ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.12
DEC-2013

O locatie ce trebuie vizitata daca esti in zona

G.G.Anderson - Stille Wasser sind tief

Petrecand revelionul in Austria, am vizitat, cum era si normal, acest parc acvatic, destul de modern, frumos si mai ales, CIVILIZAT.

Voi incepe descrierea prin a remarca faptul ca, inca de la intrare, toata lumea era vesela, linistita, se sta la rand in mod civilizat, cate unul, fara apelative strigate cat te tin plamanii, de genul: '' hai ba ca aici e mai repede'' '' ia uitate si la asta ce incet se misca'' etc etc. fetele de la intrare iti explicau cat costa intrarea (28 euro/persoana) in care aveai inclus accesul la toate piscinele interioare si cele exterioare, iar daca doreai sa mergi si la zona saunelor, plateai suplimentar 13 euro/persoana, iti dadea un ceas pe care il puteai folosi in toata incinta parcului acvatic, fara a plati nimic, toata plata se facea la iesire, in functie de cat ai stat, ce ai consumat.

Un alt aspect al civilizatiei moderne pe care l-am remarcat, este incalzirea prin pardoseala a intregii incinte, desi era gresie pe jos peste tot, cum era de altfel si normal fiind multa umiditate, pentru ati crea un confort placut.

Camera vestiarelor foarte mare si bine impartita si... semnalizata, ca sa ma exprim mai direct, adica puteai repera usor unde iti este vestiarul, dusurile, uscatoarele de par, wc, cabine de schimbat.

In momentul in care se epuizau vestiarele, asta insemna capacitate maxima pentru ei, nu mai permiteau accesul decat atunci cand se mai eliberau locuri, cei de la intrare, asteptand in mod civilizat si fara NERVII specifici latinilor.

In interior sunt doua piscine mari care fac legatura cu cele de afara, trecand prin ele, se ajunge la un turn ce permite accesul catre cele 3 **cupe de sampanie** asa le-am numit eu datorita formei lor, in care era apa la diferite temperaturi, in functie de optiunea fiecarui vizitator, deasupra aflandu-se cerul care te privea prin culmile albite ale Alpilor, creand o senzatie de relaxare si liniste, mai ales ca afara erau cateva grade cu minus, iar in piscina, cu mult mai multe cu plus.

In zona saunelor se facea accesul contra cost, asa cum am mai spus mai sus, insa, pentru noi romanii a fost ceva mai neobisnuit, intrucat nu se permitea accesul in saune sau in cele doua piscine interioare sau in grota decat nud. Exista o sauna cu temperatura de 90 grade, alta de cca. 60 grade, insa aici la ore fixe se prezenta un instructor de sauna care aducea doua vase cu apa si plante, numind aromoterapie, ajungand temperatura foarte ridicata in timpul sedintei, cred la experienta mea, undeva la 100-110 grade. Mai este o sauna cu aburi (noi spunem turceasca) alta este incalzita prin scaunele din piatra pe care te asezi ca intr-un fotoliu, o sauna de relaxare (desi ei o numesc taraneasca) o temperatura de cca. 40-50 grade in mijlocul careia este un car cu fan ce isi imprastie mirosul, o camera de relaxare, o alta camera cu fotolii tip scoica in care te poti relaxa de asemenea.

Ca si piscine in zona saunelor sunt doua exterioare cu apa calda cca. 28-30 grade, la etaj se afla o grota cu piscina si muzica de relaxare, iar piesa de rezistenta si senzatie o reprezinta cascada, un turn din piatra in mijlocul caruia poti sta, si la anumite interval de timp (15 min) de la o inaltime de 10m cade abundant apa rece, senzatia fiind una dintre cele mai... reci, simti ca ingheti instantaneu.

Ce am remarcat cu placere, este faptul ca locatia dispune de un numar foarte mare de dusuri (necesare dupa sauna) si spre uimirea noastra ca est europeni, TOATE FUNCTIONAU fara nici cea mai mica problema (dupa aprecierea mea 60 cel putin).

Tot in interior la etajul 1 se afla un restaurant (impinge tava) unde iti puteai astampara foamea dar si setea, preturi relative bune fata de celelalte restaurant din zona.

Per ansamblu, un loc de relaxare totala, si cu siguranta voi mai merge aici, ori de cate ori voi mai avea ocazia.

Trimis de maximus1976 in 09.01.14 15:10:25
Validat / Publicat: 09.01.14 19:18:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 10214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maximus1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina din interior
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

webmaster13 [09.01.14 20:45:02] »

Articolul "primii" ......o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

adryana [09.01.14 21:50:28] »

in zona exista Ötztal Card

si e interesant de aflat cu acest card cat ar fi costat intrarea.

carmen_22_09 [09.01.14 23:03:18] »

Parerea mea este ca tot complexul se poate defini ca fiind ultra modern, nu "destul de moderna". Sper ca-mi permiti sa am aceasta 'corectie". In rest sunt de acord cu ce ai spus, mai ales ca anul acesta am vizitat si eu zona rezervata saunelor.

Pentru mine Aqua Dome nu are concurenta, bineinteles din ce am vazut pana acum si am vazut...

Ahhh, mi-am mintit ca vinerea este program pana la ora 23.

Am stat de vreo 2 ori pana la ora inchiderii si credeti-ma ca nu vezi pe nimeni din personal sa faca mutra aceea "acrita" de "lasa-ma sa te las si hai, mai carati-va acasa"

carmen_22_09 [09.01.14 23:10:04] »

@adryana: 5%, am fi avut reducere daca ne-am fi cazat la 2-3 hoteluri care aveau un contract de parteneriat pentru zona SPA. Asta am aflat in perioada in care cautam sa facem rezervare. Din pacate, in octombrie era prea tarziu pentru a mai gasi ceva liber pentru perioada care cuprinde si revelionul.

maximus1976 [10.01.14 00:12:15] »

pentru carmen_22_09:

Daca o sa cauti pe google, o sa ai uimirea ca nu se afla nici macar in primele 5 din lume, ca sa accept **corectia**, mai sunt prin Dubai (Wild Wadi), Ungaria (Ramada), Germania (Tropical Islands) etc etc.

carmen_22_09 [10.01.14 00:31:16] »

@maximus1976: Ma refeream la ce am vazut cu ochii mei-live si nu la clasament google... cu siguranta ca intr-o singura viata nu putem ajunge unde ne dorim.

Suntem membri "amfostacolo", sa nu uitam!

Irina1974 [10.01.14 10:46:42] »

Cu cardul Oetztal ai intrare 3 ore la piscine gratuit (am fost noi acum 2 ani). La saune nu am intrat din cauza acestei politici - eu nu ma simt confortabil asa. Totusi nu puteai sta intr-un prosop?

De un an si ceva am inteles ca s-a deschis noul SPA 3000 - acolo accesul e 100 euro/persoana/zi cu mic dejun inclus. In rest au acces doar clientii hotelului. Am vazut niste poze si e supe intr-adevar!

maximus1976 [10.01.14 12:29:46] »

pentru Irina1974:

Da asa este. s-a deschis SPA 3000, insa nu aveau voie acolo decat cei cazati in hotelul lor. Am vrut si noi sa intram, insa nu era voie, scria clar pe o pancarta la intrare.

Referitor la prosop... nu stiu ce sa zic, vrei nu vrei, tot trebuia dat jos, ca e obligatoriu dupa fiecare sauna dusul. La inceput si noua ni s-a parut aiurea, insa apoi te obisnuiesti, pt ca toti umbla asa, si te simti aiurea tu sa mergi imbracat, ca se uita ciudat la tine si apoi iti atrag atentia cei de la centrul de informatii din interiorul saunelor.

Michaell [10.01.14 13:24:15] »

Initial nu m-am prins care era treaba cu prosopul... mda, acuma stiu.

@Irina1974, ma scuzi, dar in sauna se merge desbracat, deci fara costum de baie. Jena aici nu-si are locul. In afara de asta nu stiu daca te-ai simti bine cu o vestimentatie din poliestiren la o temperatura de ca 90 grade. Se topeste aia pe tine...

Prosopul nu-si are rolul sa te invelesti in el ci sa-l pui sub tine, nu doar sub fund ci si sub picioare. Asta ca sa nu pice transpiratia pe lemn.

Nu vreau sa dau lectii. Cu multi ani in urma, la Taunusthermen, linga Frankfurt, am intrat si eu cu slipul de baie pe mine. Tot din jena...

Irina1974 [10.01.14 13:26:50] »

Mersi, inseamna ca nu-i de mine... nu am priceput ideea asta a nemtilor in general cu interzicerea costumului de baie in saune (ei pot sta cum vor nu ma deranjeaza, de ce ii supara un mic costum de baie?).

La SPA 300 se poate intra contra cost - uite aici

Cu mic dejun inclus, 15 euro voucher la restaurant si parcare gratuita parca nu e chiar asa mult (105 euro/persoana).

Irina1974 [10.01.14 13:33:50] »

@Michaell

Eu fac constant sauna aici in Romania. La noi nu se face sauna nud nicaieri (eu nu am intalnit) Si nici costumul nu a fost o problema, nu m-a deranjat niciodata.

Si eu folosesc prosopul in acelasi scop, desi majoritatea intra in sauna fara prosop si lasa o balta de transpiratie pe bancutele de lemn (desi e interzis, educatia unora lasa de dorit...).

Nu e vorba de jena, dar nu m-as simti confortabil (decat poate dupa mai multe incursiuni pe care nu as avea cand sa le fac).

Michaell [10.01.14 13:47:30] »

@Irina1974: da, e ok, faci cum vrei.

eu unul de ex. nu m-as simti bine sa dau peste 100 € de pers. doar ca sa intru intr-un asemenea circ. In Tirol m-ar atrage cu totul altceva, dar ma rog...

Un sfirsit de saptamina placut tuturor.

maximus1976 [10.01.14 20:04:47] »

Asa e Irina1974 nici noi la început nu am fost ok ni se părea pe dos rau că și noi mergem săptămânal la saună in oraș la noi... si acolo... asta e te dai după ei și obiceiurile lor. Nu e obligatoriu sa intri la saună dacă nu le respecți regulile

adryana, carmen_22_09, Irina1974, maximus1976, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂBăile termale Aqua Dome: