multi ani, pe care il (o) stie toata lumea, pe unul din cele mai circulate drumuri din tara... si culmea desi stie toata lumea nimeni nu ia nici o masura in zona.

pfff...

Pina si ProTV a renuntat la astfel de stiri.

silvercatAUTOR REVIEW
[15.07.14 21:11:05]

@Nasshu: Buna seara, poate aveti dreptate si ne-am speriat degeaba... dar eu una nu as paria ca nu voiau nimic. Daca nu intelegeti si ei ne aratau ca aveam pana atunci ce cautau cu sula in mana? Si plus de asta sotul meu a vazut cand s-a aplecat si a facut ceva... de aceea a oprit si am vazut ca anvelopa din spate incepe sa piarda aer. Ok daca dvs credeti ca suntem cam prostuti... nu aveti decat. Multumesc si noapte buna!

[15.07.14 21:36:59]

@Nasshu: Aceasta este o modalitate de a jefui, inventata de romani si adoptata de hotii din tarile europene. Este o metoda foarte cunoscuta si pusa in aplicare mai ales pe soselele de centura. Romanii sunt foarte inventivi. Stiati ca pot jefui tiruri din mers? Stiati ca poti sta linistit la semafor si te poti trezi cu geamul apart si geanta smulsa din mana sau de pe bancheta? Toate astea se intampla in plina zi fara sa ai timp sa reactionezi. Credeti- ma, stiu ce spun, locuiesc in cartierul Pantelimon!!!

[15.07.14 21:37:55]

@Nasshu: O data e intimplare, de doua ori e coincidenta, de 3 ori e intentie... cel putin, asta e parerea mea "oficiala" despre Valea Oltului. Si eu nu-s un sperios, drept dovada doar ca n-am facut autostopul prin Bulgaria

Si nu numai ca nu-s sperios, dar chiar am si "facut misto", recent, de legendele cu bulgari - intr-un review despre Plovdiv ce se vrea o continuare a celui pe care l-ati scris.

[15.07.14 21:49:13]

@danamandache: ziua, la ora 14, pe centura Sofiei? Sa fim seriosi!!!

[15.07.14 21:51:25]

@silvercat:

Nu stiu daca am dreptate, dar logic... cit de prosti sa fie hotii aia din Bulgaria sa faca echilibristica, la ora 14, sau vreti sa cred ca la ora aia pe centura Sofiei erau doar cele 4 (3+1) masini la stop. !!

==

la pariu poti sa cistigi sau sa pierzi..

[15.07.14 21:57:47]

@Nasshu: Poate mai aveau o masina in spatele celei din lateral.

Au incercat 5 carabusi sa-mi faca "paravanul" intr-un autobuz din Bucuresti: unul bloca usa, eu pe scara, unul isi tinea haina desfacuta cu o mina, iar cealalta mina in buzunarul meu, altul blocase scara sus, una si al 5-lea ocupasera scara pe cealalta parte a barei de sustinere.

Cu acelasi principiu, ar functiona cu 4 masini "de atac" la sigur.

Sau cu una singura de teribilisti care n-au ce face si considera asta o gluma buna. Sau poate s-au considerat sicanati in trafic si se razbunau.

Michaell
[15.07.14 22:02:16]

@danamandache: inventata de romani si aplicata in strainatate, din pacate, tot de romani.

inca n-am auzit ca un neamt sau un elvetian sa fi fost prins pe-aici cu o asemenea metoda - in schimb romani, mai mult decit destul, aproape zilnic.

asta nu inseamna ca ei (occidentalii) ar fi sfinti, nu, ei fura si inseala altfel, mai suptil, mai cu cap, de nici nu-ti dai seama.

[15.07.14 22:04:24]

@F2A1C:

Poate mai aveau o masina in spatele celei din lateral.

poate li s-a parut ?!!!

Au incercat 5 carabusi sa-mi faca "paravanul" intr-un autobuz din Bucuresti:

aici discutam despre ''tentativa'' de jaf din Bulgaria sau despre ''coloratii'' din Bucuresti?

[15.07.14 22:05:11]

@Nasshu: despre principii principiul paravanului.

Gata, m-am prins: era Nasshu )))))))))

Michaell
[15.07.14 22:09:12]

@F2A1C: ce descri tu, mi sa intimplat mie prin anii 90 in tren in Bucuresti. Erau anii ,,salbatici” de tranzit cand imi aduceam clestele patent cu mine de acasa ca sa pot regula caloriferul la hotelul de ,,lux” International din Sinaia. Erau niste comditii ca-n evul mediu. Azi nu mai ai loc de ei... nu le mai intra un ac in f... d de intepati ce sunt. De preturile practicate nu mai vrobesc.

[15.07.14 22:19:39]

@Nasshu: Nu sunt prosti, sunt tupeisti!!!

abancor, alinaro, claudiu 71, Corina70, danamandache, dorgo, iulianic, Michaell, motaneata, nicole33, silvercat, sunflower
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: