ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2014
DE ROMY
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.09.09
APR-2014

Minunat pentru banii platiti!

Acesta a fost motoul intregii perioade cat am stat acolo. In felul acesta am raportat totul la costul sejurului... si asa... am ajuns la concluzia ca... MERITA!

Oamenii cu care am fost, gasca vesela, care ne-a insotit si cu care ne-am ocupat timpul, a facut ca totul sa para super fain si dragut.

Anul acesta pentru prima oara am trecut pe la Vama Veche Nu a fost aglomerat, parca nici nu semana a punct de frontiera!

Drumul foarte facil. L-am parcurs fara probleme, chiar prea repede, astfel incat pentru ca era prea devreme am mers sa vizitam casa de vacanta a Reginei Maria... despre care facusem referate, citisem... dar nu i-am vizitat niciodata resedinta de la mare. Odata ajunsi, recunosc m-a cucerit definitiv... ! Recomand tuturor care se duc in Bulgaria pe la Vama sa se abata pe la Balcic. Este Raiul pe Pamant! Pentru ca e primavara nu ma asteptam sa vad o gama foarte variata de flori sau vegetatie luxurianta... dar ceea ce am vazut mi-a intrecut asteptarile si poate merita chiar un review separat... dar nu m-am putut abtine sa va indemn sa mergeti acolo!

Zona Sunny Day e superba! Sunt multe hoteluri cu piscina situate pe malul marii, curatenie desavarsita... vegetatie impecabil intretinuta... Este fantastic faptul ca in stanga e marea si in dreapta padurea... O sa radeti, dar eu am avut camera cu vedere la ''munte'' si m-am simtit ca acasa... la Brasov... JUR!

Complexul este foarte frumos! Parcarea este pazita, fara plata, ti se da un tichet cu un numar pe care il predai la iesirea si intrarea in complex. Acu... nu stiu ce sa va zic... un prieten din grupul nostru a zis ca s-a furat in o masina parcata in incinta complexului?! Cica a fost subiect de stiri! Nu cunosc amanunte, nu stiu daca e realitate sau fictiune insa daca e real... atunci nu da bine!

Hotelule e situat chiar pe malul marii si are piscina interioara si exterioara. Punct forte... privelistea absolut superba asupra marii. Camerele cu vedere la mare merita fiecare banut. Intrarea in mare este lina, fara pietre... iar marea a avut o culoare sublima.

Cazarea s-a efectuat rapid, profi, la receptie se vorbeste bine limba engleza. Dupa parerea mea 99 % eram romani. Au pus bratarile, ne-au dat cheia (una singura) si trei cartonase cu etaj, nume, camera... Eu am crezut ca sunt pentru prosoapele de plaja si mai tarziu cand am iesit la piscina m-am dus cu cartonasele sa intreb de unde iau prosoapele si... s-a uitat receptionera la mine ca la ozn-uri!!! Cica nu se dau prosoape si eu intreb: astea pentru ce mi le-ati dat? Cica pentru hotel! Ce sa zic?! Poate mi-a scapat mie ceva!

Camerele sunt micute, baia la fel... insa sut curate. Caldura a functionat impecabil. Curatenia s-a efectuat zilnic. Televizorul este o antichitate, dar... na... cine se uita la televizor in concediu.

Sifonierul desi foarte micut, rafturi putine, dar este plin cu umerase ceea ce este un plus.

Restaurantul este foarte curat, luminos, cu o priveliste spre mare care face toti banii. Nici nu te mai intereseaza ce mananci. Cred ca la asta s-au gandit si ei cand au alcatuit meniul... ca intr-adevar... nu aveai ce manca! Da, eu i-am inteles! Costul unui astfel de miniconcediu au fost foarte mic si atunci... si asteptarile trebuie sa fie pe masura!

Noi am intrat cu cina. Aceasta incepea de la 18:30. Problema era ca daca nu ajungeai printre primii riscai sa nu gusti din felurile cele mai gustoase, sau sa nu se mai aduca ceea ce au papat cei dinaintea ta. Desi era in extrasezon... restaurantul hotelului nu face fata capacitatii... ! Nu imi dau seama cum este in plin sezon. Sincer! Stateam cu farfuriile in mana la coada ca niste milogi. Primele recipiente sunt pentru salate, si urmatoarele patru pentru mancare calda... ! Pizza, care inseamna un blat cu salam, parizer si cascaval cubulete, este cel mai bun lucru mancat acolo. Si aia... cand prindeai... ca nu era pentru toti! Dimineata problema o constituiau pentru mine clatitele. Nu stiu cate fusesera facute inainte sa sosesc si eu la micul dejun, cert este ca niciodata nu erau. Daca asteptai sa ti le faca pe loc stateai si 15 minute. Pana in final toata lumea manca ceva, nu pleca nimeni cu burat goala. Si doar nu ai venit sa te ingrasi la Sunny Day?! Ceea ce mi-a placut a fost atitudinea civilizata a romanilor care se aliniau frumos la coada fara agitatie.

Piscina exterioara a fost incalzita astfel incat inca de la primele ore ale diminetii te puteai bucura de ea. Si piscina interioara avea apa calda numai buna pentru scaldat. Si... foarte important nu miroasea a clor si era curata. Nu inteleg de ce li se permitea sa vina cu pahare de sticla in preajma piscinelor. Din fericire nu a fost nici un incident. Exista un bar la piscina exterioara dar nu l-au deschis astfel incat pentru o racoritoare sau cafea trebuia sa te duci pana la resturant, la terasa. Strategic... as spune eu... pentru a reduce consumul.

In concluzie... e o locatie foarte frumoasa, cu vegetatie, curata, hotelul este chiar pe malul marii... si aproape de Romania pentru cei care au copii micuti si nu vor sa petreaca multe ore in masina.

Si nu in ultimul rand... un raport foarte corect calitate-pret!

Trimis de ROMY in 28.04.14 10:11:11
Validat / Publicat: 28.04.14 11:58:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ROMY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.04.14 10:30:08]

@ROMY, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

ade_cabb
[28.04.14 12:34:37]

@romy, ma bucur ca a fost minunat, dar cat ati platit?

ROMYAUTOR REVIEW
[28.04.14 13:18:49]

@ade_cabb: am uitat sa scriu pretul; 240 EURO trei adulti

am mofidicat in caseta tehnica - web26

mirela.k
[09.08.15 22:20:34]

@ROMY: Tocmai raportul calitate-preț este dezamăgitor. Cu aceiasi bani am avut parte de un sejur excepțional tot in Bulgaria, la un alt hotel unde serviciile au fost net superioare. Iar la capitolul mancare nici nu am termen de comparație. Probabil că dacă aș fi venit aici prima dată aș fi fost mai indulgenta in a face afirmații; -).

ade_cabb, mirela.k, ROMY
Alte impresii din această RUBRICĂMarina Hotel: