ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2014
ÎNSCRIS: 18.06.12
JUN-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Impresii PINE BAY 2014

Buna seara, dupa 5 nopti (6 zile) petrecute in Didim (Hotel Venosa) vezi impresii, am plecat alte 5 nopti (6 zile) in Kusadasi - hotel Pine Bay. As putea sa fac o comparatie intre cele doua locatii, insa am sa ma rezum doar la Pine Bay fiindca este mai bine.

Pe scurt:

- cred ca este un hotel mai vechi (am stat in hotel nu in casute). insa camerele sunt curate;

- mancarea foarte buna si diversificata (fiecare seara a avut alt specific - turcesc, chinezesc, mexican, mediteranean), insa datorita resortului foarte mare sunt si foarte multi turisti =» aglomeratie la masa:

- intrarea in mare nu este ok (are multe pietre), insa exista spre Aqua Park si intrare fara pietre:

- Aqua Park-ul este micut, dar satisface toate categoriile de varsta:

- Mini Clubul si parcul din zona Aqua Park sunt super pentru copilasi, drept pentru care acestia nu se vor plictisii, iar parintii vor sta linistiti.

Sincera sa fiu ma asteptam ca acest hotel sa nu fie tocmai ok, insa isi merita banii si o nota de aprox. 9.

Va doresc concediu placut si drum bun!

Trimis de MARINA NITA in 16.06.14 21:33:01
Validat / Publicat: 16.06.14 22:48:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: ANTALYA, DIDIM

VIZUALIZĂRI: 3941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MARINA NITA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

GJ04DZA*
[17.06.14 09:37:02]

Buna dimineata,

Preparate din peste au?

Multumesc frumos.

floricica
[17.06.14 15:14:56]

@MARINA NITA: Camerele sunt proaspat renovate? Intreb fiindca pe un site de rezervari spune ca e complet renovat in anul 2014. Practic cum arata camerele?

myama
[18.06.14 13:50:10]

Buna. Te rog povesteste-ne mai mult. Plecam si noi luni la Pine Bay. Despre animatie, despre spectacolele de seara. La piscina seslongurile sunt suficiente daca este foarte aglomerat resortul?

MARINA NITAAUTOR REVIEW
[18.06.14 19:19:37]

@myama: Buna,

resortul este foarte aglomerat, iar la masa de seara era dezastru (in sensul ca nu prea gaseai mese daca nu te grabeai - sau exista varianta sa mananci mai tarziu, adica dupa ora 20.00) Dupa amiaza se poate manca la restaurantul principal, pe plaja (pizza, spaghete, cartofi prajiti, hamburgari) si la restaurantul din zona Aqua Park (acelasi mancaruri ca si pe plaja). Tot in zona Aqua Park se fac placintele cu branza si carne.

Mancarea este buna si diversificata. Nici unul dintre noi nu a patit absolut nimic (am fost 8 adulti cu 4 copii).

Noi am petrecut f mult timp in zona Aqua Park (seslonguri erau, dar ca sa fim siguri ca ocupam si la soare si la umbra, doua fete vrenice din grupul nostru mergeau undeva in jurul orei 8 si le ocupau pe cele dorite de noi).

Animatie pentru cei mari nu exista in timpul zilei, insa copii erau fericiti datorita topoganelor existente, aparcului si a mini-clubului (unde cateva fete dragute se ocupau deei destul de bine - ii pictau zilnic, se jucau cu ei in piscine, organizau diverse jocuri si in jur de ora 12.00 le administra cate un film de desene animate).

Distanta dintre hotel si plaja sau Aqua Park este destul de considerabila. Depinde unde aveti cazare - daca aveti la casute, unele sunt plasate f bine, insa altele sunt in varf de munte (excursie faci pana la plaja si Aqua Park).

Despre spectacole nu stiu foarte multe lucruri, deoarece incepeau la 21.30, iar copii nostri erau franti de oboseala la acea ora (drept pt care trebuia sa ne retragem in camere cu ei ca sa dorma, iar noi ne strangeam pe un balcon si stateam la vorba). In doua dintre seri am plecat in port in Kusadasi ca sa vedem vasele de croaziera, orasul si sa mai cumparam cate ceva.

Pot sa va spun ca la plaja era cel mai aglomerat, insa nu va sfatuiesc sa stati acolo. Este mai bine sa stati in zona Aqua Park si cand vreti sa faceti o baie in mare coborati ceva trepte sin in stanga gasiti o zona fara pietre. Dupa pontonul din dreapta scarilor puteti sa dati de mancare la pesti (noi luam paine de la masa). Daca aveti copii vor fi uimiti cati pesti pot strange intr-o secunda cu o felie de paine. In mare masura mergeti relaxati si incercati sa nu va enervati datorita aglomeratiei.

Daca mai vreti alte amanunte intrebati fara probleme.

A, inca ceva: daca aveti rezervare la casute am inteles ca cele numerotate de la 2000 in sus sunt mai noi si ok.

Oricum, sa nu va asteptati la lux, insa nici jeg nu era. Eu am fost prima tura de 6 zile la Venosa in Didim si am primit reprosuri de la cei din grup ca nu am luat tot sejurul acolo (datorita faptului ca resortul este foarte modern, ca nu exista aglomeratie etc), deci in concluzie celorlalti din grup nu le-a placut Pine Bay. Data viitoare o sa aleg mai bine.

Vacanta placuta!

viviv
[26.06.14 12:56:50]

@floricica: camerele sunt renovate, dar nu si baile. Cel putin asa a fost in camera 3832.

MARINA NITAAUTOR REVIEW
[26.06.14 14:00:32]

@GJ04DZA: Au preparate din peste tot timpul, cat si fructe de mare. A fost si o seara mediteraneana in care au dat aproape numai peste.

GJ04DZA*
[26.06.14 14:23:13]

@MARINA NITA: Multumesc frumos!

soacramea13
[01.11.14 05:46:34]

@MARINA NITA - din cele doua hoteluri la care ai fost sa inteleg ca recomanzi Venosa?. Am si eu 2 copii de pana la 9 ani plus un gurmand de lucruri fffff. bune si exotice. In poze se vad valuri . Vantul bate tare?

nadgob12
[25.08.15 12:35:06]

@MARINA NITA - Buna ziua. Ma intereseaza acest hotel pentru la anul. Suntem 2 adulti cu 2 copii (5 ani si 12 ani) si mi s-a parut un hotel bunicel. As vrea sa stiu daca hotelul are acel aqua park sau trebuie platita separat intrarea la tobogane. ca nu mi-e clar. in rest orice alte informatii sunt binevenite. Va multumesc.

viviv
[26.08.15 12:45:48]

@nadgob12 - Hotelul are aqua park si nu se plateste nimic suplimentar. Este un hotel bun.

nadgob12
[26.08.15 12:48:21]