Băile termale Aqua Dome

DIN Brașov
înscris/ă în 06.07.11
SEP-2011
300 euro/zi

Aqua Dome, o experienta ciudata...

De 3 ani mi-am planificat un concediu la Aqua Dome insa nu am reusit sa ajung.

De data asta, avand 10 zile libere, ne-am urcat in masina si am plecat in Fussen si apoi in Austria.

Am rezervat un sejur de 3 zile x 292 euro/zi, deci vreo 876 euro cazare cu mic demipensiune (cel mai bun pret al anului!!!)

Dupa vizita in Germania, am coborat la Garmish si apoi am plecat in Langenfeld. Inainte am citit comentariile celor care au fost acolo, insa nu am gasit nici un turist roman care a si stat in hotel.

Am intrat pe booking iar acolo comentariile romanilor erau din cele mai diferite... asa ca ma asteptam la ce urma.

Ne-am cazat, o camera mare mobilata in stil modern (lemn natur), baie frumoasa cu tot ce trebuie, peisaj super.

Am mers apoi la spa, am incercat cele 3 cupole cu apa (doar una era cu apa la 36 gr, in rest tremurai in ele). Ce m-a frapat era faptul ca desi era sambata era f gol... poate eram 50 pers in tot spaul.

Pentru cine nu a mai fost la spa-uri in Austria (si la cele cu apa termala si cu adevarat spa), Aqua Dome e deosebit. Pentru noi, care am vazut f multe si le-am si incercat... imi aminteam comentariile de pe booking...

Seara a fost "deosebita". Desi eram max 40 pers in restaurant, am constatat ca aveam deja rezervata o masa mica de 2 pers, langa alte 2 cupluri... ceva de cafenea. Stateam stingheri la locul nostru, sa nu deranjam vecinii si sa nu daramam farfurille de pe masuta sau paharul de bere.

Ascultam ce vb cei din jur... ne priveam unii pe altii si comentam situatia.

Am servit bufetul rece, aperitivul si o supa de rosii- asta era la bufetul open (care nu am ce sa comentez, f ok, multe salate, paste, sosuri...) iar apoi am avut surpriza sa constatam ca tb sa alegem un singur fel de mancare din 3 afisate de ei (unul era cu fructe de mare, unul vegetarian si unul cu porc).

Am ales porcul... ce sa facem si am asteptat... 25 min si nu mai venea. Defapt la nimeni nu se misca treaba, toti stateau si dormeau pe ei, astepatnd mancarea.

Pana la urma, sotul mea s-a enervat si a chemat chelnerul care nu-si mai amintea ce am comandat si ca isi cere scuze dar sa-i mai spunem odata. Iti dai seama ce nervi pe noi, ne gandeam ca platesti 300 euro/zi si nici mancarea nu poti sa ti-o alegi tu... mai astepti si 30 min si tot nu vine.

In plus, dinner-ul era de la 19-21!!!

Dupa alte 10 min, a venit porcul... era o chestie minuscula cu ceva linguri de cartof presat langa, si invelit in salam. Va dati seama, ca am luat foc... mai manac si tampenii seara... salam cu carne de porc, prajite...

Desertul a venit si el dupa 10 min, asta a fost Excelent (vreo 4 feluri, minuscule, insa f bune).

Am plecat de la cina cu un gust amar de tot si ne-am decis sa anulam celelalte 2 zile de stat acolo, mai ales ca vazusem ce va fi la dinnerul de maine (iar supa de rosi si iar carne de porc in alt fel preparata si un peste care nu avea traducere in engleza)

Dimineata micul dejun... masa iarasi aceea, inghesuiti toti, (ne-au spus ca la Md sa venim tot acolo, sa nu mergem la alta masa)... eu m-am dus la ora 7.30 ora lor ca inca ceasul meu biologic nu se schimbase in Austria.

Norocul ca eram prima! Abia puneau mancarea in vase, asa ca nu m-a deranjat nimeni si am stat sa-mi aleg ce-am vrut.

Totul a fost f ok, insa faptul ca trebuia sa ceri o cafea si o cacao... si le aducea in 10 min si apoi daca mai doreai una (cescute f mici)... se uitau la tine de parca nu stiu ce doreai... a mai scazut nota buna la care ma gandisem pt micul dejun.

Am plecat la receptie sa achit cei 305 euro (ca am baut si 2 beri seara, asa ca nota a crescut) si apoi aveam free spa pana la 11. Dupa ora 11 trebuie platit 11 euro/pers.

Ne-am echipat si repede la spa ca deja era ora 9, ora lor. Supriza a fost ca ceasul de spa nu mai mergea si a trebuie sa mergem la receptie sa ni-l schimbe... alte 15 min pierdute si alti nervi.

La intoarcere in camera sa ne luam bagajul si sa ne schimbam... ceasul nu functiona ca era valabil doar pt Spa si nu si pt camere si... iar mergi si de data asta trage o cearta cu individa de acolo.

Mi s-a parut total anormal sa iti tot dea ceasuri pt intrare, iesire... sau macar sa ni le fi dat pe toate odata, la inceput.

Am plecat cu un gust amar si cu frazele celor dezamagiti de ce-au gasit acolo, cei de pe booking.

Merita sa faci un spa daily, e 24 euro/zi/pers + sauna si prosoape (cei mai multi isi aduceau ei), cazarea si masa la ei e o mare teapa!

Ganditi-va ca nu suntem in sezon, cand e 389 euro/zi/camera (asta iarna)... pai la banii astia sa nu aiba nici macar un open dinner, sa poti tu manca un peste sau un curcan... ca sa nu mai vb de bauturi.

S-ar putea ca unii dintre voi sa ma contrazica, dintre cei care au fost la Aqua Dome, insa eu le sugerez sa mearga si la Bad Blumau sau la Young Spirit Hotel Spa, sau la Larimar... sa vada diferenta de servicii si de BANI!!!

Impresii încărcate de elgom in 17.09.2011 16:14:04

Validat / Publicat: 17.09.11 18:33:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA. A mai fost în/la: peste tot
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Germania

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (elgom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 8 voturi) nota2

[17.09.11 17:06:24]

Intrucat ai fost cazat la hotelul din acest centru, te rog sa indici o nota si la acest capitol (cazare/camere).

- dannek
[17.09.11 18:37:53]

Deci se poate si in Austria sa venim dezamagiti???

Si la ce preturi!!!

- Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[17.09.11 22:47:50]

Pe dinafara hotelul mi s-a parut SUPERB, chiar am vazut ca unele camere, apartamente aveau si curte cu piscina, dar... ce pret... eu n-as fi dat atat.

- elgom
[20.09.11 13:32:11]

Sincera sa fiu, acum cand revad pozele, sa stii ca si exteriorul (in afara peisjului) nu e mare lucru.

Nu stiu daca am mentionat insa camerele aveau nevoie de renovare, mai ales la parchetul din lemn natur care era zgariat f tare si destul de murdar.

Eu una, am fost dezamagita de pretul cerut si calitatea oferita.

PS. Am uitat sa mentionez ca aveau calculatoare si net, free, in bilbioteca. Spatiul era destul de cochet iar pentru fumatori aveau amenajata o alta incapere din sticla, f ok.

Asta e un bonus pt ei!