ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2014
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 06.05.12
MAY-2014

Hotel Anzac 'plus' - hotel Canak 'minus'... Canakkale oras de vizitat

Fiind la prima experienta in Turcia, experienta turistica bineinteles, dupa ce am urmat traseul Ruse-Shumen-Karnobat-Yambol-Elhovo-Lesovo am intrat in Turcia prin pctf Hamzabely si de aici prin Havsa-Uzunkopru-Kesan-Gelibolu am ajuns la Eceabat. Deoarece era spre seara, ora 18, am trecut cu feribotul la Canakkale si astfel am ajuns la prima destinatie in Turcia. Anterior mi-am facut o rezervare la hotel Anzac pt o noapte si imediat la coborarea dupa feribot am vazut hotelul Anzac. Am mers la receptie, si am primit o camera la etajul 2. Camera curata, cocheta, potrivita pt. o noapte de tranzit spre Kusadasi. A doua zi am servit micul dejun multumitor si am plecat spre Kusadasi. Despre hotel Anzac, ce sa va spun decat ca este un hotel cochet, in centrul orasului spre faleza, cu camere curate, fara balcon dar simpatice... nu prea mari... Personalul amabil, vorbitor de engleza.

La intoarcere, deoarece la Anzac nu mai erau camere libere, am gasit la hotel Canak camera, o noapte 50 euro. Hotelul Canak este tot langa faleza, la intrarea pe feribot, vecin cu hotel Anzac. Dupa ce am ajuns la hotel, am fost cazati la etajul 6. Camera mai mare ca la Anzac, insa curatenia mai slaba... mocheta patata, apa la WC curgea in continuu... in schimb lenjeria, prosoape curate. Acum incepe aventura... dupa cazarea la Canak, am parcat masina intr-o parcare etajata, langa hotel, o adevarat aventura, cu spatii f. mici de manevra, mi-am dat un pic doctoratul in sofat, iar apoi am plecat in vizita prin oras... cand ne-am intors la hotel Canak, multe masini de politie, sirene etc. habar nu aveam ce se intampla, merg la hotel, insa cand sa deschid usile acestea erau sigilate... mai intra in hotel daca poti... merg la politisti, intreb despre ce este vb. si imi explica unul in traducere pe telefon in romana, ca datorita riscului seismic hotelul a fost inchis si sigilat... iar bagajele mele in interior... I-am spus politistului ca am bagaje, ca n-am unde dormi etc. acesta "ioc" explicatii... asa ca vedeam cum noaptea mi-o voi petrece in masina... dar noroc cu o doamna care m-a auzit si era romanca... m-a luat deoparte si dupa ce au plecat politistii mi-a explicat ca nu-i nici o problema, va veni patronul lucru care s-a si intamplat si ca la romani... am intrat in hotel pe o usa din spate... si astfel am ramas peste noapte la hotel Canak... patronul in semn de recunostinta ne-a trimis in camera, gratis, un platou cu fructe, pepene, cirese, caise etc.

O experienta frumoasa, dar vb serios, hotelul Anzac este peste Canak, ca sa fac si o rima... insa pt. o noapte merita sa stati in amandoua.

Va recomand sa vizitati Canakkaleul... pe faleza de la feribot in stanga cum cobori... dupa circa 200 m de mers pe faleza, este calul Troian, folosit la filmari filmul Troia, sunt si multe cafenele, una chiar a politiei.

De asemenea pe langa faleza si cele doua hoteluri, sunt mai multe stradute, pe una sunt numai bijuterii, pe alta magazine de imbracaminte si incaltaminte, chiar si un bazar cu suveniruri.

Tot aici este si un Mc Donald, cateva pizzerii si multe shaormarii. la intoarcere din Kusadasi, urmati indicatorul de Eceabat, sau indicatorul pe care este desenat un feribot, va scoate chiar aici... langa faleza si hoteluri.

Nu consumati apa de la robinet, consumati numai apa plata... in rest vizitati Canakkale... si faceti un popas spre drumul spre Kusadasi.

Distanta Ruse-Kusadasi este de peste 1000 km... iar sa-l faci dintr- singura bucata este greu... La iesirea din Canakkale la cca 20 km pe dreapta cum mergi spre Kusadasi este cetatea Troia, da Troia, nu in Grecia ci in Turcia...

Nota 9,5 este pt. hotel Anzac, iar pt hotel Canak 7,5-8.

Trimis de george777 in 09.06.14 00:31:11
Validat / Publicat: 09.06.14 06:28:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

[09.06.14 01:58:04]

@george777

Ar fi de preferat sa scrii un review distinct pentru Hotel Canak. Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul despre hotel de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[09.06.14 08:58:46]

Am setat în program coordonatele GPS ale hotelului Anzac, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

GJ04DZA*
    [10.06.14 09:14:22]