ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
ÎNSCRIS: 24.04.11
AUG-2013

Un hotel ok

Pentru început precizez ca am decis sa aleg acest hotel după ce am citit review-urile scrise de Bigu_2006 - vezi impresii - vezi impresii - vezi impresii(multumesc!) si asta in ciuda faptului ca ultimul era vechi de 2 ani iar cele din 2012 nu mi s-au părut favorabile. Cei care analizează un hotel cu bune si rele stiu cam despre ce vorbesc... contează sa gasesti un raport corect preț/calitate la serviciile oferite de hotel iar in cazul Sole Santa Maria eu si cei impreuna cu care am ajuns aici (mai avem de stat câteva zile) il consideram OK.

Drumul l-am făcut cu mașina personală, am plecat din București dimineața la ora 6 si am ajuns seara la ora 23 in Kusadasi fără sa ne grabim. Ne-am cazat la un alt hotel si dimineața la ora zece am ajuns la Santa Maria. Am venit dinspre Kusadasi asa ca atunci cand am ajuns in fata hotelului am constatat ca eram pe sensul celălalt de mers si nu puteam face stânga sa intram la hotel. Am mai mers aproximativ 3,5 km pana la primul sens giratoriu si ne-am întors. Hotelul se afla langa o sosea cu doua benzi pe sens si are 10-12 locuri de parcare exact langa intrare precum si doua spații in stânga si in dreapta intrării centrale unde se pot parca aprox 15 mașini pe fiecare parte.

Cei de la receptiei au fost amabili si i-am rugat sa ne dea doua camere apropiate pe același nivel in corpul central cu vedere la piscina deoarece eram împreuna cu o familie cu un copil de noua ani. Am pus in pasaport 20 USD ptr ca asa fac mereu la orice hotel cand ajung. Mi-au explicat k nu au decât o camera cu vedere la piscina in corpul central si dak le vreau una langa cealalata atunci pe cea de-a doua o primesc cu vedere la grădina (nu spre sosea). Fair enough :)

Hotelul are parter si doua etaje iar in corpul central la parter se afla restaurantul cu sala de mese care se continua cu terasa spre piscina. Se poate mânca atat in interior cat si pe terasa.

Accesul in hotel dinspre sosea se face direct la etajul 1 intr-un lobby imens care se continua cu terasa spre piscina. Aici se afla si un bar de la care se pot servi băuturi dimineața devreme (la ora șapte am fost eu) si seara tarziu (23,30 cel mai tarziu am fost eu). Accesul in camere se face cu doua lifturi situate in cele doua părți laterale ale holului principal.

Camerele sunt curate si suficient de spatioase. Cea pentru cuplu cu copii are un fotoliu rabatabil. In frigider era o sticla de apa minerală plata de 1,5 litri. Din cate am mai vazut eu sunt de nivel trei stele ca mobilier si dotare. Ok :)

Piscina este curată si deloc aglomerata. Sezlonguri sunt suficiente si nu se ocupa decât după ora 08,30 dimineața! Barul de la piscina se deschide la ora 10. Pana atunci... lobby: D. Animatia nu este punctul meu forte si nici programul de seara asa k... :(băieții din staff păreau dedicati. Sunt doua topogane cu apa de înălțime mică si medie care funcționează după program, cred ca doua ora dimineața si doua după amiaza pana la ora cinci maxim. Începând cu 17.30 se cam termina distracție la piscina pentru ca pe o latura strâns sezlongurile sa pună mesele pentru seara iar pe cealaltă vine umbra. Indicat este ca plaja de după amiaza sa fie la mare unde soarele apune in Egee si este suuuupeeeer!

La barul din lobby se serveste bere tuborg iar la piscina bere troy. Vinul roșu si alb este același iar cu puțin efort i-am învățat sa imi facă spritz!

Masa de dimineața începe la ora șapte dar omleta afara începe la opt. La masa de seara se aseaza mesele si pe latura lunga a piscinei dar trebuie sa fii gata la ora șapte ca sa prinzi loc... sunt vreo 12 mese de cate șase persoane. Mâncarea este variata si buna. Nu sunt atat de multe feluri ca la hotelurile de cinci stele (comparat cu Delphin Palace, Susesi) dar revin la raportul calitate preț si mai ales la faptul ca mâncarea este buna! Mie mi s-a părut si foarte buna dar este chestie de gusturi. Sfat: alegeți întâi desertul la pranz si seara ptr ca spre finalul mesei nu sunt aduse aceleași sortimente ca la început si... parca sunt mai bune :)

Plaja la mare este la distanță de zece minute de mers pe jos (pe marginea soselei asa cum spunea cineva) sau in fiecare ora la fix, de la 10 la 18 inclusiv cu microbuzul hotelului. La si zece se pleacă de la plaja la hotel. Dimineața la ora opt plaja este liberă si pana pe la ora 11 sunt sezlonguri suficiente. După aceasta ora e posibil sa se ocupe toate (dar nu in fiecare zi) ca si la piscina de altfel. Plaja este amenajata cu platforma de beton de aproximatic opt metri latime pe toata lungimea ei, 100-150 m, pe care este pus nisip si sezlonguri cu umbrelute. De pe aceasta platforma se coboară spre plaja de langa mare, alți patru cinci metri latime si de aici se intra in apa. Imediat cum intri este o portiune de pietre si apoi nisip fin cu apa pana la genunchi. In dreptul stâlpului de beton, stalp de iluminat situat vizavi de sosea (il vedeți acolo cei care ajungeti) este direct nisip si evitati pietrisul... cel puțin in perioada asta :) Sezlongurile sunt vechi si unele mai deteriorate, nu au saltelute pe ele. Nu se servesc băuturi sau altceva decât dacă le cumperi de pe plaja alaturata. 10 lire efes la doza :) după amiaza bate vântul mai tare si sunt si valuri iar apa nu este atat de calda ca Mediterana: D... clar!

In zona de lobby si piscina este internet wireless dar viteza nu este ca acasa!

In hotel sunt majoritar turiști turci dar nici romani nu sunt putini, in parcare am vazut noua mașini cu numere de RO plus cei veniți cu autocarul.

Părerea mea: anul acesta pentru un buget mediu si per ansamblu (masa, piscina, bere draft, atmosfera la piscina, curatenie) de servicii de patru stele all inclusive, Hotelul Sole Santa Maria este OK! Thanks again Bigu_2006

Trimis de vax_all in 05.08.13 11:45:18
Validat / Publicat: 05.08.13 12:49:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Palace, Susesi, asdem beach, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vax_all); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.13 12:39:48]

Foarte bun review de debut.

@vax_all: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

bigu_2006_rapid
[05.08.13 18:58:43]

pentru putin, @vax_all!

msandu
[20.08.13 21:23:13]

vax_all iti multumesc pentru cele scrise, tocmai am platit azi biletele... si eram cam in dubii. pina acum am avut noroc la turci sper ca si anul acesta sa ma bucur de concediu

bigu_2006_rapid
[20.08.13 23:08:49]

@vax_all: pune si tu ceva poze de pe acolo, te rog!

bigu_2006_rapid, msandu
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: