ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2013
DIN: Nehoiu
ÎNSCRIS: 24.08.11
OCT-2013

Hanul Moara Veche - Berca

In drum spre Vulcanii Noroiosi ne-am oprit sa luam masa la Moara Veche. Am fost placut impresionati.

Am ajuns dupa-masa, mai erau doua mese ocupate in tot restaurantul, asa ca imediat cum ne-am asezat a si venit chelnerita sa ne dea meniul. La putin timp a aparut si domnul Adrian, bucatarul, cu cateva recomandari (l-am ascultat si bine am facut). Asa cum se mai spunea intr-un post, domnul Adrian este chiar pasionat de ceea ce face, dar este si un interlocutor placut (sigur, nu era acolo ca sa ne tina pe noi de vorba, ci sa ne hraneasca, insa noi am apreciat ca si-a luat timp sa schimbam cateva impresii despre retete traditionale, despre experientele sale culinare pe alte meleaguri).

Mancarea proaspata, a venit imediat (hm... parca prea repede, voiam sa mai stam :)).

Mi-au placut indeosebi carnatii de Plescoi serviti aici, sunt picanti atat cat trebuie si mai ales sunt iutiti cu ardei iute adevarat, nu cu piper. Foarte buni!

La fel, frumoasa prezentarea, pe "lopeti" de lemn in cazul mancarurilor traditionale.

A, si papanasii! Niste papanasi in care se simte cu adevarat scortisoara. Proaspeti si facuti in casa, nu luati congelati de la supermarket. Muraturile la fel, sunt facute de domnul Adrian. Te simti de parca mergi in vizita la un cunoscut, ca sunt toate facute acolo.

Preturile intr-adevar sunt putin mai mari, insa cu siguranta restaurantul nu e "Bamboo"-ul comunei Berca! Zic eu ca, daca vrei sa mananci mancare facuta in casa, de la muraturi la desert, te astepti sa platesti putin mai mult decat pe mancarea luata de la supermarket si decongelata. Sincer, nu inotam in bani, insa chiar a meritat!

Frumoasa atmosfera, restaurantul curat (si toaleta la fel!).

Nu stiu cum e cand e aglomerat, insa cu noi toata lumea a vorbit, ne-a dat atentie, am schimbat impresii si am mancat o mancare buna buna.

Trimis de corcodelc in 08.11.13 20:07:21
Validat / Publicat: 08.11.13 20:24:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA.

VIZUALIZĂRI: 2634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corcodelc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danamandache
[08.11.13 20:47:29]

La multi ani!

GabiBucuresti
[08.11.13 20:51:12]

@danamandache: Multumesc frumos! La toata lumea care se sarbatoreste azi!

[18.08.16 12:56:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Vulcanilor Noroioşi? , BUZĂU" (nou-creată, între timp, pe sait)

danamandache, GabiBucuresti
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Vulcanilor Noroioşi?: