ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2014
ÎNSCRIS: 10.05.14
JUN-2013
single

Fabulos = Perfect din toate punctele de vedere

Am ales Hotel Boryana, in cadrul Programului pentru seniori 2013. Criteriile mele au fost: situarea lui chiar pe plaja si renovarea lui recenta (in iunie 2013, cand am fost eu, inca se mai lucra la finalizare). Am calatorit foarte mult si, niciodata, nu am ales pentru cazare hoteluri sub 5*. Dar Boryana, un hotel cotat la 3* mi-a oferit o satisfactie deplina, la care nu ma asteptam si pe care nu am avut-o niciodata in voiajele precedente. Incepand cu doamna manager si echipa de la receptie (care te intampinau, de fiecare data cand te vedeau, cu un zambet frumos si un dialog placut, manifestand o preocupare permanenta pentru a afla daca esti multumit, daca ai vreo problema de rezolvat sau vreo dorinta de indeplinit); continuand cu camerele impecabil mobilate, dotate cu aer conditionat, de foarte buna calitate (Daikin inverter - de folosit si in serile si noptile mai reci, pentru incalzit), in care se facea curatenie zilnic si tot zilnic se schimbau prosoapele, iar lenjeria se schimba la 3 zile.

Fara a plati nimic in plus si desi eram singura, mi s-a dat, foarte repede, exact ce am solicitat: o camera la un etaj superior, cu vedere la mare si cu un pat dublu. Asta in conditiile in care eram (in primele 2/3 din sejur) singura romanca printre destul de numerosii turisti germani.

In ceea ce priveste bucataria si restaurantul - si aici totul a fost perfect, in conditiile in cere regimul era de demipensiune. Micul dejun putea fi servit pana la ora 12.30, dupa care puteai servi pranzul, contra cost, la acelasi unic restaurant. Dar cele 2 mese incluse in tarif erau atat de bogate si de variate, iar programul era atat de confortabil, incat nu a fost nevoie de o a treia masa. Mancarea era excelenta, mereu exista la cina si o "specialitate" delicioasa bulgareasca. Carne din toate sortimentele, salate numeroase, prajituri atragatoare, multe fructe de sezon, dar si "exotice", inghetata, apa, sucuri. Pe langa bauturile din restaurant (la demipensiune, contracost), exista si un bar in hotel si altul, in aer liber, langa piscina.

In fiecare seara, cina era "acompaniata" de un frumos program muzical, sustinut de o mini-orchestra si o solista.

Plaja era impecabila (in fiecare noapte era curatata si se nivela nisipul). De altfel, spre deosebire de litoralul romanesc, existau, la distante rezonabile si in afara zonei cu sezlonguri, grupuri de 4 cosuri de gunoi, de culori diferite, ai caror saci interiori se "asortau" prin culoare, cu fiecare cos. Nimeni nu arunca nimic pe plaja, toata lumea se deplasa la cosurile de gunoi sau folosea pentru tigari, servetele, etc. locul special amenajat al umbrelei de soare.

Persoana care raspundea de sezlonguri, umbrele (incluse in tariful camerei) si saltele (contracost) era un tanar educat, deosebit de amabil si binevoitor si nu astepta sau solicita vreun "bacsis" ca sa-ti deschida sau inchida umbrela sau ca sa-ti schimbe pozitia sezlongului.

Plaja aferenta hotelului avea, pana la ora 18,2 salvamari care suprevegheau continuu pe cei care intrau in apa, ii atentionau sau ii obligau sa iasa, in functie de starea marii.

Si inca un lucru foarte important: plaja hotelului fiind cam la jumatatea plajei statiunii, zilnic faceam plimbari pe malul marii de cca. 3/4 ora, lasand totul pe sezlonguri si pe masuta umbrelei: haine, prosoape, carti si reviste, etc. La fel si cand plecam in camera. Si turistii nemti de care eram inconjurata, faceau la fel.

Piscina este nesemnificativa (foarte mica), nu exista atractii pentru copii, doar foarte putina "animatie" in unele seri - acesta poate fi un minus pentru familiile cu copii, dar este un plus pentru persoanele de varsta a III-a (hotelul si plaja erau ocupate de cupluri si persoane in varsta), care apreciaza linistea si calmul. Pana spre finalul sejurului meu, cand au aparut cetateni romani si rusi, nu a sunat si nu s-a vorbit tare la niciun telefon mobil, nu s-a auzit nicio discutie de la persoanele de pe sezlongurile invecinate, exista o atmosfera tacita de liniste, relaxare si respect reciproc. Am apreciat, de asemenea, faptul ca, intre plajele aferente hotelurilor, existau zone "libere", pentru cei care veneau temporar in statiune (de ex. in weekend) si nu erau lasati "printre" sezlongurile hotelului, decat daca exista un excedent fata de numarul clientilor hotelului si daca plateau inchirierea. In aceste zone"libere" erau instalate si plasele de volei, locuri de joaca pentru copii, se juca fotbal, etc.

Si apropos de personalul pe care l-am intalnit, atat la hotel, cat si peste tot in Albena (la supermarket, in magazine si boutique-uri, la chioscuri si tonete de inghetata, etc.): toti erau tineri educati, vorbitori a catorva limbi straine, politicosi, binevoitori, cu o prezenta agreabila.

Am citit comentarii "critice" referitoare la taximetristi, persoanele care iti cara bagajele, etc. E impamantenit ca tariful minim in Albena, pentru cel mai scurt drum cu taxiul - e de 5 Euro. Mi s-a intamplat sa am nevoie de indrumare si toti taximetristii din statie s-au mobilizat, incercand sa ma ajute, fara a-mi cere nimic pentru asta si fara a-mi propune o cursa cu taxiul ca solutie. De asemenea, mi se pare de bun simt si uzual, in toata lumea, sa oferi o suma (derizorie pentru o persoana care isi poate permite o vacanta, dar importanta comparativ cu salariile lor) bagajistului, cameristei sau ospatarului. Opinia mea.

In concluzie, Albena mi se pare o statiune ideala si hotelul Boryana, la fel: daca ieseai seara la o plimbare, pe o parte a hotelului (spre rezervatie) te simteai ca la munte, sau intr-o padure; daca ieseai pe cealalta parte, te bucurai de briza marii, pe promenada paralela cu plaja.

Recomand cu incantare statiunea si, din tot sufletul, hotelul Boryana.

Trimis de L.Stefanescu in 10.05.14 16:23:42
Validat / Publicat: 10.05.14 18:47:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Melia Grand Hermitage

VIZUALIZĂRI: 1934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (L.Stefanescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.05.14 16:39:41]

Un review bun de debut, pentru care îţi urăm un bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

[17.06.14 11:05:52]

Tot ce a scris doamna Stefanescu este adevarat, eu nu am avut rabdarea sa scriu tot despre conditiile de la hotel Boriyana!

[17.06.14 11:12:39]

o singura remarca referitor la oportunitatile pentru copii... la hotel asa este... in afara de piscina... prea putine ocazii de a se juca... dar in statiune contra cost si nu e scump gasesti tot ce vrei... biciclete de inchiriat, minicarturi, teren tenis, teren golf, trenulet, si multe altele... te costa cam cat te-ar costa si in romania sa iti duci copilul in parcul de distractii!

Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: