ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014
    JUL-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Sub orice critică
    Către satisfăcător

Sejur ratat din toate punctele de vedere

Am ajuns la complexul Orchideya in jurul orei 12. Chiar daca aveau camere libere nici nu au vrut sa auda sa ne cazeze mai devreme de 14.

Camerele, relativ, curate, lenjerie curata... O mare problema erau cele 3 gauri de aerisire din usa de la baie prin care, datorita curentului de aer care circula din baie prin camera, aveam in camera toate mirosurile alimentelor pe care le-am ingurgitat cu o zi doua inainte. Dar hai sa zicem ca am trecut si peste astea.

Masa, in regim all inclusive, a fost DEPLORABILA. Am fost serviti cu LATURI autentice bulgaresti.

La micul dejun tavile erau pline de parizere si crenvusti de o calitate indoielnica, nu am vazut nici o bucata de sunca sau un salam mai de calitate. Untul (cu gust puternic de margarina) era taiat cuburi si aruncat pe niste tavi si nu impachetat individual asa cum ar trebui. Gemurile, un fel de marmelade, erau de asemenea servite varsat in niste ligheane de dimesiuni grotesti.

In fiecare dimineata ni s-a servit un singur tip de omleta de o culoare indoielnica si un gust ca de cauciuc.

La masa de pranz, trecand peste faptul bine cunoscut ca nu stiu sa faca ciorbe si supe, felurile de mancare servite erau ingrozitor de grase, fara gust si nu mai subliniez faptul ca in toate cele trei zile in care am stat acolo (am renuntat la 4 zile) nu ne-a dat nici un tip de carne la gratar. Carnea pe care ne-o servea era in combinatie cu diverse legume si umpluturi pe care nu le-am putut recunoaste, etc.

Cina reedita felurile de mancare solide din timpul pranzului si cam atat.

Despre bauturi ce pot sa va zic... berea era servita in pahare de sticla de 200 ml la la bar iar la piscina in pahare de plastic de 150 ml. Am incercat vinul si bauturile spirtoase... de foarte slaba calitate si pline de alcool etilic.

Sucurile au fost ok la bar... dar la masa aveau si niste dozatoare la care, in scurt timp, le se cam termina esentele si curgea doar apa.

Pana la plaja aveam de coborat 187 de trepte, dar nu asta a fost problema... chiar ne-a prins bine putina miscare... a fost deranjant faptul ca aceea zona nu era intretinuta in nici un fel: resturi de alimente si peturi aruncate de turisti, crengi de copaci crescute peste trepte la nivel de 1 m, etc.

Marea si plaja au fost satisfacatoare. Am vazut multe alge si in apa lor ca si pe la noi. Pe plaja nici un tip de muzica ci doar racnetele plozilor rusi.

In zona afectata de inundatii erau niste mirosuri care te indemna la voma avand in vedere si ce aveai in stomac dupa masa.

Preturile la tarabe si in market-uri erau cam aceleasi si mai mari decat chiar cele de pe la noi din statiunile cu pretentii.

Dupa cum va spuneam am renuntat la 4 zile din sejur pentru ca ne-a fost frica sa nu ne imbolnavim copii. Ceea ce ne-a convins fara sa avem nici un regret sa plecam inainte de check-out au fost cele 2 vizite ale ambulantei la hotel, pe care noi le-am vazut in direct, (o mai fi fost si altele pe care noi nu le-am vazut), in care au urcat familii cu copii care nu aratau chiar bine.

Asa ca dupa 3 zile am plecat (am preferat sa pierdem mai bine de 1500 lei) si ne-am continuat sejurul la noi... unde fara sa devin un patriot patetic... e cu 3 stele mai sus decat in Albena. Asta e parerea noastra si a celor cateva familii de turisti cu care am socializate pe plaja, la plimbare, etc.

Pentru familia mea oricum este pentru prima si ultima oara cand mai mergem in BULGARIA pe litoral.

Trimis de ovi2012* in 14.07.14 18:33:13
    Validat / Publicat: 14.07.14 19:57:42
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovi2012*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[14.07.14 18:55:14]

[14.07.14 20:30:10]

@ovi2012: Citeste aici antena3.ro/romania/o-zi-d ... ice-260470.html

O zi buna

melena
    [14.07.14 20:34:46]

Din pacate se intimpla si astfel de lucruri si au reusit sa va strice concediul! Pe viitor o documentare temeinica va scapa de necazuri si sa pierdeti banii!

Totusi... concedii placute si sa va bucurati in continuare de vacante insorite.

traian.leuca †
    [14.07.14 21:33:59]

@Ovi2012:

În acele camere libere trebuia făcută curăţenie, pentru că unii turişti se prevalează de dreptul de a face check-out la orele trecute în politicile hotelului respectiv (orele 12:00 în majoritatea unităţilor de cazare).

Fiecare hotel are trecut programul de check-in şi check-out în pagina de rezervare şi trebuie respectat de ambele părţi.

Dacă se poate face derogare de la acest program (am beneficiat de multe ori de acest favor) este altă poveste şi rămâne la latitudinea găzduitorilor.

Nu cred că este corect să notăm un hotel în funcţie de disponibilitatea noastră de a nu respecta nişte reguli simple.

[15.07.14 11:20:49]

@ovi2012: Cat ati platit pe sejur? Hotelul este de 3 stele, iar mancarea e specific bulgareasca. Nu va va gati nimeni, nici macar la cerere, ce mancati acasa!

In loc sa va plangeti, faceti un raport pret / calitate si ganditi-va ce-ati putea primi de acesti bani. Iar daca va iese negativ, duceti-va pe litoralul romanesc!

kikiritzi
    [15.07.14 11:53:22]

Unul din motivele pt care continuam sa mergem in Bulgaria este linistea de pe plaja. Tehnica zilelor noastre ofera destule solutii pt a asculta decent propria muzica. Nu mi-ar placea sa aud muzica fiului meu adolescent si nici lui pe a mea, nu mai vorbesc de muzica zilelor noastre, cea comerciala, de aceea exista castile! Cat despre mezeluri, nicaieri n-am gasit ceva pe gustul nostru, al romanilor traitori in Ardeal, in cazul nostru, dar nimeni nu ne obliga sa le mancam, intotdeauna am avut ce alege. Cu gratarul nu stiu care e regula, daca se incadreaza la stelele pe care le are hotelul ales de dvs.

ovi2012*AUTOR REVIEW
    [15.07.14 14:09:37]

@Zoazore: Sejurul a costat 2.600 lei, bilet achizitionat cu programul inscrieri timpurii inca din februarie cu o reducere de 30%. Deci biletul intreg era undeva pe la 3380 lei. La cei 2600 lei se adauga si asigurarile 200 lei, pasapoartele copiilor (sa zicem ca e o cheltuiala indirecta) plus vinieta 10 EURO, bașca 10 litri de benzina in plus. Se ajunge undeva pe la 3000 lei. La banii astia, am fost anul trecut la Majestic din Mamaia cu micul dejun si dejunul in sistem all inclusive.

Si nu se compara Mamaia cu... albena.

Cu 3000 lei la Capitol-Jupiter primesti toatele cele 3 mese si cazare pentru 2 adulti si doi copii si iti mai si ramane.

Asa ca atunci cand am publicat impresiile de mai sus le-am facut in cunostinta de cauza.

[15.07.14 14:39:01]

@ovi2012: Inteleg ca in Mamaia se sta mai bine decat in Albena la aceeasi marafeti iar la Capitol din Jupiter este chiar mai bine.

De tinut minte pentru 2015

Citeste stirea de azi de la Europa FM europafm.ro/stiri/interne ... at-dubai~n76325

[15.07.14 14:44:36]

@fanespoitorul: Fiecare cu gusturile lui! Daca d-lui Ovi i s-a parut mai bine la Mamaia, noi tot fani Albena vom ramane!

[15.07.14 14:47:21]

@ovi2012: Poate ati avut ghinion! Cand am spus pretul sejurului, m-am referit strict la pretul sejurului, nu si la cheltuielile aferente. Fiecare are drept de optiune si nu va judec gusturile.

Vacante frumoase, oriunde veti merge!

[15.07.14 15:13:18]

@Zoazore: Nu pot sa spun ca sunt fan Albena. Sunt fan turism bulgaresc pentru ca incearca de fiecare data sa te multumeasca sau asa simt eu. Am fost in mai multe locatii din Bulgaria si mi-a placut. Citeam despre hotel Capitol din Jupiter si parca nu are punctaje asa de bune chiar daca platesti putin. Personal consider ca un CO trebuie sa-ti ofere anumite satisfactii astfel incat sa uiti de frustrarile de peste an. Cum spun mereu si ai punctat si tu, DEGUSTIBUS, adica tine de gusturile fiecaruia.

Nu pot sa uit cum in 2008 in Mangalia trebuia sa stau la o coada interminabila sa iau mancare la impinge tava iar apoi sa alergam cu tavile in mana si cu copilul sa gasim o masa libera si asta se intampla si la pranz si seara. Nu mai vorbesc de mizeria de pe plaja: samburi de piersica, cotoare de porumb etc ingropate in nisip, de muzica data la maxim de diversi pe plaja, WC-urile cu un miros puternic de clor si cu o mizerie de nedescris. Minoritatile conlocuitoare care vindeau pietre de calcaie, lantisoare din melci, porumb fiert etc, salvamarul care lua cate o piti in barca s-o plimbe in loc sa vegheze. Seara in afara ca ne plimbam pe faleza nu prea aveam ce sa facem.

Concedii placute tuturor si unde doriti sa le aveti.

ovi2012*AUTOR REVIEW
    [15.07.14 15:33:27]

@webmaster14: acolo e

kikiritzi
    [16.07.14 09:39:33]

@fanespoitorul: Ce bine va inteleg! Cam aceleasi lucruri ne-au alungat si pe noi de pe litoralul romanesc. Imi pare rau ca n-am ales Bulgaria mai devreme de acum... 5 ani. Am fost la noi cu pensiune completa si ne-au dat bonuri valorice care am constatat ca ne ajung 3 zile, asa ca a trebuit sa mancam si in afara restaurantului, practic s-a dublat pretul biletului. Anul urmator am luat doar mic dejun si a fost si mai si! Mancarea era mai rea decat ni se dadea noua in practica agricola. Am intrat intr-o autoservire si mirosea cumplit a acru, am intrebat si mi s-a raspuns senin ca s-a stricat ciorba. Macar au fost sinceri! Nu mai vorbesc de mizeria de pe plaja si de pe strada. In fiecare dimineata trebuia sa mearga sotul meu sa prinda loc, dar mai inainte trebuia curatat nisipul ca sa nu te impunga de sub cearceaf cotoarele de mere, samburii de piersici, cutiile de bere sau mai stiu eu ce. In zonele impadurite din buricul statiunii-e vorba de Eforie Nord-gunoaiele tronau, de la pampers folositi, la pet-uri si diverse alte cele de-ti intorceau stomacul pe dos. Acestea toate, plus problemele digestive cu care ne-am confruntata si imaginea unui ditamai sobolan mort si esuat nu departe de locul in care faceam plaja m-au facut sa-mi iau inima-n dinti si sa incerc si alte variante. Nici eu nu idealizez litoralul bulgaresc, dar deocamdata, pentru familia noastra e o varianta mai buna decat cel romanesc.

[19.07.14 21:32:16]

@ciobi001: Așa cum ai primit și prin mesajul personal, astfel de limbaj nu este tolerat pe site-ul AmFostAcolo. Ecoul tău a fost șters. Dacă ai ceva de combătut, poți să o faci și la modul civilizat, cu argumente. Deocamdată primești un avertisment.

cristianioan
    [13.08.17 17:01:29]

Restaurantul tot asa deplorabil a ramas. Si mai mult stai si la coada interminabila pt gluma aia de mancare

[13.08.17 17:04:02]

@cristianioan: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

ciobi001, cristianioan, fanespoitorul, kikiritzi, melena, ovi2012*, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: