ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2014
ÎNSCRIS: 24.02.10
MAY-2014

Moscova revazuta

Salutare tuturor!

Am revazut in acest an Moscova, unde nu am fost de mai mult timp. Vizitele precedente erau in interes de serviciu si timpul de vizitare al orasului a fost limitat. Asa ca de data aceasta, cu toate ca am stat doar 3 zile, am reusit sa vizitam tot ceea ce ne-am propus.

Asadar, am plecat spre Moscova cu avionul, dar prin Chisinau. Am facut rezervarile biletelor si a hotelului din timp, asa ca preturile biletelor de avion au fost foarte moderate. In plus, din Chisinau sunt doua curse directe pe zi la Moscova: una dimineata si una seara, in comparatie cu Bucuresti, de unde pleaca doua curse pe saptamina. Cursa de dimineata din Chisinau iti permite sa ajungi la timp pentru a nu pierde ziua respectiva si a o putea utiliza pentru a vizita orasul. La fel si cursa de seara, care pleaca de la Moscova undeva la ora 23.

VIZA. Cetatenii romani au nevoie de viza pentru a calatori in Rusia (exceptie - pasapoartele de serviciu). Viza costa 40 de dolari SUA si se acorda in conditiile afisate pe site-ul consulatului Rusiei. Singura problema a fost ca trebuie sa te duci de citeva ori la Consulat: o data la depunere, a doua oara sa prezinti dovada de plata, a treia oara dupa viza. Problema mare este ca se lucreaza cu banca ING care este cea mai trista banca din Romania. Au agentii doar in unele locuri si nu toate agentiile au casierie, iar la cele cu casierie stai la coada cite o ora (55 de minute am stat eu), iar angajatii nu sunt printre cele mai amabile persoane din sectorul bancar. In fine.

Am aterizat la aeroportul Domodedovo. Pilotii moldoveni ne-au dus fara probleme, bravo. Din aeroport circula spre oras la fiecare 30 de minute un tren expres "Aeroexpres". Faci 40 de minute pina in oras. De fapt aceste trenuri circula de la toate cele 3 aeroporturi care deservesc Moscova (Domodedovo, Sheremetievo si Vnukovo). Biletele sunt foarte ieftine daca se cumpara la tarif "Familie" (doia adulti si minim un copil). In acest fel biletul nostru pentru trei persoane a costat mai ieftin decit un bilet intreg pentru un adult. In general, am observat mai apoi si la muzee, si in alte parti, exista acest tarif "Familie" care este foarte avantajos, Rusia find una dintre luptatoarele traditionale pentru integritatea familiei si pentru valorile acesteia.

Trenul Aeroexpress soseste la gara feroviara Paveletskaya, de unde poti sa iei metroul daca ai nevoia sa ajungi mai departe. Iar in Moscova daca ai metrou poti sa ajungi in orice colt al orasului.

Noi am avut un hotel rezervat la 10 minute de mers pe jos de la gara/metrou. Hotelul oferea si serviciu Shuttle gratis cu un microbus care pleca la ore fixe sau la cerere de la hotel, iar de la gara te lua la comanda.

Fata de vizitele mele anterioare pot spune ca orasul s-a schimbat foarte tare. Este foarte curat, cel putin in zonele turistice, sunt foarte multi turisti straini, enorm de multi as spune. Plus ca am nimerit in zilele lor libere de 1-2 mai, asa ca au fost si foarte multi turisti rusi.

Te simti in siguranta, intr-un fel, foarte multa politie, porti antitero la intrarea in aeroport, gara, metrou si in anumite cazuri bagajele se trec prin filtru ca la aeroport.

Am vizitat Piata Rosie (de fapt Piata Frumoasa, intre-o traducere mai corecta) cu imprejurimile. Am reusit sa intram in Biserica Vasilii Blajennyi (aia cu multe cupole colorate si diferite) care a fost renovata. Se pot face poze in interior, fara cost, dar fara blitz.

Ca de fiecare data am fost si am vizitat Biserica Hristos Mantuitorul. De fiecare data parca redescoperi aceasta biserica extraordinara. Redescoperi picturile, pavajele, elementele decorative interioare si exterioare. Pentru mine este cea mai frumoasa si mai impresionanta biserica pe care am vazut-o vre-odata. Daca rusii au vrut ca Moscova sa devina noul Tarigrad, atunci prin aceasta biserica ei au reusit cu siguranta.

Am vrut foarte tare si am reusit sa vizitam citeva statii de metrou, ornate cu candelabre de cristal, marmora si granit, vitralii si mozaic. Te simti ca in muzeu aici si iti trebuie jumatate de zi ca sa le admiri pe toate. Am vizitat si cea mai adinca statie de metrou de la Moscova, construita recent - Parc Pobedy (Parcul Victoriei). Scara rulanta coboara la o adancime de 165 de metri. Aici am intilnit un grup de vre-o 50 de japonezi care erau si ei foarte impresionati.

Insa cel mai tare m-am bucurat cind am reusit sa cumparam bilete pentru a vizita Orujeinaia Palata (un fel de camera a tezaurului) care este situata pe teritoriul Cremlinului. Dupa citeva filtre drastice antitero am intrat in acest muzeu extraordinar. Ferecaturi de biblii, potire, servicii de masa din aur masiv, cintarind citeva kilograme. Pietre nestemate, coroanele de incoronare ale tarilor rusi, mii de diamante, sabii, o groaza de carete regale pictate si batute in diamante, rochii de incoronare, rubine, renumitele oua Faberge si multe altele. Esti ca intr-o poveste. nu iti vine sa crezi ca oamenii au putut crea asa ceva, ca exista undeva pe lume atitea bogatii. Bineinteles ca nu toate au fost fabricate in Rusia, foarte multe exponate sun cadouri ale printilor si ambasadorilor straini.

Am mai vizitat Panorama bataliei de la Borodino (lupta, pe care rusii au dus-o cu Napoleon, inainte ca acesta sa invadeze Moscova). Si aici se pot face poze fara plata.

Foarte multe cladiri noi si inalte la Moscova, se construieste foarte mult, infrastructura este bine dezvoltata. Trenurile de metrou vin la 40 de secunde unul dupa celalalt.

Pentru cumparaturi am vizitat doua complexe comerciale de linga Cremlin. Unul subteran - Ohotnyi Riad, celalalt este situat in Piata Rosie - GUM. Preturile sunt un pic mari, dar este Moscova si este ultracentral.

Nu as putea sa redau toate lucrurile vazute si toate impresiile. Noi am facut aceasta calatorie pentru baiatul nostru, caruia pina acuma am putut dar sa ii povestim despre Moscova, iar acum s-a bucurat si el foarte tare.

Va multumesc ca ati citit aceasta impresie de calatorie. Voi fi bucuros sa va raspund la orice fel de intrebari.

Trimis de geruladacul in 17.06.14 12:17:25
Validat / Publicat: 17.06.14 13:40:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA.

VIZUALIZĂRI: 9048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geruladacul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.06.14 13:39:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Moscova" (deja existentă pe sait)

Costi
[17.06.14 14:28:02]

@geruladacul:

Mă faci să reconsider problema unei vizite în Rusia...

Deși ai fost foarte zgârcit, atât la vorbă, cât și la fotografii, ai reușit să-mi stârnești dorința de a revedea locuri pe unde am fost acum aproape 30 de ani (1987).

Chiar mă așteptam să văd niște fotografii de la Panorama Borodino...

Rușii sunt experți în astfel de lucruri, iar eu mă pot lăuda că am văzut câteva: pe lângă cea de la Borodino, cea de la Volgograd, tot în aceeași excursie, iar anul trecut pe cea de la Sevastopol și una mai mică, la Poltava.

Dacă pe cea de la Poltava o poți vedea și acum fără viză, pe cea de la Sevastopol nu o mai poți vedea decât cu viză rusească...

La panorama de la Sevastopol însă, pentru a face fotografii, a trebuit să plătesc, ce e drept, o sumă mică, 10 grivne, care atunci făceau 1 €.

Acum, fără prea mare legătură cu subiectul review-ului, dar poate util cititorilor care ar putea ajunge în aceeași situație, vreau să fac un comentariu, legat de ceea ce spuneai:

banca ING care este cea mai trista banca din Romania

Dă-mi voie să te contrazic. Eu sunt client fidel al acestei bănci și te asigur că am mult mai multe avantaje decât dacă aș fi clientul multor altor bănci din România.

E drept, ING încurajează clienții în a folosi cât mai puțin serviciile la ghișeu și cât mai mult pe cele la automate și online, încurajare concretizată în comisioane foarte mici, sau inexistente, în primul caz și mai mari în al doilea. De aceea, multe agenții nu au case, acestea fiind, de fapt agenții în regim de franciză.

În cazul în care nu ești client al acestei bănci, este adevărat că ai putea să te confrunți cu ceva de genul celor povestite de tine, dar ai la îndemână o soluție simplă. Bănuiesc că ești clientul unei alte bănci. Atunci, poate beneficiezi și de serviciul internet-banking, oferit de aceasta, prin intermediul căruia poți face plăți din fotoliul de acasă. Dacă totuși nu folosești acest serviciu, poți merge la banca la care ai un cont bancar (și, probabil, un card) și să faci transferul de acolo.

Te asigur că, în ambele cazuri, vei plăti un comision mic, pe care oricum l-ai plătit folosind serviciile de ghișeu ale ING Bank. În acest fel, eviți cozile și bătaia de cap, pe care ai fi avut-o indiferent de banca cu care ar lucra serviciul pașapoarte al Ambasadei Rusiei la București.

[17.06.14 15:09:31]

@Costi: Ma bucur ca ai fost pe la Moscova, sa stii ca merita sa o revezi. Pina la urma chestiunea cu vizele nu este un impediment. Prin 2002, cind am vizitat panorama de la Borodino se platea pentru poze. Acum au instalat si niste ecrane touch pe care poti sa apesi pe reproductia panoramei si sa afli informatii despre cei desenati acolo, cu detalii istorice destul de bune.

Referitor la banca, daca ne da voie webmaster-ul, ma bucur pentru tine ca iti place de ING. Ma bucur ca nu ai avut probleme cu ei.

Rodel
[17.06.14 15:29:24]

Moscova este unul dintre cele mai frumoase și mai impunătoare orașe văzute de mine. Am vizitat orașul în 1989. Și atunci te simțeai în siguranță pe străzile sale, chiar și pe cele de la periferie.

Și acum o corectare: traducerea ”Piața Roșie ” este corectă, cuvântul ”Krasnaia”= Roșie, pentru ”frumoasă” este cuvântul ”Krasivaia”.

La fel ca și lui @Costi, review-ul mi-a redeschis dorința de a revedea Moscova, dar mi se pare că e mai greu de ajuns decât în alte orașe ale Europei.

[17.06.14 15:40:29]

@Rodel: Krasnaia (in rusa Красна / Красная) vine de la frumos. Красна девица - fata frumoasa. Este din rusa mai veche, dar de acolo provine denumirea de Piata Rosie, adica piata frumoasa, piata centrala. De la acest cuvant provine si Krasivaia - mentionat de tine.

Chestiunea cu Piata Rosie (in sensul de culoare) a fost atribuita odata cu venirea la putere a bolsevicilor in Rusia = dupa cum stii rosul a fost culoarea lor.

angelicazamfir
[21.06.14 19:15:42]

Ma bucur ca cineva imi poate calauzi pasi... caci chiar acum 2 zile ma gandeam la o vizita in Moscova... am intrebat in stanga, in dreapta mea daca si-ar dori cineva sa ma insotesca catre aceasta destinatie, si gasit o (unica) prietena dornica de o astfel de vizita.

Multi spun "e scumpa Moscova" fara a da explicatii.

Ce inseamna ca si preturi? La apa? la paine? la transportul in comun? cat costa acel aeroexpres, ca tot nu am gasit pretul sau? din rusa pe care am studiat-o la scoala nu mi-au mai ramas decat cateva cuvinte in memorie... asa ca, m-am apucat de cautat... si asta am gasit:

- Biletul de avion, zbor Tarom, direct 143 euro.

- Un apartament la 600 euro/ 8 nopti sau o camera la hotel 4* - 400 euro (fara mic dejun)

- Moscow Pass la 53.3 euro/5 zile, 12 muzee si 2 tururi gratuite, un tur cu open-bus-ul si o croaziera cu Flotilla Radisson Royal.

[28.06.14 22:53:35]

@angelicazamfir: Bilet avion Chisinau - Moscova (am mentionat ca am zburat de acolo) - 180 euro, atunci cind din Romania la Moscova costa 280 euro.

Hotel 75 euro/camera doua persoane (mic dejun inclus).

Nu stiu ce sa zice de tururi prin Moscova. Eu stiam ce sa vizitez si am mers direct la locurile cu pricina. Cred ca un tur ar fi bun, mai ales daca aveti si un ghid.

angelicazamfir, geruladacul, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Moscova: