ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2014
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 21.08.13
JUN-2014

Drumul Bacău - Kusadasi

Drumul dintre Bacău și Kusadasi l-am făcut cu auto propriu, o Skoda Octavia FL 1.6 TDI. Nu am să discut despre consum pentru că diferă mult de maniera de condus, de temperatura exterioară și alți factori. De asemenea, este irelevantă și durata, deoarece depinde de durata și numărul de popasuri (noi am făcut multe deoarece am făcut poze și avem o fetiță de 5 ani care se plictisește repede) și viteză. Am să prezint ruta și starea drumului.

Am plecat pe ruta Bacău - Adjud - Focșani - Rm. Sărat - Buzău - Centura București - Giurgiu - drum parcurs pe E85 - toată lumea il cunoaște cum este.

Din Giurgiu mai departe prin Ruse - Veliko Tarnovo - Gabrovo - Stara Zagora - Haskovo (am continuat pe E85) - Capitan Andreevo - drumul bun, cu asfalt grunjos, zgomotos la viteze mari, dar aproape fără gropi. Este indicat un GPS doarece semnele rutiere sunt o raritate și ușor poți ajunge undeva unde nu îți planifici.

De la granița cu Turcia am urmat drumul E87 pe traseul Edirne - Havsa - Eceabat - Canakkale - Izmir - Kusadasi. Drumul este foarte bun, cu mici excepții la intrare in Eceabat pe vreo 15 km și la 10 km de Canakkale spre Izmir pe o distanta de 20 km unde se lucrează intens, în rest nu aveți nici o problemă cu drumul. Indicatoarele sunt mult mai mult decât suficiente pentru a vă orienta. Taxa de trecere a Dardanelelor este de 29 lire turcești sau 13 euro și la dus și la întors. Prețul motorinei este de 4.31 - 4.37 (la pompele Shell), aproximativ 7 lei.

La întoarcere am urmat același drum prin Turcia, numai în Bulgaria am schimbat ruta pentru a testa situația altui drum - 55. Ruta urmată a fost Kapitan Andreevo - Svilengrad - Nova Zagora - Gurkovo - Veliko Tarnovo - Ruse și apoi același drum prin România. Drumul este la fel nesemnalizat, grunjos și are o porțiune când treceți Balcanii unde nu strică să reduceți viteza la 60 la oră să nu dați prin vreo groapă. In rest, numai 100 - 120 la oră. La intrare în Bulgaria dinspre Turcia se plătește o taxă de igenizare a mașinii de 2 euro. În rest aceeași vignetă la bulgari de 5 euro pe o săptămână.

De menționat că la turci nu am plătit intrarea pe autostradă, trecând prin porțile HGS ca prin brânză, iar la ieșire din Turcia nu m-a întrebat nimeni de nimic.

Dacă aveți întrebări vă stau la dispoziție cu plăcere!

Drum bun și vacanță plăcută!

Trimis de alex.cenusa in 20.06.14 09:09:40
Validat / Publicat: 20.06.14 11:02:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex.cenusa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.06.14 09:23:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Kusadasi" (deja existentă pe sait)

[20.06.14 15:22:47]

Nu că m-aș gândi să săvârșesc vreo contravenție referitoare la HGS, dar ați stat mai mult de 7 zile pe teritoriul Turciei?

alex.cenusaAUTOR REVIEW
[20.06.14 15:53:48]

@cloverina: Nu stiu cat vei sta tu, dar eu am stat 10 zile la hotel, m-am plimbat, trecând prin porți de autostradă, iar la ieșire, la controlul de frontieră, nu mi-au spus nimic.

De asemenea, anul trecut s-a întâmplat la fel și iarăși nu am plătit nimic.

Și nici acasă nu a venit nimic.

Deci, ești liberă să faci ce dorești!

[20.06.14 18:40:03]

Mulțumesc pentru răspuns! Mai am 10 zile să mă gândesc...

Nasshu
[20.06.14 18:46:08]

@cloverina: pentru a ajunge la Kusadasi, sa vizitezi obiectivele turistice din jur (inclusiv Pamukkale), poti evita autostrada (80 km intre Izmir si Kusadasii si 25 km catre Pamukkale), asa ca nu iti mai face griji in privinta acelui card.

Daca utilizezi un aparat GPS, in apropiere de Izmir (sau chiar la intrarea in Turcia), din setari dezactiveaza ''autostrazile'' si ai scapat de grija lui.

Varianta de evitare autostrada spre Kusadassi = vezi harta prin Izmir, sau pe centura ( autostrada - nu se plateste pe tronsonul asta) Izmirului aici

[20.06.14 21:35:41]

Multumesc, dar noi ne ducem 3 zile in Istanbul, 6 in Antalya. Eram curioasa doar de HGS.

fany2all
[06.03.16 15:41:32]

@alex. cenusa: Gps-ul va functionat pe tot drumul? Ce ati avut aparat gps sau pe tel. instalat un program de gps?

adrianbogdan
[06.03.16 16:09:33]

@fany2all - Buna!

In Bulgaria e musai sa ai instalat un program GPS pe telefon de preferinta, sa ai grije sa verifici traseul dat de GPS daca corespunde cu finalitatea pe care o doresti.

Pentru Turcia daca esti o persoana care are cat de cat orientare in spatiu si ai spirit de observatie poti merge si fara GPS, tin minte ca acum vreo 12 ani am ajuns la Kusadasi cu ajutorul unei harti care nu corespundea cu realitatea in Bulgaria si o harta actualizata a Turciei. Deci se poate si asa.

Vacanta frumoasa!

alex.cenusaAUTOR REVIEW
[06.03.16 18:08:10]

@fany2all: Buna. GPS-ul a fost de sine stătător. La dus am mers cu GPS. La întoarcere am renunțat pentru ca mă baga numai prin bălării. Este setat sa urmeze drumurile Europene. Nu contează ca vecinii noștri nu mai au investit în drumuri. În Turcia e diferit. GPS -ul funcționează impecabil. Eu îl recomand pentru ca de multe ori drumurile express trec ca la noi prin localități și poți sa te rătăcești. Dacă mergi numai pe autostrada atunci poți sa renunți la gps pentru ca sunt foarte bine semnalizate. Pana și limitarea de viteza de pe gps apărea exact când treceam pe lângă indicator. Incredibil!!!!

adrianbogdan, alex.cenusa, cloverina, fany2all
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi: