Pensiunea Conacul lui Maldăr [Maldărești, VL]

SEP-2013
REGIM MASĂ DP
70 EUR/camera/noapte

Desavarsit

La conacul lui Maldar am ajuns printr-o recomandare a unui prieten care a fost in mai multe locuri deosebite din "oferta turistica interna" in aceasta vara. Despre acesta a avut printre cele mai bune cuvinte. Perfect indreptatit, de altfel.

Noi am mers acolo doar 3 zile, de luni pana joi, sa ne tragem sufletul dupa nunta :) aveam nevoie de un loc in primul rand linistit, dar care sa arate si bine.

Conacul nu arata insa bine, arata exceptional! Efectiv, simti ca intri intr-o casa boiereasca de secol XVIII (sau cat o fi fost), atentia la detalii este uimitoare si la fel de uimitoare este imbinarea tuturor elementele arhitecturale arhaice cu device-urile modernitatii (TV, aer conditionat, veioze etc). Ca sa nu mai zic ca baia e absolut genial, inchipuiti-va un fel de crama (cu tavan boltit, din caramida, si 4 coloane in cele 4 colturi), in care insa poti face dus!

Exteriorul este de asemenea minunat. Un domeniu impresionant, cu padure, gazon, un foisor foarte mare si piscina la fel de mare (noi n-am avut insa atata soare...). Liniste cat cuprinde. Aer curat.

Ceea ce a fost insa cu adevarat desavarsit la aceasta sedere a fost masa. Noi am avut micul dejun inclus si am mancat si pranzul in cele 2 zile in care am stat (luni am ajuns seara tarziu). Micul dejun e copios, chiar daca e cam acelasi in fiecare zi. Mereu se incheie cu un desert (altul) si cu sirop natural de brad. Pranzul e o delicatesa (insa nu e a la carte, in fiecare zi se gateste un meniu complet - ciorba, felul 2, desert) si e in acelasi timp si aranjat in farfurie cu foarte mult bun gust. In prima zi, la micul dejun am mancat probabil cea mai buna rulada cu ciocolata din viata mea!

Personalul a fost si el foarte politicos, fara reprosuri.

Evident, toate cele de mai sus vin la un pret... deloc mic, pentru piata romaneasca. Daca sunteti totusi in cautarea unui loc cu adevarat deosebit in care sa va trageti sufletul, efortul financiar nu este mare in raport cu ceea ce primiti la schimb.

Singura recomandare a mea se refera la panoul de la intrare: e destul de mic si nu e nici luminat. Noi am ajuns noaptea si doar cu noroc am nimerit intrarea in curte. Un semn luminos pe partea stanga (cum vii dinspre Horezu) ar fi mai mult decat indicat.

Impresii încărcate de Ovidiu B in 14.10.2013 18:52:50

Validat / Publicat: 14.10.13 20:00:03

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ovidiu B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 13 voturi) nota2

[14.10.13 18:57:27]

- Ovidiu B
[14.10.13 21:42:42]

@webmaster:

Da, e OK, conacul e practic deasupra cursorului, iar intrarea e mai in dreapta lui. Ce se vede cu albastru e piscina.