ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
JUL-2014

Sub orice critică
Sub orice critică

Greaca Resort - pomul laudat

Presupun ca stiti vorba romaneasca "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!", ei bine, ea se aplica si aici.

Scriu cu mare regret acest review intrucat mi-as fi dorit sa zic numai de bine despre un astfel de loc special / unic.

Review-ul meu contine doar vizita de o zi pentru piscina si relaxare, exista si camere la preturi de 260 lei/noapte cu acces la piscina inclus insa nu stiu cum asta schimba in vreun fel marea problema a locului.

Pusesem de mult timp ochii pe acest loc care isi tot aparea abuziv pe facebook, am intrat si pe site si pe fb. si pozele erau impresionante. Imi placea ca parea organizat, vindeau excursii cu atv, cu bicicletele spre Delta, etc. lucru mai rar gasit prin Romania. Nu vreau sa aduc in discutie preturile, desi sunt mari nu fac scopul vreunui comentariu, pretul il stii oricum dinainte si nu te obliga nimeni sa cumperi, fiecare apreciaza dupa puterile financiare.

Asa, sun duminica dimineata la nr. afisat pe fb., nu raspunde nimeni. Astept 5 min. sun iar, nu raspunde nimeni. Cum sa lasi un nr de contact pe fb. unde ai 75 k de like-uri si sa nu raspunzi la el? Anyway, intru pe site - gasesc un mobil. Sun la mobil, intr-un final raspunde o fata, intreb ce include intrarea, daca mai sunt locuri la baldachine, etc. si mi se raspunde ca pretul de 50 lei include intrarea, prosop, sauna, jacuzzi, piscina si sezlong / baldachin, la alegere. Ii spun ca as vrea totusi sa fac o rezervare pentru un baldachin, chiar si pentru un extra-cost, "nu aveti de ce, sunt 26 de baldachine". Ok, facem bagajul si plecam. Ajungem acolo, parcarea full, da full full. Parcam pe un camp, mergem spre intrare. La inceputul scarilor ce duc spre piscina ESTE UN INDICATOR pe care scrie clar si raspicat "PLATA PENTRU ACCES LA PISCINA SE FACE LA RECEPTIE". Desi erau oameni imbulziti la scari acolo am zis sa fiu civilizat si sa respect indicatiile managementului (presupun ca nu parcangiul a decis sa dea bani pe o pancarda cu acest inscris) si merg la receptie. "plata se face la fata de la scari" - MINUNAT. Un alt lucru romanesc facut cu cap. Platim, ni se pun bratari la mana, suntem intrebati daca vrem prosop, coboram pe scari. De sus erau mai multe baldachine ce pareau libere. PAREAU. Toate erau rezervate cu cate o caciula, o crema, un papuc. Cand am ajuns noi mai erau fix 3 libere, si alea in zona de copiii, zona in care era si un grup mai mare care a decis ca toate sezlongurile sunt rezervate ca mai asteapta si ei niste prieteni si alea pe care ne asezam noi (libere complet cand am ajuns) erau mai aproape de ei, nu puteau cara sezlonguri din alta parte.

Vine ospatarita, ne anunta din start ca nu au frappe. Duminica dimineata, la ora 11:00, ei deja nu mai aveau frappe si nu erau nici 100 persoane prin preajma. FAIL. Comandam o cafea, apa, inghetata, etc. si vin destul de repede (10- 15 min). Pe la 12:30 ma decid sa beau o bere. Toate baldachinele astea si mai toate mesele sunt dotate cu un sistem inteligent cu buton, pe care apesi si SE PRESUPUNE ca vine cineva sa te intrebe de ce ai apasat. Sistemul chiar functioneaza, fiecare ospatar are un mini-pager atasat si vede cand este chemat la o masa, doar ca nu ii pasa. Trec 20 min - nimic. Ma duc la bar, stau la bar, era coada mare, incepuse lumea sa apara. Imi iau o bere si o apa, faceau 14 lei, mi se cer 15 lei. Doar eram la bar, stateam la coada, trebuia sa las spaga implicit la acest minunat complex de multe stele.

Ajung inapoi la sezlong, surpriza, venise si ospatarita sa ma intrebe daca doream ceva. Pe la 14:45 (m-am uitat la ceas) am decis sa mergem la masa. La 14:55 apare un baiat in zona, destul de ratacit, servea ciorba la o masa unde erau 5 oameni, unul manca ciorba adusa si ceilalti se uitau. Pareau ca asteapta de ceva vreme. Cand sa se opreasca si la noi vine un alt client si il striga "Cozmine". Si se duce Cozmin al nostru la clientii respectivi care nici nu se asezasera bine la masa si le debaraseaza masa. Cand trece spre bucatarie ii zic "sa veniti si la noi". Raspunde "fbgsg" aka nu a zis nimic, probabil a injurat in gand. Dupa disparitia lui decidem sa ne mutam pe partea cealalta a piscinei unde erau mai multe mese, mai multi turisti la masa si APARENT mai multi ospatari. O alta vorba inteligenta din popor: aparentele insala. Se facuse cam 15:00, strig dupa o domnisoara, vine, intrebam ce reprezinta ciorba zilei (doar atat au in meniu la acest capitol) se duce si intreaba (e greu sa retii un singur fel de ciorba), revine comandam cu specificatia sa ne-o aduca urgent ca ne cam foame si sa vina si cu meniul sa comandam si restul chestiilor. Vine in 5 min cu meniul, meniu care contine Pestele Zilei (asta cred ca e vreo gluma de-a lor ca io nu m-am prins, poate imi explica cineva)

1. Premium - 38 lei

2. Luxe - 65 lei (cred ca de la e)

Intreb care e cel premium, se duce si intreaba, revine - salau, stiuca/pastrav, somon si dorada. "Ok, vreau dorada, intrebati va rog care e premium si care e lux (e) totusi, sa fiu sigur". Acum, last time i checked la raft, somonul este cel mai scump peste, dorada fiind cam similara (33 lei kg) cu salaul si stiuca/pastravul. Se pare ca m-am inselat. Dorada era cea lux (e). Acum, nu vreau sa insinuez dar am mai vazut scamuri d-astea, d-aia am si dorit sa fie totul clar, te astepti ca cel ieftin in realitate sa fie ieftin si acolo si sa se pastreze totusi valoarea dar iata ca sunt locuri unde viata bate filmul. E ca si cum ar fi avut icre de crap (100 ron kg.) si icre de stiuca (300 ron kg) si pe meniu la icre premium - 15 lei sunt cele de stiuca si cele de lux (e) - sa fie de crap - 60 lei. Sounds fair enough.

Trecem peste.

Se face 15:30, ciorba nu vine. vin in schimb sucurile, pepsi cald, limonada verde.

Se face 15:45 nu primim nici macar paine, cred ca o mancam pana venea mancarea.

Se face 16:00 si eu nu stiu, mi-a stat ceasul la 15:45, o fi simtit el ceva.

A fost o perioada de cel putin 10-15 min in care nu am vazut nici macar un ospatar in zona aia.

La 16:20 (verificat ora pe tel) merg la "sefa", ii spun ca am comandat si noi mancare acum niste ore si ca nu am primit nimic. Se duce la bucatarie, verifica, cica vine imediat. Peste 5 min ii cer sa imi spuna exact cat mai dureaza ca ma ridic si plec. 5 min. Ok.

La 16:30, la 1h45min de cand ne-am asezat la prima masa, am primit si noi o ciorba si un pui cu cartofi. si fructele comandate. Mananca daca mai ai chef.

Dupa cateva minunte a aparut in peisaj si domnisoara care ne luase initial comanda. Ii cer nota. Trec 15 min, ii reamintesc de nota la care ea "nu a ajuns nota la dvs.??" Last time i checked nota se primea de la o persoana, nu am verificat in porumbar, poate a venit cu porumbelu. Ziceai ca sunt 100 ospatari si 200 piccoli acolo.

La 17:00 o alerg pe la piscina si ii spun ca nu mai astept nota, ma duc la saltea, sa ma caute cu nota acolo, ultima pe stanga. Nu le mergea calculatorul, asta era scuza. A mai venit cu scuza asta si cand am dat initial comanda de mancare, DECI RETINETI, daca nu merge calculatorul nu se poate scrie cu pixul pe foaie, nu se poate da drumul la aragaz, nu se poate face o salata, nu se pot baga toate pe calculator ulterior. Cred ca fata a lucrat pe la Posta Romana sau ceva. A, si mai era un gigel ingrijitor sau ce era el, ziceai ca e venit de la camp, care mai ducea si el mancarea din cand in cand. Nu stiu unde au invatat astia turism.

Este pacat de o locatie in care s-au investit sume uriase, o locatie cu gust, cu vedere, cu piscina curata (BTW - APA ERA GHEATA, GHEATA, f putine persoane au avut curajul sa intre), cu sezlonguri si baldachine, loc de joaca, canapele, pufuri, totul aranjat pentru relaxare si timp placut. Asteptam de mult timp sa vizitez locul, din pacate nu cred ca o sa mai revin vreodata.

Preturile per total sunt nejustificate la mancare, au un meniu mult prea scump pentru servicii de 2 lei, la orice carciuma din berceni mancam mai repede la jumate din bani. La preturile respective mananc la localuri unice in Bucuresti, cu meniu prezentat in max. 2 min, luat comanda pe bauturi, raspuns la sec. la orice intrebare am referitoare la meniu, mancare in max. 30 min pe masa si MULT MAI GUSTOASA. Nu inteleg pe ce au pretentiile pe care le au cu servirea asta.

Erau peste 200 persoane daca nu chiar 300 in jurul pranzului, au inceput sa care cu remorca sezlonguri si scaune de prin depozit, si erau 3-4 ospatari cu sefa cu tot. 2 bucatarase, nu chef, nu nimic, alea sunt vrajeli de marketing. Ospatarii de la mese erau aceeasi care serveau si la sezlonguri si baldachine. Nu altii.

Va mai zic asa alte preturi:

salata - 30 lei :),

paste - 30 lei. Nu inteleg pe ce rationament o salata poate sa coste cat o portie de paste cu somon sau cu orice altceva.

Piept de pui, 250 gr - 30 lei.

Piept de curcan, 250 gr - 30 lei WTF???

Pui la jar, 500 gr - 35 lei. Again, WTF? e juma de pui pentru 5 lei in plus? De ce e la jar cand el e gatit in bucataria de jos de langa mine unde nu exista jar, doar tigai si cuptoare?

Pe preturile astea sa astepti 2 h sa mananci? Daca vreti sa isi bata cineva joc de voi pe banii vostrii, this is the place to be.

Pacat de loc. Mare pacat.

OffTopic si nu prea: am fost cazat anul trecut intr-un hotel in Langkawi, Malaezia care era brand new, cred ca am fost in primii 10 clienti all time. Cat am stat acolo nu am vazut alti turisti, doar 2 camere care mai degraba erau ale muncitorilor care mai trebaluiau in resort. Cu toate ca eram doar 2 turisti oamenii aveau 2 oameni la receptie, sofer, 2 ospatari, 1 picollo, etc. tacam complet. Initial am zis ca piscina are ceva ca nu era nimeni dar ne-am inselat, am zis ca o parte din restaurant e inchis ca nu era nimeni dar again, ne-am inselat.

Am mers seara la ei sa luam masa: prezentat meniul de ospatar, venit picollo sa puna tacamuri, ca la 5*, dupa carte. La debarasare la fel, nota trecuta pe camera, etc. Pun pariu ca daca merg acum acolo si e full sunt tratat la fel si in aceiasi timpi cu aceleasi servicii. Asta inseamna turism si servicii de calitate.

La astia daca te duci si e full isi cer scuze, nu se asteptau, mai cheama un gigel din sat sa serveasca si el, daca nu e nimeni se scuza ca nu prea au turisti si d-aia nu au x sau y gata / disponibil.

Acum e full, vedem peste 1-2 ani cand afla toata lumea de serviciile lor de litoral '98 si preturi de Marriot 2014.

Trimis de tak30ver in 09.07.14 16:30:46
Validat / Publicat: 09.07.14 20:20:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GIURGIU.

VIZUALIZĂRI: 2598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tak30ver); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.14 20:19:21]

Nefiind cazaţi acolo, am mutat recomandările, la reorganizare, în rubrica "Restaurante în zona Giurgiu" (deja existentă pe sait)

tak30verAUTOR REVIEW
[09.07.14 21:13:41]

Ok, mersi. Ideea este ca vorbim de un resort unde 80 % se duc acolo pentru piscina/ tenis, mai putin pentru mancare. Dealtfel sunt si camere disponibile, eu nu m-am cazat acolo (si nici nu ma voi caza vreodata) dar cel mai recomandat ar fi sa redenumiti titlul general din Greaca Hotel in Greaca Resort si sa updatati si siteul cu www.domeniul-greaca.ro sau fara liniuta, merg amandoua. Acolo sunt disponibile si preturile. Macar ca atunci cand va aparea un review pentru cazare acestea sa fie grupate.

Dragoș_MD, tak30ver
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Giurgiu? :