ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014
ÎNSCRIS: 14.07.14
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

In partea cealalta a Atlanticului

Am fost si in Portugalia, unde acelasi ocean era rece si tulbure, pe paralela nefiind mare diferenta. Sau marea Caraibilor, eu consider ca e acelasi lucru.

Am dormit o noapte la Madrid, astfel ca drumul de 8 ore Madrid-Dominicana a fost mai usor. Avionul full, peste 300 de suflete, nu am auzit romaneste, multi spanioli. In avion, vinul: 5 eur/250 ml, tarie: 10 eur/suta, mancare in 2 ture, compania Evelop.

Cald si foarte cald, mereu: cu un singur avantaj: am facut baie de pe la ora 4 pana pe la 7, iesi din apa, intri, nu conteaza. Intr-o parte apunea luna, din ocean rasarea soarele.

Punctul forte: temperatura apei, apoi (de departe): nisipul, palmierii, resortul. Am fost la Catalonia Bavaro: mare, gradina frumoasa, ca mancare m-am axat pe fructe: ananas, papaya, mango, pepene. In camera, gresia si finisajele lasa de dorit, dar dupa o baie in ocean am vazut lucrurile altfel.

[Nota webmaster - Continuare dintr-un review incarcat ulterior:]

Si pentru cine are rabdare, varianta lunga (finala):

Excursia fiind din Madrid, am cautat rute. Wizz fiind singura oferta ieftina si diversificata, am optat pt Cluj. A doua zi mi-am incarcat contul, si cand sa platesc, toate preturile erau mult mai mari. Astfel ca am comandat bilete din Budapesta. Fiind din Hunedoara, pretul mi-a iesit mai mic: bilet avion+ transport cu masina personala+ parcare (mai ieftina ca pe Otopeni (13 zile) (totul pe net).

Am ajuns mai devreme cu mult in Budapesta, astfel ca am facut si un City Break, mi s-a parut mai mic decat Bucurestiul, oricum, cu numere de RO, cand greseam drumul, si semnalizam, de la primul click se opreau sa ma lase.

Nu am avut bagaj de cala, eu am plecat cu blugii de pe mine, o camasa, iar in geanta: 2 slipi, 3 tricouri, 2 perechi pantaloni scurti, o bluza, slapi, aparat de tantari cu pastile (carat inutil), periuta (aveam pasta din hotelul din Madrid), un deo solid. Fara aparat de ras, unghiera, le-am cumparat din resort, 3 eur--unghiera, 2 eur-- 1 aparat de unica folosinta de ras (condiderand ca nu pot fi acceptate in cabina). La intoarcere, am zis sa nu renuntam la unghiera (era dominicana) astfel ca o puneam in acele cutii alaturi de tel., ceas, curea, si nici din Dominica pana in Madrid, si nici din Madrid pana in Budapesta, nimeni nu a refuzat trecerea acelei unghiere. Stiti ca unele unghiere au o parte de pila, ce eu chiar as putea-o ascuti ca briciul. In fine, la sotia mea i-a piuit cred ferotaniile de la sutien, controlul a fost cel putin deplorabil, adica fara atingerea sanilor. Nu ca mi-as fi dorit, dar cine stie ce pot scoate femeile din buretii sutienelor...

La Madrid am stat o noapte, 50 eur la Clements. m avut un voucher de 6 eur, am optat pt o oala de supa de fructe de mare, mi-a placut ospatarul dupa spaga, a mers inapoi cu fata spre mine. Deasemenea continutul frigiderului e inclus in pret: 2 ape, 1 suc natural 100%, si un Pepsi. La intoarcere, in Auditorium am avut doar apa.

La terminalul 1, exista un loc unde vin ritmic microbuzele hotelurilor de pe langa aeroport ce includ acest serviciu in tarif. E bine de stiut ca acest aeroport e imens. Pana la terminalul 4 de unde a plecat avionul spre Punta Cana, un autobuz gratuit face 10 min. Insa e bine sa va rezervati un hotel de pe net, noi la intoarcere am stat 2 nopti, sa vedem orasul, la ghiseu cazarea era 70 eur, au fost amabili, si de la ei din hotel am facut o comanda on line (mi s-a parut cam aiurea), am iesit la 45 eur/ noapte.

Si am plecat la terminalul 4. Am mancat la un MC Donald de acolo, am luat mai multe, dar la intoarcere, de plictiseala, cu toate ca avionul spre Budapesta pleca de la terminalul 1, am venit aici sa mancam MC Chichen, avea un un gust deosebit fata de Romania (nu vorbim de toxina): 1 eur buc.

Nu am sa uit coada la avionul de Dominicana: ca animalele. 4 case pt 350 de oameni ce vin aproape in acelasi timp. Nu mai zic ca Evelop avea ghiseu in aeroport, nu s-au deranjat sa-l deschida, a venit un angajat direct la case. Eu chiar am vrut sa sun in Romania la agentie. Bine, habar nu aveam, eram pe terminalul 1 initial, am mers la informatii sa intrebam de Jolidey (agentia de turism ce organiza excursia, cea din Romania fiind doar intermediara), la Informatii dupa un timp mi-a dat pe cineva ce vorbea romana. Mi s-a parut un lucru COMPETENT.

Sunt scarbit de intreaga procedura din aeroporturi. Lungi, umilitoare, ca nu am avut bagaj de cala mi-a luminat aceasta excursie. La intoarcere am bagat un bagaj la cala (a venit pe banda ultimul, dupa peste o ora), deoarece am vrut sa mai beau in Madrid: MamaJuana, un rom dominican exceptional.

Trimis de asc444 in 14.07.14 02:23:00
Validat / Publicat: 14.07.14 03:24:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (asc444); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.14 02:48:43]

@asc444: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte

Am fost la Catalonia Bavaro

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou. Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[14.07.14 22:26:16]

Frate? ce e micimea asta de review? (frate de site, desigur!)

asc444AUTOR REVIEW
[15.07.14 00:30:31]

Hei, Adri. Articolul tau cu delfinul Vasilica a fost genial.

Am citit cam toate review-urile si nedorindu-mi sa repet ce deja s-a scris, am mentionat doar unele particularitati.

De altfel, am vazut ca tu ai mai facut completari, astfel ca m-am gandit ca mai pot face si eu, m-ai ales ca sejurul nu s-a terminat.

E foarte cald, dar poate voi spune si eu (snurul de la slip a fost verificat): Dii, Vasilica!

[15.07.14 22:07:50]

Poti sa repeti cit vrei tu... nu se poate ca dupa 3-4 ani totul sa fie la fel. pune, frate, niste poze ca imi lasa gura apa dupa un rom cu cola... de la barul din piscina. Ce mai face Caramelo? Cine mai face parte din echipa de animatie?

Ai pus mina pe Vasilica? Cum era? Hai, fii mai darnic!

MCM
[02.08.14 16:03:21]

Am asa o stare pe care n-o pot descrie. De usoara obnubilare. Probabil din cauza invidiei. Ca n-AmFost (si eu) Acolo.

[02.08.14 21:04:52]

@MCM: ma frend, ce e aia usoara de care aintesti aici ca nu stiu cu ce se maninca. esti bine?

asc444AUTOR REVIEW
[04.08.14 10:52:34]

Multumesc moderatorilor pentru publicarea editata a acestei primei parti.

adri-nico, asc444, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: