ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2014
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2013

Revenim si recomandam

Din punctul nostru de vedere este locatia ideala pentru familiile cu copii (si nu numai), care vor sa se bucure de un concediu linistit si curat. Dovada ca si anul asta (2014) vom reveni la Sonia, dar pentru 8 zile.

Evident ca locul nu este cel mai potrivit pentru turistii amatori de shopping sau de cluburi, dar asta nu inseamna sa-i dai nota 5 sau 6. E suficient sa te informezi si daca nu-ti convine, te duci in alta parte. Pe noi nu ne-a deranjat deloc sa facem plimbari cu masina prin imprejurimi.

Referitor la conditiile de masa: excelente pentru regim all inclusive. La AI nu poti avea pretentia sa ti se ofere fructe de mare sau cine stie ce specialitati. Dar mancarea e foarte buna, au apreciat-o chiar si copiii, care, de altfel, sunt destul de mofturosi. Spunea cineva de cafea. Eu unul nu am vazut nicaieri, la AI de 3 stele, cafea la expresor. Este o cafea foarte buna, identica cu cea pe care o bem foarte multi dintre noi, de la automate. Regimul All inclusive e conceput in asa fel incat sa-ti asigure cele 3 mese in limite acceptabile si sa nu-ti scoata cate 2 Euro din buzunar la fiecare pahar de suc sau halba de bere. Pentru cine doreste mai mult, exista ULTRA All Inclusive. dar tineti cont de diferenta enorma de pret!

Una peste alta, singurul minus al Soniei este faptul ca trebuie sa platesti pentru Internetul wireless. Gratuit este doar pe cablu, in camere. Sper ca poate anul asta sa fiu contrazis de gazde din punctul asta de vedere.

Trimis de paulbotosani in 03.06.14 10:51:58
Validat / Publicat: 03.06.14 14:15:53

VIZUALIZĂRI: 3499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulbotosani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ciobi2309
[17.06.14 15:54:25]

Buna! Cand mergeti si ce ruta alegeti? Noi avem 6 nopti din 28.06.2014.

[18.06.14 08:22:48]

@ciobi2309: Salut,

Mergem pe acelasi drum pe care am fost si anul trecut: Giurgiu - Ruse - Pleven - Sofia - Sandanski - Kulata - Salonic...

Anul asta mergem de pe 20 august pana pe 28.

[19.06.14 12:51:14]

Buna ziua! Incepand cu 18.08 vom petrece 7 zile la Sonia Village - imi puteti spune, din experienta de anul trecut, daca esti clientul hotelului trebuie sa platesti pentru a folosi sezlongul si umbrela? Multumesc

[19.06.14 13:04:35]

@R-I-R: Nu trebuie sa platesti. Trebuie doar sa ceri cheia de la receptie pentru o pereche de sezlonguri. Sunt legate cate 2 in jurul unei umbrele.

In mod normal ar trebui sa iei cheia dimineata si sa o dai inapoi seara, dar noi am luat-o la inceput si am dat-o inapoi la sfarsitul sejurului.

Parca am lasat si o garantie de 3 sau nu mai stiu cati euro, pe care am primit-o cand am inapoiat cheia.

Daca sunteti de pe 18.08, inseamna ca ne intalnim acolo. Noi avem de pe 20.08.

[19.06.14 15:08:01]

@paulbotosani: Da. Pentru prima data am contactat direct hotelul pentru a rezerva camera - am platit un avans, restul de plata urmand sa-l achitam acolo.

Am putine emotii, sper sa nu fie probleme cand ajungem acolo si sa ne simtim bine !

[19.06.14 18:49:24]

@R-I-R: Exact asa am procedat si eu anul trecut.

Am pus un avans si restul l-am dat acolo, cand am ajuns. Anul asta la fel: avans in ianuarie si restul la receptie.

Nu e nici un fel de problema. Primesti factura, chitanta, tot tacamul.

Plus un cadou din partea gazdelor la plecare...

[19.06.14 19:01:22]

@R-I-R: ... mai completez cu faptul ca gazdele (patronii) sunt foarte seriosi, primitori si amabili. In rest, nu mai dezvalui altceva, va las sa desoperiti singuri...

Inteleg ca sunteti din Suceava. Cand ajung, pe 20 august, caut o masina de SV prin curte?

[19.06.14 19:39:40]

da, noi suntem din Suceava si vom veni cu masina.

Faptul ca va intoarceti din nou in acelasi loc, plus in acelasi hotel spune multe.

Si mie mi-a parut promta si amabila doamna cat am "discutat" prin email; desi era o ora tarzie cand am trimis email, am primit raspunsuri promte.

Suntem a doua oara in Grecia, anul trecut am fost in Thassos la 2 stele, tot cu demipensiune.

Am asteptari avand in vedere ca anul acesta este o stea in plus la hotel.

[15.07.14 21:38:40]

Revin cu o intrebare: ce sanse sunt sa faci o iesire pe mare, mini croaziera? Merci

[16.07.14 08:26:28]

@R-I-R: Despre iesiri pe mare chiar nu stiu, n-am fost interesati. Am vazut totusi in zona niste iahturi mici despre care auzisem ca se pot inchiria. Oricum, daca esti cu masina, te poti misca usor. Pe o raza de cca 40 de km sigur gasesti ceva daca vrei o iesire pe mare.

ciobi2309
[16.07.14 08:56:22]

@R-I-R: Buna! Cand faceti check-in-ul o sa va dea tiparite toate informatiile legate de excursiile care se fac, preturi, locul (holul receptiei) si ora de intalnire cu reprezentantii romani care se ocup[a de acest lucru. Daca nu va dau intrebati dvs. Noi am mers cu o agentie de turism din cluj cu care cred ca aveau contract pt ca s-au uitat pe voucher si apoi ne-au dat toate informatiile astea tiparite pe o coala A4.

Se por face:

1. vizita la meteore- nu trebuie ratata!

2. croaziera pe langa muntele athos cu oprire pt shoping si pranz de 2 ore la Ouranopolis sau amouliani. Pe vas o sa vedeti si o sa dansati dansuri traditionale grecesti.- nici asta nu trebuie ratata.....

3. vizita la Salonic, turnul alb si biserica Sf Dumitru care ofera o panorama de vis asupra Salonicului,

4. aqua land salonic

5. croaziera golful toroneos cu opriri pt sarituri in apa- excursia asta nu am facut-o.

Aveti din ce sa va alegeti!

Concediu placut sa aveti!

[16.07.14 09:02:05]

@ciobi2309: Da, corect. La receptie te lamuresc in toate privintele. Noi anul trecut cand am plecat, ne-am interesat de Salonic. Ne-au dat o harta, ne-au explicat cum ajungem la Turnul alb, unde putem parca, cum ajungem in Piata Aristoteles si multe altele. Oricum, in Salonic, daca nu aveam GPS-ul, cred ca si acum eram pe acolo

Pentru anul asta, avem programata o zi pentru Water park-ul de la Salonic, iar la plecare, daca ne incadram in timp si bani, o sa facem un ocol pe la Olimp si Meteora.

[16.07.14 09:10:32]

Multumesc de ponturi