ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.09.13
DEC-2013

Restaurant Four Roses - cele mai bune coaste de porc

Am descoperit restaurantul Four Roses din Brasov prin intermediul nasului meu, care merge acolo de ani de zile. Am ajuns prima data in vara anului trecut, dupa ce ne-am plimbat un pic prin cartierul Tractorul, deoarece fara GPS e cam greu de gasit Strada Oltet. Imi amintesc si acum cat ma enervasem din cauza timpului pierdut in cautarea acestui restaurant, eram mort de foame si nu reuseam sa-l gasim. Dar a MERITAT. Cele mai bune coaste de porc, cele mai bune baghete, calde din cuptorul cu lemne, cu usturoi sau simple. Aceste baghete sunt dementiale, cele cu usturoi sunt pentru coaste iar cele simple pentru ciorbe. Sunt total naturale si nu rezista pana a doua zi deoarece se intaresc.

Coastele vin in portie normala de 500 de grame sau portie mica la jumatate, cu cartofi, ceapa si un sos foarte gustos. Meniul restaurantului este foarte cuprinzator, dar cred ca 99 % din clienti vin aici pentru coaste.

Nu ratati acest restaurant cand sunteti in Brasov, ar fi pacat (aviz iubitorilor de coaste).

Mare atentie cand ajungeti pe strada Oltet, deoarece in aceeasi locatie functioneaza si restaurantul Fox si pe cladire scrie doar Fox. Pentru Four Roses folositi intrarea a doua, niste usi de termopan albe.

Va recomand sa faceti rezervare (gasiti nr de telefon pe net), chiar daca au 80 de locuri sus si 100 de locuri in crama la subsol, sansele de a gasi o masa libera mai ales daca sunteti in grup, sunt cam mici.

Pofta mare la coaste!

Trimis de alin82 in 06.01.14 22:19:14
Validat / Publicat: 06.01.14 23:30:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 8056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alin82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant "Four Roses" - platou cu coaste de porc si baghete calde, abia scoase din cuptorul cu lemne.

sev7
[08.01.14 14:12:01]

sustin si eu... CELE MAI BUNE COASTE CU CEL MAI BUN SOS!!!... delicios!

pmc
[26.09.14 09:15:23]

Poti sa ne dai te rog niste preturi?

alin82AUTOR REVIEW
[26.09.14 13:23:13]

salut, eu nu am mai fost de un an la four roses, am fost in schimb la hanul muresenilor, care apartine tot de ei. portia mare de coaste parca era 45 lei si cea junatati era 30 lei. cu cartofi si sos inclus. restul preturilor nu mi le mai amintesc, dar sunt decente.

alin82, pmc, sev7
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: