ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2013
ÎNSCRIS: 13.08.13
SEP-2013

Fermecat de Zakynthos

Am fost in Zakynthos in perioada 16-23 septembrie 2013, plecarea cu o zi inainte cu autocarul. Am fost cazati in statiunea Kalamaki la hotelul Metaxa. Am avut plin de plimbari nedorind sa merg in aceasta vacanta si stau doar la plaja din statiune sau la piscina hotelului.

Astfel in prima zi am ajuns in jurul orei 11 la hotel si fiind o zi putin mai innorata am poposit pe plaja din kalamaki, o plaja foarte linistita, neaglomerata si neamenajata datorita testoaselor care isi depun ouale aici. Seara am iesit pe la o plimbare in statiune cautand supermarketuri, restaurante, agentii de turism locale si centre de inchiriere masina. Astfel am cumparat o excursie la navagio si blue caves pt a doua zi si am rezervat o masina pt a doua parte a excursiei.

A doua zi am fost in excursie cu vaporul piratilor descoperind de pe vapor pe rand statiunile din tsivili, alikanas, alikes, apoi avand o oprire de 40 de min la plaja xigia pentru baie. Am continuat calatoria descoperind celebrele blue caves si Cape Skinari. Apoi datorita valurilor capitanul vasului ne-a anuntat ca trebuie sa se intoarca ca este prea periculos si ca nu putem vedea navagio. In compensatie a facut 2 opriri pentru baie aditionale la blue caves si la plaja Makrigialos.

A treia zi am vrut sa mergem in laganas folosind autobuzul local, pretul fiind de 1,60 de pers la urcarea in autobuz. indreptandu-ne spre plaja din laganas am descoperit ca statiunea este foarte linistita la 10 dimineata :)). am gasit o agentie locala de excursii in cautarea broastelor testoasec si la keri caves. pretul fiind foarte atractiv (13 euro de persoana) am platit si am astept microbuzul sa ne duca in port langa cameo island. La plecarea vaporasului din port am vazut si vedetele insulei (broastele carreta) fiind foarte frumoase si destul de marisoare :). Marturisesc ca este prima oara cand broaste testoase atat de mari in mediul lor natural. in excursie am facut 2 opriri pt baie: 1 la keri caves si 1 la plaja Marathia. la intoarcerea pe plaja am decis sa mergem pe jos pe plaja din laganas pana in kalamaki, drum care a durat cam 45 de min.

Din ziua 4 si pana in ziua 6 am avut masina inchiriata cu 90 de euro pentru 3 zile si folosita benzina in zilele astea de 50 de euro. astfel in ziua 4 am descoperit plaja de la porto zoro, o plaja amenajata cu sezlonguri la pretul 7 euro/2 sezlonguri + umbrela si masuta. de la barul (restaurantul) de pe plaja am cumparat bere mythos la pretul de 3,5 euro si frape cu 3 euro. Plaja este buna pentru cei pasionati de snorkeling datorita stancilor aflate in apropierea plajelor. Avand ochelari si tub de snorkeling cumparati din bucuresti am vazut tot felul de specii de pesti de diferite marimi si culori printre care si un peste sabie micut :). Dupa-masa am mers la plaja din gerakas intens protejata datorita numeroaselor cuiburi de testoase. La coborarea pe plaja am fost intampinati de un reprezentant al parcului marin de testoase care ne-a pus ce nu avem voie sa facem pe plaja respectiva. Plaja foarte frumoasa cu nisip fin, inconjurata de dealuri. Aveti grija: in capatul plajei se face nudism :)

In a 5-a zi am facut un traseu cu masina plecand din kalamaki urmand drumul de munte in satucele: macherado, kiliomenos, agios leon, exo hora, maries, anafonitria ajung la balconul de unde se vede navagio. O imagine care iti taie rasuflarea si unde am zis ca m-am indragostit de aceasta insula. am continuat drumu catre porto vromi de unde am luat alta excursie de 2 ore la plaja navagio si astfel in sfarsit am ajuns pe plaja navagio. Sunt recomandati papucii de plaja dar nu este neaparat nevoie, eu nu am avut papuci si nu am patit nimik. pe drumul de intoarcere de la porto vromi am gasit si maslinul urias care se zice ca are 1500 de ani aflat in exo hora. Am continuat drumul si ne-am oprit pe plaja limni keri pt o baie, o plaja micuta cu ceva pietris pe plaja si la intrarea in apa. Apoi am mers la faros pentru a vedea apusul de langa far.

In ziua 6 pentru ca ne-a placut foarte mult la porto zoro am decis sa merg iar acolo pentru snorkeling dar din pacate marea era putin cam agitata si nu am putut vedea foarte multi pesti. am vizitat in continuare plaja st. nicholas (domeniu englezesc la fel ca laganas). la aceasta plaja nu am facut baie, am oprit decat pt cateva poze si ne-am continuat drumul vrand sa ajungem pana la cape skinari. am vazut pe rand: statiunea tsivili, apoi alikanas, alikes, plaja xigia, portul st nicholas si apoi ajungand la farul de la Cape Skinari si la vestita moara traditionala. Drumul cu masina din Zante Town pana aici este foarte frumos mergand pe malul marii cu suisuri si coborasuri si avand niste privelisti de neuitat.

In ziua sapte am mers pt plaja si baie pe plaja din kalamaki dimineata si dupa-masa poposind pe sezlonguri la piscina hotelului. Am folosit aceasta zi pt odihna si cumparaturi de suveniruri.

Ca restaurante recomand Heaven's kitchen, Alexander, georgia (toate aflate in kalamaki) cel mai des am mancat la heaven's kitchen datorita serviri ireprosabile si mancarii foarte buna. Am mancat aici platou grecesc, puiul bucatarului, salata greceasca, fructe de mare si in ultima seara am servit platoul pescarului pentru 2 persoane foarte bun :)

Preturi in supermarket: 1,60 bax de apa plata, in jur de 1,5 euro mythos, 2,40 sucuri la 2 litri. preturile la magnetii de frigider difera intre 1 euro si aprox 3 euro.

Nu am apucat sa vizitez chiar totul dar timpul este cam limitat intr-o saptamana neavand masina proprie.

Pot sa zic ca am avut un sejur extrem de placut in aceasta insula minunata si am decis ca trebuie sa ma mai intorc aici neaparat.

Celor care nu au fost in zakynthos si vor sa mearga le recomand sa studieze in detaliu insula si obicetivele turistice pentru ca parerea mea nu merita sa mergi aici si stai doar intr-o statiune. Daca tot ajungi aici e bine sa te plimbi si vezi cat poti vedea in timpul care il ai aici :). Sper sa va ajute acest review si sa fie okey (este primul care il fac si nu prea ma pricep la pus pe foaie ganduri :)

Trimis de Oitzza in 28.09.13 20:03:07
Validat / Publicat: 28.09.13 22:21:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oitzza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.09.13 22:28:41]

@Oitzza: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[29.09.13 10:31:22]

@Oitzza: Când găseștei timp & dispoziție, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la hotel Metaxa scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

andreea_vaduva
[07.04.14 22:22:42]

imi puteti spune cum a fost vremea? noi avem rzervare tot in septembrie si anume 15-23 sept 2014 la hotel mirabelle in Argassi.

OitzzaAUTOR REVIEW
[08.04.14 18:15:16]

Vremea a fost foarte buna. A plouat in prima zi cand am ajuns foarte putin (un dush de vreo 30-40 min) dupa care a iesit soarele si in rest soare si caldura

angell
[25.06.14 15:15:26]

@Oitzza foarte util articolul. si eu merg in august in Kalamaki si eram curioasa de ceva impresii "proaspete" de la fata locului. Am citit ca ai inchiriat masina, e centru de inchirieri chiar in statiune?

Tu spuneai ca ai dat 90 EUR/3 zile. se poate lua si pt o zi sau 2? si daca da, e acelasi pret?

Multumesc.

OitzzaAUTOR REVIEW
[25.06.14 16:33:23]

In statiune sunt 3-4 centre de inchiriere, eu am luat de la eurohire si preturile pleaca de la 30 de euro pe zi.

recomandarea mea este sa te interesezi din prima zi ca sa gasesti masina, spre exemplu: eu am ajuns luni si seara am facut rezervarea pt joi. se poate lua masina pe cat doresti tu

andreea_vaduva, angell, Oitzza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: