ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2016
ÎNSCRIS: 27.01.15
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 4,1

Sonia Village

Complexul Sonia Village este amplasat la marginea localității Gerakini, chiar la malul mării. Este compus din mai multe corpuri de clădire, majoritatea cu parter și etaj, in jurul cărora se află locurile de parcare. Alte clădiri importante, în afara celor pentru cazare, sunt recepția, restaurantul, cafebar-ul, barul de la piscină și cel de pe plajă, magazinul de suveniruri și diverse mărunțișuri si miniclub-ul.

Grupul nostru a stat în aceeași clădire. Noi am ales o cameră familială, care avea un pat matrimonial suficient de încăpător și un pat supraetajat pentru copii, plus o saltea cu somieră pliabilă pe care o scoteam noaptea de sub patul supraetajat.

În cameră mai existau frigider (pe care nu l-am folosit, l-am și scos din priză ca să nu mai facă zgomot degeaba), aer condiționat (gratuit – merită menționat asta fiindcă nu peste tot in Grecia e așa), un birou cu priză pentru Internet (conexiunea la Internet era gratuită doar prin cablu, iar noi nu am reușit să o transformăm în wireless, din cauza unor restricții prin setările lor), iar baia avea cadă. În fața camerei aveam o mică terasă și un foarte mic spațiu verde îngrădit cu gard viu.

În spatele clădirii era amenajată parcarea cu umbră naturală de la niște măslini. Curățenia se făcea zilnic, iar prosoapele se schimbau cam la două zile.

La Sonia Village, din punct de vedere al meselor, poți alege orice variantă de la demipensiune până la all inclusive. Pentru all inclusive se primesc brățări care trebuie purtate în permanență. O parte din prietenii cu care am mers au ales demipensiune și au primit gratuit upgrade la pensiune completă, alții au ales pensiune completă și au primit upgrade la all inclusive.

All inclusive în Grecia înseamnă trei mese pe zi în regim de bufet și băuturi alcoolice și nealcoolice de dimineața până seara, cu condiția să te afli în locul potrivit la momentul potrivit. Adică, spre exemplu, barul de la piscină servea băuturile pentru all inclusive doar până la ora 18, chiar și atunci când găzduia seara petreceri tematice. Iar barul de pe plajă nu servea niciodată nimic fără bani.

Cafeneaua/pizzeria era singura care avea și înghețată și prăjituri în meniu, deși scriptic trebuia să existe ”o varietate”, iar in realitate era doar un fel de înghețată și niște chec rămas de la micul dejun. De asemenea, ”varietatea” de cocktailuri nonalcoolice era doar unul singur, niște suc de portocale în care se turna sirop de vișine și îl făcea să arate ca un tequila sunrise. Cocktailurile alcoolice erau însă destule și rezonabile ca gust.

Dar destul cu cârcotelile, partea bună a fost că mâncarea era gustoasă și proaspăt preparată, destul de variată încât să îndeplinească și dorințele unui bebeluș de opt luni, începător în ale diversificării. Fructele proaspete de sezon erau prezente zilnic, iar barul cu salate era îndestulător (puteai să te saturi la oricare din mese doar mâncând de acolo). Felurile principale erau în general mâncăruri cu specific grecesc, ceea ce a fost îmbucurător pentru noi (mai ales după vacanța din Corfu de acum doi ani, când meniul era mult virat către preferințele britanicilor, aceștia fiind cei mai numeroși turiști ai hotelului).

Sonia Village are o plajă privată, separată de plaja principală din Gerakini. Plaja e cu nisip și curățică, sunt și șezlonguri cu umbrele, de închiriat la 3 euro pe zi perechea, dar este loc suficient și pentru așezat prosopul și umbrela proprie. Exista un duș chiar lângă bar și o cabină de schimb. Toalete nu am căutat prea mult deoarece nu am avut nevoie niciodată. Apa mării era caldă chiar și pentru mine, care sunt cam friguroasă, iar conținutul de alge era minor, gunoaie aproape deloc. Valuri mari n-am văzut. Intrarea în apă era moderată, puteai să lași copiii preșcolari să zburde în voie în apropiere de mal.

Ca atmosferă plaja era liniștită, nu erau comercianți agasanți și nici muzică puternică. Echipa de animatori a hotelului mai venea să facă diverse activități precum zumba în apă sau diverse activități pentru copii (de exemplu concurs de construit castele de nisip, la care am participat și noi într-o dimineață).

Nu știu cât e de penibil sau nu să recunosc, dar anul acesta a fost prima dată când hotelul la care ne-am cazat avea și o echipă de animație. Deci comparație nu am cu ce să fac, așa încât doar o să vă spun cum era în cazul de față. Doi tineri polonezi și o domnișoară grecoaică erau însărcinați cu distracția tuturor turiștilor din Sonia Village. Ei făceau dimineața diversele feluri de gimnastică (zumba, pilates, yoga, stretching și altele) pe plajă sau la piscină, jocuri cu mingea sau concursuri. În plus, tot ei se

și de Mini Club, o încăpere unde puteai să lași copiii câteva ore sub supravegherea lor. Seara, tot ei organizau mini-disco pentru copii, karaoke, bingo, concurs de talente, toate foarte bine primite in contextul in care eram cu copiii la mare.

Dacă ar fi fost să caut nod în papură, aș zice că erau cam axați pe distracția copiilor, în detrimentul adulților. Dar, în definitiv, ce părinți nu își doresc ca măcar în concediu să se ocupe cineva câteva ore și de distrat copiii în locul lor, iar ei doar să stea liniștiți (și aproape romantic) și să privească luna cu un cocktail în mână? Tudor era foarte entuziasmat de echipa de animație, în special de unul dintre cei doi băieți și ar fi făcut orice ca să îi intre în grații (uneori chiar și să mănânce legumele din mâncare). În plus față de echipa locală de animație, în una din seri am avut parte și de tradiționala seară grecească, cu muzică și dansuri populare și câteva jocuri interactive.

Trimis de grl12 in 20.09.16 02:46:29
Validat / Publicat: 20.09.16 08:06:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sidari, Corfu si Vasiliki, Lefkada

VIZUALIZĂRI: 1892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grl12); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.09.16 08:06:13]

@grl12: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=73790

calatorul
[21.09.16 19:48:23]

@grl12 - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ar fi fost bune si cateva poze necomerciale de la fata locului. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: