ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2009
    2 AD. + 1(7ani) COPII

Către satisfăcător
    Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Foarte nemulțumit

Ieftin si acceptabil cu automobilul personal

Un hotel de 4*, "DA"! , dar nu toate "APRINSE", se afla undeva pe la apoximativ maxim 3*. Nu sunt "carcotas", dar diferenta ditre 4* si 5* este destul de sesizabila la acest hotel, pot face acesta diferenta prin o simpla comparatie cu un alt hotel "Papillon Aysha" 5* (Belek, Antalya) unde "amfostacolo" acum un an.

Diferenta se face astfel:

1. Dimensiunile resortului (piscina, restaurante, sala de mese, numarul optiunilor pt entertainment, etc.)

2. Personalul hotelului si al echipei de animatie (numarul, disponobilitatea, amabilitatea, pregatirea si chiar varsta acestora)

3. SERVICIIIIIIIILE!!!, (orele intre care poti servi ceea ce iti doreste inima)

4. PARCAREA!?! (unde? ce? parcare???) [MAXIM 50 LOCURI PARCARE]

5. VeraSantaMaria, BA NU!!! , Vera Prince Ada, pentru ca doar panoplia de la inrarea in hotel si pe cateva din brosurile din camera este schimbata denumirea hotelului (fratilor vreti 4*? , ocupati-va de aceste aspecte)

6. Ai o problema? se poate rezolva la RECEPTIE? NUUUUU! pentru ca nu este managerul! cand vine managerul, se rezolva si problema TA! (si chiar vine si o rezolva, nota bene pt. acest fapt! )

7. Meniu (putin diversificat, repetarea acestuia "DECI"!!! ce a ramas de la "Mic Dejun"bun pt. "Pranz", ce a ramas dela"Mic Dejun"+"Pranz"bun pt. "Cina"

"Inca o data si inca o data, un Hotel bun, DAR, doar de maxim 3*"

8. Camera este OK!!! doar daca stai in corpul principal si ai vederea spre piscina (Atentie!!! se rezolva doar cu "MANAGERUL" fara spaga!!! )

9. Si nu in ultimul rand, fara sa jignesc pe nimeni!!! CALITATEA TURISTILOR

O vacanta in Kusadasi este extraordinara, fata de una in Antalya (Belek), deoarece ai unde?, de ce?, cum? si ce sa vizitezi.

In speta:

1. Ephesus;

2. Casa Sf. Fecioare Maria;

3. Troia;

4. Adaland;

5. Pamukkale (cam departe) ; etc

Concluzia mea, umila:

Antalia-DA, dar stai intr-o cusca, cei drept de 5* toate aprinse, dar dupa max. cinci zile te cam plictisesti;

Kusdasi-DA, DA, DA, vorba cantecului; alege un hotel 4* "IMPORTANT"4*, poate la anul i se mai aprinde una si hotelului "VERA SI ATAT"

Una peste alta, un sejur reusit la acest hotel, dar mai ales in Kusadasi.

Nu UITATI 3*, 4*, 5*... 7* SA FIE TOATE APRINSE! ? !

Trimis de mitzcko13* in 19.10.09 18:30:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Belek, Papillon Aysha

VIZUALIZĂRI: 4001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzcko13*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cristian_h*
    [19.10.09 20:42:38]

vizavi de comparatia Kusadasi/Antalya sunt de acord cu dumneavoastra, insa sunt multe persoane pentru care un sejur la un 5***** ultra all, reprezinta vacanta perfecta, este o chestiune de gust, iar gusturile nu se discuta!

[19.10.09 22:46:11]

De acord cu Christian. In plus, inseamna ca nu ai beneficiat de un bun agent de turism de la partenerii turci. Ai vizitat Side? Eu l-am vazut in trecere acum 3 ani, iar anul acesta (cand am mers pe cont propriu) am revenit. Super localitate! Mie una imi place tarrrre mult!

Sa mergi chiar printre ruinele unor vechi vestigii, e super interesant.

Sau ai fost la Myra, Biserica Sf. Nicolae, Aspendos, ai vazut orasul scufundat, Phaselis, Olympos, Perge, Sillyon? Iar in zona Antalyei mai sunt si alte obiective.

Totul este sa te informezi.

Si in plus si hotelurile sunt ceva mai dragute in zona Antalyei. Chiar daca sunt tzarcuri. Mie una imi place sa imbin pe cat posibil comoditatea cu turismul istoric. Este adevarat ca ceea ce am mentionat mai sus nu le-am vizitat dintr-o singura excursie (ci de vreo 6 ani, tocmai pt. ca imi place luxul accesibil al zonei), deoarece cand merg in concediu plec in primul rand sa ma odihnesc.

Cand oi dori sa merg din sit in sit arheologic, o sa parcurg Grecia de la nord la sud timp de vreo luna.Si nu sunt deloc convinsa ca as termina in vreo 5 ani.

PS. Poti vizita Pamukkale si din Antalya. Tot cam departe (circa 260 km din Belek) dar se fac excursii de o zi si din acea zona, nu numai din Kusadasi.

[20.10.09 13:30:14]

1. Intradevar gusturile nu se discuta!!! DA! Daca doresti sa stai cu burta la soare, sa manaci, sa bei, sa dormi, sa te agaseze zilnic animatorii cu tot felul de concursuri (dupa max. cinci zile te cam plictisesti), sa te impiedici pe holul catre camera ta de farfuriile lasate de turistii slavi (intr-o majoritate covarsitoare) plus sa-i vezi cum termina stocurile de "SPIRTOASE" si asculti cum canta la "late dinner" (orele 23. 00),

DA! Stiu sunt carcotas, dar acesta este adevarul, si de aceea nu cred ca mai calc pe la resorturile din Antalya curand. Europa pregatestete "VENIM"!!! (Mai scump dar mai civilizat)

2. Daca se citeste atent titlul comentariului postat,

"cu automobilul personal!!! ", pentru ca:

-Ai libertate de miscare;

-Nu imi place fenomenul"OAIA" sau "CE FAC EU, SA FACA TOTI" (EXCURSII ORGANIZATE IN GRUP) ;

-Intradevar, sunt multe de vizitat si in Antalya, dar daca

incerci sa-ti inchiriezi un autotrism??? gasesti doar ceva ce nu reflecta necesitatea de a te deplasa, pt. ca restul de autoturisme puse la inchiriat sunt inexistente ori sunt deja "INCHIRIATE" (NU ESTE VORBA DE PARTEA MATERIALA) ;

-Nu cred ca are legatura "Agentul turc de turism" cu personalul hotelier;

-Iti trebuie multa rabdare sa mergi 6 ani in aceeeasi locatie turistica;

-Ori turism istoric, ori relaxare, poti sa le combini doar itr-un sejur de min. 10 zile loco.

DECI: Go WEST is the best!!!

Dragii mei "Turcia" este o destinatie mai buna decat "Romania the land of choise" dar lasatima-ma sa cred ca si tarisoara noastra are destule locatii turistice de vis (pacat de infrastructura)

[20.10.09 23:12:11]

Daca vrei sa te relaxezi in vest, cam cat te costa? Si ma refer in primul rand la Spa. Mai reflecta! Daca ai fi femeie, ai intelege ce spun!

Go in the West, daca ai bani!!! (Te asigur, e dublu! )

Stai linistit, fac cam 3 concedii pe an: unul de culturalizare, unul de hiking (sau ski-anul asta este ski-Garmisch, anul trecut a fost Elvetia) si unul de relaxare.

Si cred ca pot face diferenta!

Sa mergi la un Spa in vest (ma refer la Austria, Elvetia, in care mergem oricum anual) te costa dublu fata de Turcia (si asta la un hotel bun din zona Antalyei- m-a costat in medie un masaj normal in vest cam 40e, pe cand, de exemplu, la Cornelia Deluxe m-a costat 28e-un relax masage chiar acum o sapt.).

Iar cu privire la inchirierea unei masini in vest, ma scuzi, mi-au cerut 600e (real, cu tot cu cauciucuri de iarna, asigurari si alte accesorii pt. schiuri si alte cele) pentru o sapt. de revelion, in zona Munich (unde ma voi duce de revelion).

Fata de 40e/zi in Antalya, e cam ceva diferenta. Dar e vest. Super, nu? !

Apropos, pai d'aia mi-au trebuit 6 ani: ca sa imbin istoria cu relaxarea. In fiecare an (exceptie anul acesta, cand am fost cu auto in Turcia si am vizitat mult mai multe obiective) am mers cate 7 zile (chiar si 5 zile de Revelion) si de fiecare data am facut cate 1, cel mult 2 excursii. Inainte sa te pronunti, ar trebui poate sa vizitezi Cappadocia. E poate singurul loc din Turcia unde concentratia de rusi/cm2 era mai mic de 5%.Iar concentratia de americani si canadieni, era surprinzator, de circa 50/60%.

Dar, in plus, eu am 42/43 de ani, munca solicitanta si vreau sa ma relaxez cel putin o data pe an (la modul absolut, sa fiu servita in timp ce ma lafai in chaise-long si alte fitze de genul asta) si la preturi rezonabile, daca se poate!

[21.10.09 18:34:41]

CILCHE! ? ! (Spa)

Nu sunt femeie in primul rand!

In cel de-al doilea rand, in Austria si Elvetia, te asigur ca este mai ieftin decat in Romania, dar nu era vorba de acest lucru in speta SKI+SPA.

DA! Go west is the best!:

1. Cappadocia are aprox. 800 KM patrati, si pe deasupra este o regiune nu un oras, Avanos, Nevsehir, Urgup. etc sunt orasele din aceasta regiune, in care din ele este concentratia mai mare de americani, glumesc desigur, ideea este ca, atunci cand doresti sa te relaxezi poti sa o faci oriunde, dar, cand doresti sa vizitezi, nu prea o poti face chiar in orice loc de pe acest glob, de exemplu unora le place natura, unora istoria, unora arhitectura, unora sportul, unora pescuitul si vanatoarea, etc.

De accea GO EWST IS THE BEST, le ai pe toate!!!

2. Cu cat inchiriezi in Romania un logan pe zi? Sa facem totusi o diferenta esti in concediu, intr-o statiune, intr-o alta tara.

Revin!!!

bigu_2006_rapid
    [25.10.09 11:31:38]

fratioare, nu crezi ca esti cam... carcotas? si eu am fost acolo anul asta impreuna cu 4 prieteni dintre care cel putin 2 sunt foarte... pretentiosi la orice... si ei nu au avut decat cuvinte de lauda despre cam tot ce era pe acolo. am si spus in rewieu-l meu ca era loc de mai bine la plaja proprie dar despre ce spui tu acolo nu am habar! nu am simtit si nu am vazut nimic din ce reprosezi tu acolo! e RAI acolo fata de Mamaia noastra cea de toate zilele! si mai uita-te si la pret! nu e frumos sa defaimezi ceva ce nu ti-a placut tie pentru ca esti un cusurgiu din fire! cred ca daca te-ai duce in Dubai si la Burj -Al-Arab ai gasi ceva de carcoteala! asa ca mai lasa-ne cu comentariile tale si te sfatuiesc sa citesti si alte rewieu-ri de acolo pentru ca mie, scuze, mi-ai dat impresia ca te crezi buricul pamantului si indiferent de tara, statiune urmaresti doar partile negative nu si cele pozitive care conteaza cu adevarat! pentru ca dintr-un concediu iti amintesti cu placere de momentele placute iar de cele mai putin placute... razi!

webmasterXY*
    [25.10.09 11:49:20]

bigu_2006_rapid, te rog sa iti alegi cu grija cuvintele la adresa celorlalti useri, indiferent daca cele citite nu iti sunt intotdeauna pe plac!

Esti la foarte mica distanta de cartonas galben, daca vei continua pe acelasi ton sigur te pricopsesti cu unul!

bigu_2006_rapid
    [25.10.09 11:54:03]

ok! mea culpa. sorry!

[27.10.09 17:40:19]

Unde ACOLO???

La "Vera"?

Cerzi ca daca esti roman ca si mine poti sa-mi spui fratioare?

Carcotas!!! da sunt!

Burj Al Arab singurul hotel care pretinde sa fie de 7 stele desi toate clasificarile oficiale ale hotelurilor ofera un maxim de 5 stele. (deci nu tre sa ma duc acolo sa carcotesc! hihihi)

Domnule "bigu-2006-rapid" carcoteala mea are unele argumente, dvs. ce argumente aveti?

Cusurgiu?!?: [Dragii mei "Turcia" este o destinatie mai buna decat "Romania the land of choise"]; daca se citeste mai atent ceea ce scriu poate se si intelege!!! vezi prima postare!!!

HA, HA, HA!!!

Buricul Pamantului (RAD! )

Cand o sa ajungem sa intelegem, inclusiv eu, ca nu trebuie niciodata sa te multumesti cu putin!!! draga bigu-2006-rapid de ce crezi ca suntem la fel ca in 1989???

Banii putini, multi pe care ii dai pe o excursie, sunt bani munciti, nu furati, deci: carcotas; cusurgiu; buricul pamanului, cred ca sunt cuvinte pe care mi le insusesc ca si caracterizare, cu cea mai mare placere.

Senzatia mea este ca trebuie schimbata mentalitatea turistului roman, incepand din propria noastra tara.

Exemple: [peisajul litoralului din Romania]

1. Mizerie (desi sunt cosuri de gunoi pe plaja: plastic, hartie, sticla ele sunt pline cu de toate; pe malul marii stau 1, 2-10 turisti: fumeaza, beau bere, manaca un porumb fiert, etc, unde ajung resturile: muc de tigara, pahar/cutie/sticla de bere, stiuletele de porumb??? ghici???

2. La pranz mergem la resturant sa mancam, dar:

la bustul gol, desculti, uzi, etc

3. In piscina de la hotel ne trebuie neaparat saltea gonflabila cat mai mare, saritrui tip bomba, etc, cu toate ca piscina nu are decat cativa metri patrati.

4. Sunt obosit sa mai carcotesc!!!

Asa ca da, promit sa spun numai lucrurile frumoase din vacantele petrecute!!!

Si daca "Partile Negative" depasesc "Partile Pozitive"??? ce fac? Aaaaaa! aleg calea de mijoc (cea a Budismului Tibetan, dar eu sunt Crestin Ortodox) dar tot cea Pozitiva? sau Negativa? , mare dilema! ? !

Hotel=locatie in care te cazezi Pozitiv sau Negativ;

Concediu=suma intamplarilor petrecute, locatiilor turistice vizitate, grupul de prieteni, etc.

De exemplu: -hotel7*

-picior rupt in prima zi de sedere (Doamne fereste)

Cu stima! cel mai mare CARCOTAS

[27.10.09 22:09:01]

Mai omule, tu chiar esti carcotas!

Si inca ceva!

Acum cativa ani, ca si tine, nu acceptam decat ideea: GO WEST, IS THE BEST!

Probabil pentru ca fusesem numai in est (avand 42 de ani, am fost si in Bulgaria si in URSS-cu Ucraina, Rusia si Letonia actuala, precum si in fosta RDG).

Acum, dupa '89, am fost in ambele parti, in primii 10 ani NUMAI in vest (probabil ca sa echilibrez, pentru ca admiram fara nicio rezerva tot ce insemna civilizatie occidentala, samd).

Sa-ti spun ceva: e inaltator sa mergi in vest, dar lucruri mult mai interesante (cel putin dpdv al istoriei antice-exceptie Italia si Grecia) sunt in est.

Si asta nu o spun numai eu, ci si alte natii. Stii ce mi-au spus doi americani-sot si sotie (de altfel nu prea fraieri, avocati la Lloyd's in US) ?

Ca in viata lor nu au trait senzatii mai inaltatoare ca cele cand i-au auzit pe muezini in Amman.

Eu stiind ce senzatii am trait cand m-au trezit la Istanbul, ma gandeam in mintea mea: Astia-s nebuni! De legat!

Fiind la masa cu inca 4 persoane: 2 australieni (sot-sotie) si 2 canadieni (mama-fiica), toti le-au dat dreptate neconditionat.

Atunci am inceput sa intreb mai mult.

Si toti, absolut fara nicio exceptie, au fost de acord ca le-a placut la modul absolut Petra in Iordania (de unde si dorinta mea, aproape realizabila la anul de a ma duce acolo).

I-am intrebat: dar la Paris fuserati? Ori in Zermatt? Sau Brela? samd (si cand spun etc ma refer la multe alte locuri interesante -ma dadeam si io mare, cu locurile din vest pe care le consideram mai interesante, unde am fost).

Stii ce mi-au raspuns americanii si canadienii (care vazusera TOATA Europa), iar australienii vazusera numai capitalele cele mai importante: Paris, Londra, Roma, Atena (dar si Machu Pichu-singurii din grup, de altfel)...

Ca ar da oricand Louvre pentru Petra (sau Machu Pichu).

Uneori lucrurile simple (ca in est) sunt mai pretioase ca cele din vest. Iar vechile civilizatii sunt mai aproape de est decat de vest.

Scuze, nu as vrea sa par dezechilibrata, mai ales ca topicul este Vera Santa Maria, dar pentru toti cei care citesc: nu fiti absoluti!

Si estul si vestul sunt frumoase!

Fiecare ofera altceva, care e plin de istorie si de frumusete. Nu e mai frumos vestul decat estul.

Pastrati echilibrul! Toate au farmecul lor.

Nu intelegeti gresit, cum ca as fi fan exclusiv Est! Chiar imi fac cel putin 2 concedii pe an in vest, spre deosebire de unul singur in est. Dar unele destinatii din est, pe care poate mi le-as dori, nu le pot vizita decat cu sacrificarea unei locatii de vest. Si le-as vrea pe toate (insa uneori estul e mai scump decat vestul).

Webmaster, scuze! Sper doar sa deschizi un forum, care sa lase loc deschis unor astfel de discutii.

P.S. Nu tin minte sa fii scris despre Cappadocia ca ar fi un oras. Crede-ma, am fost acolo si stiu prea bine ca e o regiune. In care voi reveni peste vreo cativa ani, pentru a vizita MUUUULT mai multe.

cristi_an3000
    [28.10.09 09:25:16]

chrismo - mitzcko13 - mi se pare doar mie sau chiar vorbiti despre lucruri complet diferite? mitzcko13 vorbeste despre cum merg romanii in slip la masa si despre cum arunca chistoacele peste tot, iar chrismo vine cu contraargumente dand exemple turisti din US si Canada care au vazut trei sferturi din planeta. e ca si cum ai compara litrul cu kilometrul.

[28.10.09 12:17:13]

Austrlieni si Canadieni?

sau

Americani si Canadieni?

Nu de alta, dar nu prea inteleg!!!

MULTUMESC!!! "cristi_an3000" in sfarsit am gasit alt carcotas, deci1+1=2

Draga "chrismo" punctele cardinale nu au legatura cu destinatile alese, deci, sa nu iti fie teama sa alegi ESTUL de doua ori in detrimentul VESTULUI, conotatile politice ale ESTULUI de "extrema stanga" nu trebuie sa fie considerate drept tot ESTUL, de axemplu CUBA, mama ce destinatie, dar nu arel legatura cu ESTUL, comunisti intradevar, dar ce destinatie (fara gluma)

MII DE SCUZEEEE!!! dupa un mic calcul in 1989 aveati 22 de ani, deci! ? ! de unde! ? ! ? cum? ! ? de ce? ! ?

Doamneeeeee!!! "cristi_an3000" are dreptate!!! cum poti compara un

muzeu (Louvre, unde stai la cozi interminabile) cu doua dintre cele 7 MINUNI ALE LUMII"VECHIUL ORAS PETRA si MACHU PICCHU (nu cele 7 MINUNI antice)

Apropo, muezini sunt si in Turcia (canta la fel de bine) ; Moscova este cel mai scump oras al lumii de trei ani incoace si este in EST

Cu stima! cel mai mare carcotas, cu MUUUULT mai mare decat ieri

P. S. Si nu uitati! sunt in crestere; )

[28.10.09 12:35:26]

Va propun sa amanam un pic continuarea acestui dialog, destul de interesant dealtfel, pana la inaugurarea forumului. Discutia nu-si are locul aici.

Fir de discutie inchis, daca cineva are ceva de adaugat pe subiect (Vera Santa Maria si related), este rugat sa-mi scrie si-l voi redeschide

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: