ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2013
ÎNSCRIS: 27.03.12
SEP-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Spre/dinspre Polichrono cu masina

Aseara am revenit din Grecia, Halkidiki, Polichrono. Am urmat traseul clasic: Ruse-Byala-Pleven-Sofia-Kulata (cu devierea de rigoare, dar bine semnalizata prin Petrich). Plecat dim. la ora 5 din Buc., La ora 6 treceam podul"Prieteniei'.

Vignieta (2x7 zile 10E) de la toneta din giratoriu dupa vama. Apoi... talpa. La 12. (punct), intram pe centura de nord a Sofiei (cea care, dupa trei semafoare, te scoate direct in bucatica (sau bucata) de autostrada. Dupa 30 min. intram pe autostrada (la intoarcere am facut app. 40 min.). Ambele drumuri au fost facute vinerea. La intoarcere, la ora 15 intram pe centura, cu coada de rigoare la semafor.

La greci. atat cetura Saloincului cat si drumul catre Nea Moudania era foarte aglomerat, dar se circula ok. Soseaua prin peninsula este ok, o spune unul care bate drumurile din Ro. Ca si observatie personala, drumurile principale din Halkidiki strabat statiunile pe la periferia lor, asa ca trebuie sa faci un mic ocol sa vezi ceea ce merita vazut (cazari, taverne, plaja etc.).

Facand o vizualizare a zonei cu Google maps, o sa vedeti o multime de stradute paralele cu marea si chiar pe malulei. Acolo gasiti cazari super. O sa revin cu impresii despre cazarile (am avut doua) di zona Polichrono-Kryopigi.

Referitor la drum, politie, bau-bau, haiduci... sa fim seriosi. Am circulat ca si in Ro, unde era de talpa, talpa, unde erau indicatoare de restrictii, le respectam.

Atata timp cat nu incalci nici o regula inscrisa in codul rutier, nu are de ce sa iti fie teama. Am trecut pe langa 10-12 echipaje de politie in BG. si nu am fost bagat in seama (masina... nu spun de care, neagra, proaspat spalata, cu antena CB), mai ca ma oftic. @ionescunic timpul de 6h Sofia-Giurgiu l-ammai redus (4.5h). Doar pe privat spun cu ce masina.

Trimis de onisoru* in 21.09.13 19:24:01
Validat / Publicat: 22.09.13 00:22:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Katerinis, Corfu

VIZUALIZĂRI: 2640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (onisoru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.09.13 22:21:48]

@onisoru*: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.09.13 07:54:56]

@onisoru*: Intre Sofia si Giurgiu sunt 323 km, timpul tau mi se pare perfect normal insa depinde de care parte a Sofiei vorbim, inainte sau dupa si mai ales de partea zilei in care s-a facut deplasarea dar si de numarul de opriri si durata lor, masina nu are absolut nici o legatura, doar daca nu e un cazan fabricat in mileniul trecut, cu care nu recomand nimanui sa plece la asa un drum.

Pe acea portiune specificata de tine eu am o medie de peste 80 km la ora, dar dupa vama si vigneta si pana la primul semafor din Sofia, dupa care incepe alta poveste.

Cel mai rapid am travesat Bulgaria venind din Corfu odata, deci dupaamiaza, am ajuns la Giurgiu cu media de 82km/h care a scazut apoi din cauza satelor noastre celebre pe unde se merge cu 40/h

anthony2000
[16.01.14 16:49:40]

"timpul de 6h Sofia-Giurgiu l-ammai redus (4.5h). Doar pe privat spun cu ce masina. "

Hmm, bugatti veyron aia de 1000 cp?

onisoru*AUTOR REVIEW
[27.02.14 19:17:28]

@anthony2000: Cf. Google maps 322 km- 3.53 ca timp. Cu bugatti tot atat am facut.

anthony2000, onisoru*
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: