ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
DIN: Hunedoara
ÎNSCRIS: 14.07.14
JUL-2014

Completare definitiva la: In cealalta parte a Atlanticului

Si am ajuns in Dominica. Umiditatea nu m-ar fi interesat niciodata, daca era mai racoare. Organizare f buna, am ajuns la hotel dupa aprox. 2 ore de la plecarea din Madrid...

Pt ca nu vreau sa insist pe resort, e imens, lung, cu 4 randuri de vile, balconul meu de la etajul 2 era cu frunzele de palmieri intrati in el. Sotia mea a prins gustul hamacului. Vila 13 nu exista.

2 bufeturi in capete opuse, pizza de la 12- 22 (f buna); intr-o zi am mancat de 8 ori: 2 bufete dimineata, 2 la amiaza, pizza si hamburgeri, un bufet la cina, si 2 a la carte. Bere, toate sortimentele de Pepsi, la dozatoare cu autoservire. Berea lor nu e prea buna, la cutie mai treaca mearga. Spaga am dat doar de placere. Oricum totul gratis (sau platit odata cu excursia, termenul e relativ).

Bar la piscina cu cocteiluri, sucuri, bar cu combinatii de Martini, bar cu combinatii de rom dominican. Toate gratis, eu am mers si la un bar unde am baut bere americana, o prostie.

4 restaurante a la carte, in unul din ele am vrut sa cumpar un vin californian, mi-au zis ca au si vin gratis spaniol, i-am dat 5 eur, si m-a simtit f bine inconjurat de oameni amabili. Senzatia este bineinteles, restaurantul japonez cu show de gatit, NIMENI nu i-a dat spaga, doar Alin (roman). L-am intrebat daca vrea sa faca o poza cu mine, si a acceptat. Bineinteles, totul gratis.

La plecare am predat camera insa am ramas cu bratarile, avionul a avut intarziere 5 ore…

Un prim fapt amuzant a fost problema cu cada. Deci era WC+ dus intr-o camera (fff interesant WC-ul lor, trageai apa, apa venea pe o parte creand un curent rotativ, se absorbea complet, nu existau perii manuale, nu aveai nevoie de ele); intr-o alta camera era o cada rotunda imensa cu chiuveta si dulap. Expert in bai, le-a puscat instalatia, eu pe unde merg, de obicei mi se intampla, (in Tunisia la Le Royal de 5 stele, chiar de 2 ori), glumeam denumindu-mi concediul: Sub auspiciul siliconului.

Apoi o elice a ventilatorului era aproape complet desurubata, acesta fiind deasupra patului, le-am zis sa-mi dea mie sculele (au vrut sa dea patul la o parte). Era dupa vreo 3 zile de stat acolo, la Maria, sotia mea, i-am zis: la orice cuvant romanesc adaugi os si ne intelegem. Oricum spaniola e mult mai apropiata de romana ca italiana. Si ii zic la dominican (din instinct): surubelnitados. O amintire frumoasa, mai ales ca eu i-am zis ca surubul e prea lung, acesta a atins rotorul, si a venit meseriasul la mine si mi-a zis teacher cu suruburile in mana. Insa a trebuit sa-l ia jos, am plecat din camera, iar la intoarcere, veneam cred de la al 4-lea bufet, ma intalnesc cu el, il montase: ii zic maestro, el, teacher. Oameni frumosi. Nu mai vorbesc de negresele ce le-am vazut.

Am facut o excursie cu Segway, a fost f frumoasa, prin jungla, insa si in Marea Caraibilor. Intr-un peisaj frumos, apa era mai calda cu vreo 3 grade ca in Bavaro. In ultima zi, apa era ca la Baile Felix, cred undeva pe la 34 grade, oricum nu te mai racorea. In acel golf cred ca erau 38 grade.

Daca ar fi sa ma intorc? Am fost in toata lumea in sejururile de litoral, si DA, m-as intoarce. Doar in Porto Katsiki as vrea sa ma mai intorc pana mor.

Trimis de asc444 in 02.08.14 04:01:50
Validat / Publicat: 02.08.14 08:31:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (asc444); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.14 08:31:26]

@asc444 In articol fiind vorba in cea mai mare parte despre hotel, am mutat acest review la rubrica hotelului.

Daca doresti te rog da note si pentru Cazare, Bucatarie & masa; Plaja si Mare; Distr. & Relaxare.

Ni le poti spune intr-un ecou iar noi le vom insera.

Multumim.

[02.08.14 09:07:35]

@asc444:

Un ecou mie insumi dar si moderatorilor, intreaga scriere a fost mult mai elaborata, pare-se ca s-a luat direct prima parte si totul bagat la gramada.

[02.08.14 09:12:03]

@asc444:

Poate 9 (nouă) sau poate este vorba de Punta Cana și nu de Madrid.

[02.08.14 10:04:36]

@nicole33: era o gluma.

[02.08.14 10:26:22]

Cel mai important, nu-mi asociati scrierea cu poze ce nu-mi apartin. Va rog puneti tot poza cu luna, este de acolo si este a mea. Multumesc.

[02.08.14 10:33:03]

@asc444:

1. relax, "nu-ţi asociază" nimeni, nimic - nimeni care percepe, cât de cât, textul - românesc! - "ALTE FOTOGRAFII, de la alți utilizatori", afişat deasupra pozelor de care vorbeşti.

2. La care lună te referi, man? Fii te rog mai explicit / mai "adunat". În general, cam ciudată - către deplasată - întreaga ta atitudine de până acum...

În fine, asta e situaţia - asta e tot ce-ţi poate oferi AFA - cum se spune, "take it or leave it"

[02.08.14 10:42:57]

@webmasterX:

in primul rand eu am editat intreg textul, ati publicat prima parte ca inainte.

Poza cu luna e cea asociata primei mele postari.

Daca asta poate oferi AFA, atunci stergeti toate scrierile si poza mea. Respect!

[02.08.14 10:47:40]

@asc444:

Poza cu luna e cea asociata primei mele postari.

Fotografia respectivă, încărcată nepotrivit, iniţial, la articolul "de călătorie" (impresii Punta Cana) a fost mutată manual la articolul "de cazare" (cel de faţă).

Daca asta poate oferi AFA, atunci stergeti toate scrierile si poza mea.

regret - cf "Termenilor şi condiţiilor de folosire", un cont (sau un conţinut deja publicat) nu poate fi şters.

[02.08.14 10:48:38]

@asc444:

Mulți dintre cei interesați de această destinație s-ar putea să nu aprecieze astfel de glume, nu cred că astfel îi încurajezi să aleagă un sejur în Punta Cana.

Ai fi putut să încerci cumva sintetizarea informațiilor împărtășite comunității, stilul acesta „dezlânat” face să nu se înțeleagă mare lucru. Am fost acolo și, cu toate acestea, mi-a fost greu să te urmăresc. E doar o sugestie.

[02.08.14 10:55:05]

Interesati de aceasta destinatie sunt multi, dar eu am fost singurul roman din avion. M-am intors prin Oradea, in Baile Felix pensionarii dansau pana dimineata (odata).

S-a dus totul.

[02.08.14 11:01:49]

@asc444:

Și noi am fost singurii români din avion atât la dus, cât și la întors și nu m-a deranjat cu nimic acest lucru.

Crezi că dacă afirmi că ajungi la un hotel din Caraibe în 2 ore din Madrid vor da toți românii năvală în perioada imediat următoare și ca urmare a citirii impresiilor tale?

Care este legătura cu pensionarii de la Băile Felix?

[02.08.14 11:13:43]

Da-mi voie sa scriu cum doresc. Datorita fusului orar, am ajuns in Dominica cu doar 2 ore mai tarziu decat ora de plecare.

Pensionarii nu au mai coborat la dans deoarece sunt faliti. Vorbesc de hotel Muresul, si chiar stiu ce scriu.

Multumesc moderatorilor daca pot sa puna varianta editata peste prima varianta.

[02.08.14 11:20:40]

@asc444:

Ești prea subtil pentru gustul meu. Scrie ce și cum dorești, eu te voi ignora.

[02.08.14 11:22:32]

DEOARECE NU DORESC SA FIGUREZE POSTAREA MEA AICI, DORESC SA FIE STEARSA. MULTUMESC PT INTELEGERE!!

[02.08.14 11:28:20]

Va rog f mult sa stergeti postarile ce eu nu le accept. De altfel nu ma deranjeaza sa-mi stergeti contul cu totul.

Multumesc pt intelegere.

[02.08.14 11:36:16]

Va rog sa stergeti contul meu impreuna cu toate postarile. Multumesc pt intelegere.

[02.08.14 11:36:55]

@asc444: am scris cred destul de clar mai sus

Sorry, mai mult de-atât - vreun desen, de exemplu - nu pot.

adri-nico
[02.08.14 21:34:07]

ce neinspirata am fost cind am votat cu sufletul si nu cu mintea, care pierde intotdeauna in baialia cu caraibele...

ce, e, domnule acest site? ceva de-a baba oarba? uite, nu e???

nici eu n-am inteles care a fost faza cu alea 2 ore, si desi ma gindesc la diferenta de fus orar, dumneata nu ai ceas? timpul de contorizeaza de la data plecarii si pina la aia a sosirii...

Web, esti man ala pe care il stiu eu?

sirbuvio CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE
[21.10.14 02:54:07]

Mie mi-a placut gluma cu 2 ore.

Sa vezi haios cind zbori toata noaptea, decolezi miercuri la 10 seara si ajungi a doua zi, la 10 dimineata... tot miercuri.

asc, nu mai pune si tu toate la inima, n-are rost.

Felicitari pentru excursie.

adri-nico, asc444, nicole33, sirbuvio