ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.02.12
SEP-2011

Un hotel de tranzit modest

Am fost cazata la acest hotel in septembrie 2011 pentru o noapte intermediara in drum spre Bodrum.

Parcarea

Masinile ne-au fost parcate gratuit intr-un gang aflat intre doua cladiri aproape peste drum de hotel. Nu incap mai mult de trei masini, fiecare blocand-o pe cea din fata. Fiind in grup, acest lucru nu ne-a deranjat. Am inteles ca ar mai exista o alta parcare, mult mai mare undeva in apropiere, dar constacost (5 TL/zi).

Cazare

Check in rapid, fara probleme. Rezervarile de la agentie ne-au fost gasite imediat. Camerele au constituit o surpriza nu tocmai placuta. Sunt mici si foarte mici. Singura acceptabila ca marime a fost cea a prietenilor nostri cu un copil de 5 ani si care avea trei paturi single si vedere spre spatele hotelului. Camera noastra a fost foarte mica, cu doua paturi lipite, un televizor mic agatat sus pe perete, frigider contracost doar cu apa plata. Aerul conditionat a functionat binisor. Fereastra dadea spre strada, spre turnul cu ceas. Cu toate acestea, fiind si obositi de pe drum, am dormit foarte bine, desi zgomotul strazii patrundea si in camera. Camera single a prietenei noastre a fost un cosmar, mai mica decat debaraua mea de acasa si FARA ferestre. Baia a fost foarte mica si nici nu mi s-a parut tocmai curata. Nu vreti sa stiti ce echilibristica am facut pe marginile caditei de dus a carei scurgere era infundata, in incercarea de a nu umple toata baia de apa.

Restaurant

Micul dejun a fost satisfacator pentru un hotel de trei stele. Cateva sortimente de branzeturi, cam sarate pentru gustul meu, masline, oua, unt, gem și foietaje, ceai turcesc, foarte bun, cafea slabuta si sucuri la dozator ne-au tinut de foame pana la destinatia dorita.

Hotelul ofera gratuit pe tot parcursul zilei ceai si cafea.

Am beneficiat de internet wireless gratuit.

Raportul calitate pret a fost unul rezonabil, pentru 45 de euro camera dubla cu mic dejun nu puteam avea pretentia de servicii de cinci stele.

Recomand hotelul pentru o noapte intermediara, pentru pozitionarea foarte aproape de feribot si pentru ca ofera parcare clientilor. Exista in Canakkale hoteluri mai bune decat acesta, dar si mai scumpe.

Trimis de mony_ka in 26.01.14 21:28:59
Validat / Publicat: 26.01.14 22:34:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mony_ka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

[26.01.14 22:57:02]

Da, exista hoteluri si mai bune, intr-adevar... desi enunt doar o parere personala; eu am renuntat la cazarile intermediare din Canakkale, tocmai datorita acestor mici neajunsuri intampinate si de tine.

Mult zgomot, locatiile fiind in mare majoritate pe artera principala (pe langa ferry).

Camerele mici si f. mici.

Probleme cu parcarea si asta nu datorita costurilor, care oricum sunt destul de mici, ci datorita "inghesuielii" pe langa hotel, sau o a doua varianta, parcarea prin oras la o distanta apreciabila fata de locatie.

Sa nu mai vorbim de "balamucul" din oras un dute-vino atat de obositor pt cineva care vine de la distante mari...

Asa ca dupa atata drum, merge sa mai rulezi 80-100km pana in zona Kuciukkuyu unde nu intampini asemenea probleme. Si unde mai pui ca in comparatie cu Anzac (2011) unde ai platit 45/e/cam cu mic dejun, noi cazandu-ne in zona mai sus amintita, Hotel Cetinkaya (2012) si Hotel Rena (2013), tot in septembrie am platit 40/e/cam. si respectiv 38/e/cam. insa cu demi-pensiune in ambele.

Iar ca si comfort nu se compara cu Anzac. Am avut o experienta, similara, cand in 2011 la fel am luat cazare pt prima data in Ceanakkale la Hotel Temizay, langa Anzac, de unde am plecat total nemultumiti!

[27.01.14 00:40:37]

@maria55:

Cam la aceleași concluzii am ajuns și eu încă de acum câțiva ani. Canakkale este un oraș prea aglomerat și prea scump pentru ceea ce oferă în materie de cazare. Însă trebuie să recunosc că are un farmec aparte. Aș aminti aici doar de plimbările seara pe faleza înțesată de terase și plină de lume de parcă toată populația orașului a ieșit la promenadă.

Am avut și eu în plan să opresc pentru o noapte la Kucukkuyu pe drumul spre Turcia, am și vizionat două hoteluri, dar am renunțat alegând varianta fără noapte intermediară, dar numai când am fost singuri. Prietenii noștri cu copii nu ar fi acceptat niciodată să parcurgă traseul dintr-o bucată.

[27.01.14 00:45:49]

@mony_ka:

Exista in Canakkale hoteluri mai bune decat acesta, dar si mai scumpe.

Perfect adevărat. Confortul costă.

Dacă vei dori un hotel foarte curat, cu parcare în adevăratul sens al cuvântului, gratuită, cu o poziționare foarte bună chiar pe faleză, dar unde poți dormi în liniște, cu o panoramă superbă asupra portului, îți recomand hotelul Akol 4* la care am stat întoarcere în 2010 (vezi impresii)..

adryana
    [27.01.14 09:55:13]

Nu incap mai mult de trei masini, -si noi am parcat acolo si erau cate 3 masini parcate pe o parte si 3 pe alta, deci in total eram 6 masini. Am asteptat sa plece ei ca sa putem iesi.

kelyboy
    [27.01.14 15:47:04]

Din pacate eu sunt unul din adeptii cazarii intermediare in Canakkale, chiar daca e o localitate relative aglomerata, are totusi un farmec aparte, eu unul am incercat de fiecare data sa gasesc un hotel care sa dispuna de o parcare cat de cat acceptabila, asa cam de cele mai multe ori am ales Hotel Helen sau Helen Parc (vezi impresii), de o parcare suficient de mare dispune si hotelul Buyuk Truva din Canakkale, iar din fericire, am inteles ca aici s-au facut si ceva modernizari in ultima vreme...

[01.02.14 11:40:02]

@adryana:

Sigur ca da. Sase Tico sau Matizuri, cate trei pe fiecare parte. Si sa fie dotate cu trapa pentru extragerea soferului.

[01.02.14 16:22:26]

@mony_ka: ... crezi ca se incumeta cineva cu acel tip de masina?! De ce esti rautacioasa...

[01.02.14 17:31:06]

@maria55:

Nu sunt rautacioasa. Doar ca nu-mi plac exagerarile. Am fost acolo si stiu exact ce am vazut.

Referitor la marci de masini, nu e vorba de curaj, ci de buget, mai exact de posibilitatile financiare ale fiecaruia. Si da, am fost in Grecia in Halkidiki 800 de kilometri cu un Matiz in 2007 si 2008 fara sa-mi fie nici frica si nici rusine.

[01.02.14 18:12:50]

@mony_ka: m-ai atins la coarda sensibila... fiind fericita posesoare a unei masinure Matiz, nu-mi este nici frica, nici rusine...

Cand am spus ca nu multi s-ar incumeta, nu am facut referire nici la curaj, nici la a te rusina, sfii, nici la buget... doar la a te bizui, a te increde sau a avea nadejde ca ajungi la destinatie cu tot arsenalul, adica masina cu 4 ocupanti, plus bagajul aferent!

Cat priveste partea "cu posibilitatile materiale", crede-ma sunt o persoana cat se poate de modesta!

Ai luat-o ca pe un afront... departe de mine gandul...

[01.02.14 18:15:41]

Controversa privind numărul locurilor de parcare nu este deloc constructivă. Este posibil să existe două asemenea ganguri transformate în parcări ale hotelului, nemaivorbind de parcarea mare aflată însă ceva mai departe spre capătul străzii pe care este poziționat hotelul. Nu am auzit pe nimeni să fi rămas fără loc de parcare sau să fi avut probleme cu bagaje furate din portbagaj etc.

Și eu am fost în 2007 la acest hotel la dus și am parcat într-un asemenea gang de fix trei mașini. Spațiul se află între două clădiri, iar lățimea lui nu poate fi mai mică sau mai mare de la un an la altul. Nu am fost cu Tico, ci cu un Logan, evident mult mai lată și mai lungă. Am fost a treia mașină după un Cielo și un Superb.

Nu este important cu ce mașină mergem în concediu. Important este să avem vacanțe reușite și relaxante.

[01.02.14 18:28:50]

@maria55:

Am facut Grecia cu Matizul in doi, iar bagajele au stat pe bancheta din spate, ca portbagajul este mult prea mic. A fost o idee buna si a iesit bine.

Ne-a oferit libertatea de miscare dorita aproape zi de zi si pe Kasandra si pe Sithonia si in Salonic.

Daca luam excursie cu autocarul, eu nu suport avand rau de miscare, tot ar fi trebuit sa inchiriem si dadeam alti bani.

adryana, kelyboy, maria55, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂAnzac Hotel: