ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2014
ÎNSCRIS: 07.07.14
JUN-2014

Impresionant

La conacul lui Maldar am ajuns datorita unei reclame facute de un post TV la o placinta, un desert dorit de sotie. Din pacate bucatareasa care confectiona produsul culinar se transferase la un alt local. Noi am mers acolo 7 zile si nu ne-a parut rau.

Conacul arata minunat, fiind acordata o atentie deosebita fiecarui detaliu atat in interiorul cladirilor cat si curtii. Curatenia este desavarsita; in incaperi se face curat zilnic, prosoapele se schimba tot zilnic. Ce ne-a placut a fost modul in care se aranjau zilnic paturile, aveai senzatia ca te-ai intors in trecut si parca asteptai sa vezi vre-un boier sau vreo domnita din sec XVII - XVIII sa apara in cadrul usii.

In curte se afla o piscina foarte mare de care ne-am bucurat cinci zile din sase (a fost inourat). Merita sa stiti ca apa din piscina este tinuta permanent la temperatura de 23 grade deoarece o parte din apa incalzita de panourile solare este zilnic deversata in piscina. Apa e curata, foarte curata. Linistea este desavarsita, gonacul fiind amplasat pe un loc inalt, in mijlocul satului. Sa nu va inchipuiti ca satul are cine stie ce mare populatie. In centru de exemplu este o scoala parasita (desi localul pare a fi ca nou) aflata langa sediul politiei si magazinul "universal",

Sa revenim la curte: gazon taiat proaspatm pe care poti juca badminton, volei etc., multi brazi, legume, ceva visini si meri.

Am avut si o furtuna intr-o seara si pot spune ca este infricosator cand trazneste sau fulgera in zona.

Noi am avut micul dejun inclus si am mancat accidental pranzul si cina. Micul dejun a fost indestulator, dar se cam repeta in fiecare zi. Zilnic se servea sirop natural de soc pe langa sortimentele de ceai si cafea. Pranzul si cina le-am servit atunci cand am revenit mai repede din diferitele calatorii prin imprejurimi. Intentionat am evitat aceste mese deoarece nu ne-a placut meniul (nu ai de ales decat intre doua optiuni) plus ca nu a fost pe gustul nostru. Sa nu mai amintim ca bucatareasa care facuse acea capodopera de placinta prezentata pe postul TV se transferase in alta locatie.

Personalul a fost foarte politicos: cameriste, receptionista, la bucatarie, personalul de intretinere, etc.

Pretul este insa pe masura, atat la cazare cat si la masa. Apopos: contactati personalul conacului din timp daca doriti sa faceti rezervare. Noi am facut rezervare in aprilie pentru mijlocul lunii iunie.

Am efectuat si ceva vizite in imprejurimi: Pestera Muierii, Manastirea Polovragi, Manastirea Arnota, Horezu si satul Olari (aici se fabrica vasele de ceramica de "Horezu"). Acest mic sat se afla la aprox. 6 km de conac. Preturile articolelor din lut sunt sensibil mai mici decat in Horezu (1-3 lei per articol). Am sa va prezint pe scurt cateva informatii despre aceste excursii pentru a va starni interesul.

• Sfanta Manastire Polovragi se afla amplasata la aprox 18 km de conac. Legenda spune ca in pestera cu acelasi nume a trait zeul dac Zamolxe dupa ce romanii i-au invins pe daci. Manastirea dainuieste din sec XVI dar a fost refacuta de cateva ori, inclusiv de catre Constantin Brancoveanu.

• Pestera Muierii se afla cam la 18 km de conac si se viziteaza numai cu ghid. Vizita este destul de scurta (cam 40 minute. Nu este excesiv de frig si nici prea alunecoasa. Trebuie mers insa o bucata de traseu in pozitie aplecat pentru a nu face cunostinta cu stalagmitele.

• Manastirea Arnota poarta hramul Sfintilor Arhangeli Mihail si Gavril si are o istorie interesanta pe care va las s-o aflati la fata locului. Aici este mormantul domnitorului Matei Basarab, decedat in 1654. Vedeti ca drumul este ingust si tranzitat de multe camioane de mare tonaj care transporta piatra de la cariera aflata aproape de manastire. Biserica veche este o minunatie; la fel si cea noua.

• Localitatea Horezu nu este prea mare dar are un centru interesant, cu zeci de magazine in care gasiti aceleasi produse ca la dvs in localitate. Doar la iesire puteti intalni magazinele de ceramica.

• Satul Olari este "capat de linie" in sensul ca incepe la Nord de Horezu si se termina in munte. Sunt vreo 10 magazine de ceramica amplasate pe marginile drumului ce serpuieste continuu. Nu am vazut atatea autoturisme ARO la un loc de pe timpul cand produceam acest vehicol de teren minunat.

Recomand sa vizitati aceste locuri, cu precadere Manastirea Arnota. Mai pot fi vizitate si alte locuri pitoresti, inclusiv pestera Polovragi.

Mancarea in zone este foarte buna si ieftina cam peste tot. Lumea este prietenoasa iar privelistile de vis.

Trimis de Cipolino in 26.07.14 23:45:06
Validat / Publicat: 27.07.14 01:37:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HOREZU.

VIZUALIZĂRI: 3187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cipolino); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Vedere de pe versantul Manastirii Arnota

[27.07.14 01:34:51]

@Cipolino, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Conacul lui Maldăr [Maldărești, VL]: