ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2014
    ÎNSCRIS: 14.10.11
    NOV-2013
    team-building

Hotel B&B Porto

- Mi e dor sa zbor si sa cant mi e dor sa ard si sa ma lovesc de stele

Este un review serios deci nu trimiteti copchiii la culcare! Totusi, nu ţineţi lichide pe-aproape sau daca da, nu beţi in timpul lecturii fara babeţica!

Cum veneam io asa (nu ca o moara pe Siret, nu!), pe cand se pravalea avionu’ spre pista de aterizare/decolare (unii-s mai saraci si fac ambele trebi in acelasi loc), zic sa-mi ocup timpu’ numarand firfireii pentru trenul-metrou (ii zic asa sa nu supar pe nimeni) 2,30 imi trebuiau, i-am ginit in portofel, i-am extras suav si in secunda doi mai aveam 2,15, diferenta s-a imprastiat organizat pe sub scaune. Toanto, zic, p-astia ti-ai gasit sa-i imbogatesti! E, ata ete, nu mai bagam la tonomat ci cautam un human contact care sa dea rest sau scriem pe un carton “change, please” fara vocal backing sa nu ne tradeze accentul.

Mi-a reusit fara carton, chiar exista un asemenea metro citypoint (evident ca nu-i zice-asa, da’l gasiti domniile voastre) mi-a dat si rest plus factura numa’buna de decontat, pe bune!

Trenul metrou vine la juma de ora, da’ vine! Luati un ticket ANDANTE Z4 care leaga Estadio do Dragao cu Oporto city centre, statia Bolhao, ticketul e valabil 1 ora si 15 minute si e reincarcabil

Eee, si-a trecut jumatea aia de ora, am coborat, am urcat si…da-i si-ntreaba, da-i cu please, da-i cu sorry, da-i cu excuse me, unde-i hotelul B@B, aveam ca target populatie cu acnee juvenila ca eram sigura ca astia o ard si pe engleza, neeeah, unu’singur mi-a zis ca TOATE hotelurile au “Bed and Breakfast”, am apreciat simtul umorului, cine credeti ca m-a luminat, un politai! Si care mi-a zis ca hotelul nu se cheama “Bread and Breakfast”, va dati seama ce foame aveam de-i ziceam cu “bread”?

Umilita da’luminata am pornit la vale, ( vezi impresii ) pe Santa Catarina, strada foarte buna de shopping pana la hotel, ultima cladire pe stanga langa o frumoasa biserica.

Da, e in ombilicu’targului! Da, arata bine pe-afara si pe dinauntru!

Nu, nu e un hotel apretat, nu, nu va deschide nimeni usa, nu se repede nimeni sa va care bagajul! Receptia e asigurata de tineri foarte draguti, am putut lasa trancariciu’ la ei pana a fost gata camera! E, la camera am avut pile, avand oleac’ de claustrofobie (gargauni la mansarda in opinia sotului) am cerut (vazusem pe site) o camera with a large window, maybe a little balcony. Am primit una cu amandoua optiunile dar iaca si privelistea, vezi P… numa’ buna pentru claustrofobie plus faptul ca se putea trece lejereanu dintr-un balcon intr-altul. Nah, ai grija ce-ti doresti……...

Hotelul are 2 lifturi moderne, n-am prins coada! Holurile mochetate, curate, luminate cu spoturi cu senzori si-o linisteee datatoare de fioare (licenta poetica) pana formam codul la usa revedeam intro-ul la un episod din Midsomer Murders.

Gata, relax, intram in camera! Conform site-ului cica are fro 15m patrati cu baie cu tot.

La banii astia, nu cred ca multi, (la deplasari din astea eu evoluez la “impuse”) foarte ok.

Asta e, daca nu m-a dus capu’ sa fac mai multe poze si unele au iesit si aiurea, tre’sa scriu, sa descriu, sa stie omu’ ce-l paste daca face popas pe-aici.

Pat maaare, matrimonial, saltea buna, perne nici fleasca nici sa-ti spargi capul, lenjerie faina, stil frantuzesc (te bagi ca intr-un plic, daca esti single ramai fara timbru). Mocheta cam albicioasa si nitel patata. Loc de pus hainele avem, fara usa ca n-au ajuns banii dar avem cateva umerase (stiti ca sunt fan umerase!) Dar avem desk, ce pana mea, suntem intelectuali, nu? Un singur scaun, daca va cazati doi, faceti cu randul! Cuier nema, avem un cuiocarlig, tine o papornita! Balconul maricel, pentru fumatori e mana cereasca!

Sa trecem in baie! Iar ma lamentez, ce sa fac, ce sa fac, poze putine si proaste!

Si despre baie, e ceva de scris! Cum sa va spun io, tronu’ e faţa-n faţa cu faţa ta, v-ati prins, te oglindesti de numa’ numa’, si oglinda e chiar generoasa, nu, nu cu faţa ta schimonosita, ci cu dimensiunile (nu ale tale, ale ei!). Zau, ce-o fi gandit arhitectu’ sau designer sau cine-a pus…carciuma-n drum, nu meriti si tu un locsor mai tihnit, mai privat (vezi de ce la noi la tara se cheama “privata”?) Acu’, ce sa fac, tre’ sa continui cu aceasta zona pt ca mai are ceva asa, mai ca-n jocurile mele preferate, hidden objects: locul hartiei igienice! Nu, n-o vezi din prima! Cel mai bine e sa te asezi, se poate si pe capac, pt exercitiu, lasi usor mana dreapta pe langa tine si pipai, infiorat, (era o emisiune demult ,,de bagai mana in niste acvarii cu tot felul de goanje) deci pipaim, da? o cutie dreptunghiulara din care, cu buricele degetelor, poti extrage, smulge (folositi verbe dinamice) un petecut de hartie, yesssss! Nu vreau sa imi imaginez cum se descurca un stangaci, e oleac’ de discriminare, poate trebuie vizitate mai multe camere, poate cutia aia e plasata si pe stanga! Pfuuu, m-au trecut... toate alea! Aveti toate indiciile!

Avem si chiuveta mare, fara etajera dar are un spatiu unde puteti pune cosmeticalele. Din partea casei, 2 pahare de plastic transparente, o sticla cu sapun lichid si una cu gel de dus, maricele, intoarse cu popo-n sus, intindeti mana, apasati si primiti, sa fie primit!

Avem prosoape albe, curate (le si schimba) n-avem halat si papuci. Eu viu cu papuci de acasa pai ce, io stau sa mi dea mie astia papuci (i) !

Usurati, spalati si curati, sa ne intoarcem in camera! Pe peretele din fata patului avem cel mai mic LCD posibil, prinde destule canale, va jur ca mi-a iesit cafeaua pe nas cand la breaking news a aparut un politician de la noi nu spui cine, persoana importanta, oi fi nimerit pe desene dar ce ne trebuie noua tembelizor cand alaturi avem… P…

Cladirea adapostea, pe vremuri, un teatru-cinema si un designer inspirat a decorat fiecare camera, holuri, lounge, etc cu cate un tablou cu actori de film celebri. La etajul intai este un lounge generos, la parter este prevazut salonul pentru mic dejun, exista si o terasa pentru vremuri mai calde. Micul dejun e mic, dar suficient, cate un singur fel de sunca si branzocascaval, painici proaspete vreo 3-4 feluri, cereale, lapte, iaurt naturel si cu fructe, ceva patisserie, fructe, obisnuiciuni!

Daca va lasati uuuuun piiic pe spate, halt! cam atat!... e? ………... nu vi se pare ca Grant, de ce l-oi fi evitat pe Cary ca suna aproape la fel de cacofonic, se uita mai degraba la cine e in pat decat la ce are in brate (pentru aripa tanara, Ingrid Bergman) ? Pai se lasa cu deochi, n’est-ce-pas? “Baspa”, si io cum n-am vazut membru de co-etnic, bafta, delo!) de un’ sa iei o priceputa (sa ma ierte domnii pentru discriminare si feminism cu poale) in descantat, asa ca, dupa 3 nopti si-o seara, l’am dat jos din grila de programe, zic, hai, canta si la alta masa!

Asta, dupa ce, intr-o seara, stand io de vorba cu ½ mea pe mess (old fashion, ce vreti?!) zic:

-Gogu, e unu care se holbeaza la mine!

-Cheama room-service, cheama paza, voci n-auzi? :)))))))))))))))))

Asta este, n-ai cu cine, dom’ne, n-ai cu cine!

Plusuri: wifi gratuit inclusiv in camera (si merge brici)

Liniste (poate ca era si extrasezon)

Preturi miculuţe

Daca nu va place hotelul asta, vis-à-vis e altul, pe bune!

In jurul hotelului, locuri de papat ieftine (la un turcaleţ, o caserola babana cu doner-kebab, 5 euro)

La cerere, airport shuttle (la intoarcere, 6 euro/persoana daca se completeaza locurile, parca 8-10)

La recepţie, n-o rataţi pe Mafalda, tinerica, frumusica si priceputa, da’ cand ii ziceam pe nume trebuia sa trag aer adanc in piept!

Si ultimul pont, pe bune, bune, bune, Xanax (Alprazolam) la liber in farmacii sub 2 euro 20 comprimate, asa ceva……

Daca am omis ceva, ma intrebaţi la Moeciu, sper!

Contact details:

Trimis de Eugenia55* † in 01.02.14 22:02:14
    Validat / Publicat: 02.02.14 07:35:10
    • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 2958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eugenia55* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Hei, tramvai, tramvai! Statia e langa hotel!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[01.02.14 22:52:43]

[02.02.14 09:07:45]

@webmaster14:

Corect, merci!

MCM
    [02.02.14 10:42:27]

Pffffff... stai așa... ai oleacă de răbdare... na, cu ce șterg eu cafeaua care a intrat printre butoanele tastaturii? Ha?

Știu, știu... mi-ai spus

nu ţineţi lichide pe-aproape sau daca da, nu beţi in timpul lecturii

da' nu m-am putut abține. )))

La poze m-am prins, ți-a rămas "fioarea poietică" pă fizic și ți-a tremuratără mâinile. Vezi, e bună și "poiezia", da' merge ș-un roman, din când în când.

Daca va lasati uuuuun piiic pe spate

... mda, stai să ridic și scaunul, că până ai zis tu halt, eu am folosit un verb prea dinamic și nu eram pregătită... da' să știi că Grant, Cary Grant nu vrea deloc să se uite și-n ochii mei. Acum face pe hard to get.

În rest... mulțumesc pentru hlizeala de dimineață. Te-am iertat pentru faza "cu ca"feaua ))

mireille
    [02.02.14 10:51:16]

@eugenia 55: Stimata doamna Eugenia... simt miros de Portugalia... articolul tau e plin de haz, of course, are culoare, ritm si o mare vina... a trezit in capul meu o mare jale... mi-e dor de tara asta, ce mi s-a bagat adanc in piele, mi-e dor de un vin de Porto, de niscai case scorojite, de ceva lenjerie intima ce atarna victorios pe la ferestre, de un perete crapat cu azulejos, de niste strazi in pante alunecoase de unde sa ma rostogolesc la vale, de niste portughezi amabili si calzi...

Articolul tau imi aduce aminte de peripetiile mele lusitane la Hotel Excelsior, in capitala...

Sunt convinsa ca nu ai avut o lunga siesta in hotelul vostru... si ai facut basicute in talpa, mergand prin zona.

Fii convinsa, ca la Moeciu, pregatesc artileria de intrebari, pentru mine drumu'la Porto, fu o cale tare lunga si mi-am pus pofta in cui... astept sa ne cunoastem, intr-un spatiu deschis, ca si eu sunt putin claustrofobica...

[02.02.14 10:53:12]

amero
    [02.02.14 12:14:31]

draga Eugenia, la Mistral nu va fi timp de intrebari si raspunsuri caci avem atat de multe treburi... carnaval, foc de tabara, o bauta pe cinste, dans, socializare, plimbari cu sania si alte minunatii, insa nu uita sa iei un pachet mare de" umor" pe care sa-l imparti si altora, stiu eu pe cineva... interesat.

ce sa zic??? super rew. face parte din categoria "asa da".

arru
    [02.02.14 13:11:43]

@Eugenia55: Minunata doamna, va multumesc! Mi-ati facut ziua mai frumoasa, zau Si insorita! Si desi nu am varsat cafeaua, m-am hlizit copios citind minunatele d-vs randuri Si nu, nu cred sa am nevoie de Xanax, oricat de tentanta pare a fi oferta, daca voi citi mereu review-uri asa spumoase

Regret ca nu voi fi la Moeciu, dar sper ca la urmatoarea intrunire sa nu fiu absenta...

Toate cele bune!

[02.02.14 13:45:00]

Doamnelor, dragele mele colege, va multumesc pentru vizita si cuvintele frumoase!

Le multumesc si domnilor care m-au votat!

N. B. : sotul meu mi-a cerut in mod explicit ("nu mai vezi ciorba calda de la mine! ") sa strig in gura mare ca nu il cheama in acte Gogu, sa nu se trezeasca la Mistral ca il saluta lumea cu "Buna seara, domnu'Gogu! "

Cum tin prea mult la ciorba lui, m-am executat, deci puteti sa-l strigati "Domnu' Eugenia55"! ))

MCM
    [02.02.14 15:40:01]

@Eugenia55: Gogule, probleme mă? ))

youtube

danamandache
    [02.02.14 22:12:15]

Santeti extraordinara! Doamne, ce va fi la Moieciu! Toata floarea cea vestita a familiei AFA!

ariciu
    [02.02.14 23:10:45]

Recunosc, l-am citit de dimineaţă la cafea dar n-am vărsat nimic. Am avut grijă să nu sorb aromata băutură decât înainte şi după ca să zic aşa...

Deci dacă îi zicem "Band and Breakfast" înseamnă că avem chef de distracţie iar dacă spunem "Bond and Breakfast" înseamnă că avem chef de Bond... James Bond! Aşa-i? )

Felicitări! Mi-a plăcut maxim!

le_maitre
    [02.02.14 23:56:06]

Scumpă Doamnă Eugenia,

Nush cum se face că de câte ori vreau şi io să-mi expun părerea printr-un ecou ajung să scriu kilometric. De astă dată voi încerca să fiu mai succint, nu garantez că-mi va ieşi.

Vă asigur pe această cale scriptică că mi-s unul dintre fanii gigantici şi că expozeele Dvs mă extrag cu succes şi din cea mai crudă stare de lene, sictir covârşitor, oboseală, anxietate şi alte boli de cap... că tot veni vorba de Xanax-uri şi alte medicaţii greucene.

Vă mai aduc în atenţie că menţionata scriere de mai sus nu mi-a plăcut... neah, doar mi-am elongat maxim şi în lateral membrele inferioare de râs (exprimarea mai elevată de la "adică m-am crăcănat" pe care nu l-aş fi folosit by default pen'că nu se cuvine).

Cu reverenţe adânci!

[03.02.14 09:58:51]

@danamandache:

Multumesc mult! Am crezut ca nu v-a placut de nu m-ati votat dar o vorba buna inseamna mai mult!

[03.02.14 10:02:25]

@ariciu:

Draga Arici Pogonici, multumesc ca ai tinut cont de instructiuni si ai salvat si cafeaua si mobila in rate (sau cu banu' jos!)

Variantele propuse ma satisfac plenar! )))

danamandache
    [03.02.14 10:10:17]

@Eugenia55: doamna asa de mult imi placu ca uitai sa... votez! Salutari domnului Gogu!

[03.02.14 10:11:38]

@le_maitre:

Monsieur le maitre,

Gigantic e pe placul meu, nanismul l-as putea accepta cel mult la diamante (sa nu bata la ochi, nu de alta!).

Grija mare la elongatii sa nu se lase cu intinderi ca nu trec cu Xanax, trebuie alifii unguentoare!

O sa am si eu grija sa elucubrez mai ingrijit, sa nu provoc accidente casnice! )

Merci, Monsieur!

amero, ariciu, arru, danamandache, Eugenia55*, le_maitre, MCM, mireille