ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 02.07.09
JUN-2014

Zona Colti, Alunis din Buzau

Si iata ca in anul 2014, fara a citi impresiile de pe AFA, ma decid sa vizitez muzeul Colti si pesterile de la Alunis. Eu care de obicei citesc prima data impresiile de pe AFA si apoi celalte saituri, dupa care iau o decizie. O, ce greseala mare am facut, era sa-mi rup focusul in patru nu in doua.

Parasind drumul ce leaga Buzaul de Brasov la Patarlagele sunt catva chilometri de sosea buna pana la Sibiciu de Sus iar de aici incepe calvarul, groapa langa groapa plus grohotis adus de pe culmi de ploi. Incapatanat cum sunt nu am dat inapoi si am ajuns la Alunis, la biserica. aici inchinandu-ma si admirand pesterile sapate in piatra am uitat de drumul facut pana aici. Nici un ghid nimic sa-ti povesteasca ceva despre zona, doar un domn din Prahova (dupa nr. de la masina) m-a intrebat de ce am venit pana aici sa-mi rup masina, nu am manastiri la mine in Suceava, unde drumul este f bun?

La intoarcere am oprit la Muzeul chihlimbarului, care sincer nu m-a impresionat, inafara de cateva cunostinte transmise de muzeografa si de 2 exponate care m-au impresionat (bucata de chiihlimbar masiva de la intrare si aparatul de slefuit), in rest nimic. A urmat binenteles sedinta de shoping la magazinul de la parter. Aici cu surprindere aflu ca bijuteriile expuse nu erau din chihlimbarul din zona ci din Rusia, Ucraina si alte state pe care nu le-am retinut. Lipsea China ca sa fie tacamul complet. Am luat totusi un talisman norocos din chihlimbar de Romania, care spun cu mana pe inima ca nu sunt sigur ca nu e facatura, am mers pe mana comerciantului.

Mai jos pe langa scoala erau ceva matusi cu lucrari facute de mana, dulceturi de casa, miere cu diferite arome si alte cele. La ele gaseai cateva bucatele de chihlimbar din zona, scump, motivul fiind ca vin chinezii si cumpara tot. Cum ajung chinezii prin gropilea astea aici nu stiu sau ce nebun isi rupe autocarul sa vina pana aici. Concluzia este ca locurile sunt frumoase si merita vizitate si atat, cei din zona nu au nici un merit ca sunt acolo, nu au facut nimic sa atraga turistii. muzeul e o initiativa laudabila si moare pe zi ce trece. La 4 lei intrarea sa mormai repede o poezie de prin partile locului si ce sa vad un pumn de chihlimbar si niste cristale pe care le gasesc pe taraba la vanzare la orice zi a orasului din Romania. Nici foto nu am prea facut, dar atasez cateva ca marturii ca am fost acolo.

Recomand vizitarea zonei, dar pe jos, NU va aventurati cu masina de oras.

Trimis de cardone in 07.07.14 19:10:55
Validat / Publicat: 07.07.14 23:00:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZĂU.

VIZUALIZĂRI: 1714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cardone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interiorul bisericutei

[07.07.14 23:00:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Periplu prin frumuseţile Buzăului" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂPeriplu prin frumuseţile Buzăului: