ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2014
ÎNSCRIS: 08.01.11
APR-2014

Cascada Susara - tura de incalzire

Intr-un din review-urile anterioare am povestit ca in minivacanta de 1 mai, am dat o fuga prin Banatul Montan, cu “escale” la Oravita, Sasca Romana si Valea Cernei. Despre cazarile din aceste locuri nu mai este cazul sa povestesc fiind fiecare tratate separate in cate un articol. Deasemenea am povestit despre plimbarile de pe Valea Cernei, despre Cheile Rudariei cu morile de apa si despre plimbarea cu trenul pe linia Montana Oravita-Anina.

Nu am scris deloc despre plimbarile facute din Sasca Romana in Cheile Nerei.

Planficasem un traseu complet al Cheilor Nerei cu vreo 2 ani in urma, prin 2012, dupa ce am petrecut o mica vacanta la Cazanele Dunarii, la Ieselnita, iar intr-una din zile ne-am aventurat prin Clisura Dunarii, Moldova Noua, pana la intrarea in Cheile Nerei/Podul Beiului, unde am lasat masina si am dat o tura pe jos pana la Lacul Ochiul Beiului si Cascada Beusnita si apoi de la Podul Beiului, tot pe jos pana aproape de cantonul Damian. Spun aventurat pentru ca soseaua prin clisura Dunarii cu toate confirmarile de la pensiune ca este buna defapt exprimandu-se este “ata”, a fost rupta rau, in unele locuri nu mai era deloc asfalt doar niste imense balti prin care trebuia sa treci cu masina. Probabil a fost ”ata” dar o ata plina de noduri.

Noi doream sa petrecem 3 nopti la pensiunea Casa cu Roti (despre care am postat déjà) dar cu toate ca rezevarea am facut-o cu aproape 2 luni inainte nu am mai gasit liber doar pt fix 2 nopti in perioada dorita de noi, fiind ocupata si inainte si dupa cele. Am rezervat si in aceste conditii chiar, daca nu aveam practice la dispozitie doar 1 zi plina pentru drumetie.

Am profitat totusi ca am ajuns la pensiune la o ora rezonabila, undeva in jurul orei 15, si ne-am echipat rapid sa ne facem incalzirea pentru tura de a doua zi, care era estimata a fi destul de lunga undeva, la vreo 11 ore. Si am plecat dupa ce am obtinut cateva informatii pretioase de la Tavi, persoana care se ocupa de administrarea pensiunii. Am plecat cu masina din Sasca Romana pana in Sasca Montana, la iesirea spre Carbunari, cam 5km in total, de unde incepe traseul spre Cheile si Cascada Susara.

Traseul spre cascada este un traseu usor, frumos, pe firul Vaii Susara, trecand printr-o poiana unde se afla fosta statie seismic transformata acum in cabana Susara, inchisa la acel moment parand ca inca se mai lucreaza la ea, pe o carare foarte larga, prin padure de brad, urmand marcajul cruce albastra (CA), fara urcusuri se trece apoi prin Defileul Susarei, un defileu foarte foarte scurt, unde este fixat si un cablu pe perete pentru ajutor. Imediat se ajunge la cascada Susara care este o cascada frumoasa cu o cadere de apa de vreo 15 m, in doua trepte. De acolo traseul se poate continua spre Lacul Dracului si Cheile Nerei. Noi ne-am intors luandu-ne catimp dus-intors pana la masina aprox 2 ore cu tot cu poze si pauza de mancarica. Era déjà pe inserat si a doua zi urma sa facem traseul prin Cheile Nerei, pe care am reusit sa-l facem doar partial din cauza vremii, dar aceasta tura intr-un review viitor.

Trimis de Testosu' in 25.06.14 14:27:25
Validat / Publicat: 25.06.14 15:29:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SASCA MONTANĂ.

VIZUALIZĂRI: 6138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Cheile Susarei