ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2014
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 22.04.14
JUN-2014

O plimbare de dupa-amiaza la Biserica fortificata - Harman

Am vrut de multa vreme sa vizitam Biserica evanghelica din Harman, dar din diverse motive nu am reusit pana ieri. Pur si simplu am pornit intr-o scurta drumetie cu bicicleta si "rotile" ne-au purtat printre lanuri cu maci si flori de camp, pe sosele laturalnice pana in parcul din centrul comunei Harman, unde se afla si biserica pe care ne doream s-o descoperim.

Vremea frumosa a tinut cu noi, iar ploaia ne-a ocolit, asa ca duminica pe la patru dupa-amiaza eram in fata portii pregatiti sa mai rasfoim o fila din istoria imprejurimilor Brasovului. Programul de vizitare este zilnic de la 10-17 cu pauza de pranz intre 13- 14, iar biletul de intrare 5lei pentru adulti si copii peste12 ani, iar sub aceasta varsta 2lei. Se pot vizita mai multe camere muzeu si biserica in care se mai tin inca slujbe in fiecare saptamana. Am aflat de la d-na care vindea bilete ca in sat mai exista inca o comunitate evanghelica de 123 persoane. In biserica se poate urca in turn, iar de acolo, de sus se pot admira atat satul cat si imprejurimile, scarile pana sus sunt recent refacute, dar se mai lucreaza inca la turn, de asemenea se lucreaza la restaurarea zidurilor exterioare ale fortificatiei.

In incinta se mai pot vizita cateva incaperi muzeu (camera- scoala in care sunt expuse diverse obiecte de uz scolar vechi; o camera dormitor; una cu diverse unelte) se mai poate urca intr-un alt turn ce a servit candva drept clopotnita, pe tavanul acestei incaperi s-au pastrat picturi originale datand din sec. XV, se pare ca sunt cele mai bine conservate marturii din tara, din aceasta perioada.

Plimbarea imbinata cu vizita in aceste locuri vechi, dar cu o istorie atat de vie inca ne-a incarcat bateriile pentru o noua saptamana si m-am gandit sa scriu cateva randuri in ideea ca poate si alti vor avea cateva cilpe de ragaz sa zaboveasca pe aici in calatoriile lor.

Trimis de Gabi Georgeta in 16.06.14 18:41:32
Validat / Publicat: 16.06.14 19:48:52

VIZUALIZĂRI: 2703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica fortificata Harman- curtea interioara

[18.04.16 10:01:41]

Mutat în rubrica "Biserica fortificată săsească Hărman [Hărman], BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

====

• Alte impresii din această RUBRICĂBiserica fortificată săsească Hărman [Hărman]: