ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2017
ÎNSCRIS: 11.08.16
AUG-2017

Obositor

Plecam din Sarti pe intuneric la 5 dimineata, conform obiceiului meu

Drumul ar fi trebuit sa aiba 754 km intr-un interval de timp de aproximativ 9 ore si ceva; stiam ca va fi caldura mare si anticipasem ca va fi obositor mai ales portiunea de final dintre Sofia si Ruse. Pana la 6 si ceva cand incepe sa se lumineze a fost greoi, apoi ajung pe autostrada si da-i bice...

Ajung repejor in Salonic, merg cu incredere si... ratez iesirea spre Serres! Am fost neatent, viteza mare, semnal GPS intarziat, ma rog... Ce naiba sa fac? Ii spun lui fiu-meu sa-mi spuna prima iesire de pe autostrada si surpriza: abia dupa vreo 25 de km. In masina nori negri, sabii scoase din teaca samd; trag tare, destul de nervos, si ajung la toll (ar fi fost pacat sa platesc numai unul spre Bulgaria, autostrada aia merita :D), platesc 2,40, mai merg vreo 2-3 km si ies;

Linie continua dubla dupa breteaua de iesire cat se vedea cu ochii; la naiba, zic, chiar daca vreau sa ajung si in Thasos parca nu e momentul; intorc in loc, urc pe partea ailalta, iar toll, platesc si o calc spre Salonic, nu mai ratez nicio iesire si la 9 fara ceva sunt in Kulata, relativ liber, in 5 min trec la bulgari.

Alimentez la primul EKO de pe dreapta (stiam ca nu e recomandat sa alimentezi aproape de frontiere si o repet poate prinde bine si altuia, 1l benzina 2,04 leva; la orele 18 cand voi intra in Ruse, tot EKO, 1l=1,88 leva), autostrada mai continua nitel dupa care drumul devine cu o banda, extrem de aglomerat pe ambele sensuri pana in zona Blagoevgrad, apoi autostrada (partial in lucru) pana in Sofia;

Am stat vreo 3 ore prin Sofia (va urma review separat) si pe la 14.30 plec; autostrada ajunge pana in zona Yablanitsa dupa care clasicul drum cu o banda plin de tiruri, de zmei al caror nr incepe cu B (depasiri inconstiente pe linie continua, in curbe fara vizibilitate, replieri la limita imposibilului, franat si iesit in acostament ca sa-i fac loc bizonului grabit sa se poata replia etc), condimentat cu o caldura sufocanta;

cu chiu cu vai, cu un supliment de 50 km dar de la zeii Olimpului la 18 ajung in Ruse, alimentez si ma indrept spre rezervarea aferenta Family Hotel Familia (va fi alt review).

Cu acestea inchei impresiile de calatorie despre cele 15 zile petrecute intr-un soi de tur ce a cuprins 5 tari;

Despre drumul de la Ruse la Iasi nu are sens sa scriu separat deci voi puncta aici: vama am trecut-o in 2 minute la ora 9 dimineata, podul l-am platit in euro (nu se acepta subdiviziuni ale euro, nici lei), am ajuns acasa pe la 5 si ceva dupa o oprire de vreo 3 ore in Bucuresti; ca fapt divers: ma apucasem sa numar masinile de politie de la noi insa pe parcurs le-am pierdut numarul (erau deja de vreo 3 ori mai multe decat insumasem in cele 13 zile prin alte tari).

Trimis de cristic66 in 21.08.17 14:09:57
Validat / Publicat: 21.08.17 14:49:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Intrarea pe pod la Ruse

[21.08.17 14:30:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[21.08.17 15:31:15]

@cristic66: Am impresia ca ai o "problema" cu "B", dar din descriere, procedezi exact la fel...

theo63
[21.08.17 16:14:37]

@BEBEPETRESCU: In Bulgaria "B" inseamna V... Varna daca asta este problema.

Din experientele mele cu masinile inmatriculate in... B... constat ca atunci cand sunt pe teritoriul propriu se comporta ca si cand sunt stapanii soselelor si noi provincialii nu avem voie sa gresim incadrarea si altele de acest gen iar cand sunt in provincie trebuie toata lumea sa le ierte greselile pentru ca sunt din... B!

In... B... [...] este la ea acasa si daca ai gresit ceva esti apostrofat cu toate epitetele posibile dar daca aceeasi greseala se intampla in provincie trebuie sa avem rabdare si circumstante atenuante pentru ca sunt din... capitala deh!

O zi buna si vacante pe masura!

[21.08.17 16:25:27]

@theo63: Ai intr-adevar o problema cu "B" din B. iti doresc la fel - o zi buna! Nu tot "B"-ul se comporta asa cum zici matale!

theo63
[21.08.17 16:42:26]

@BEBEPETRESCU: Salutare! Ai perfecta dreptate, nu toata padurea este plina de uscaturi! Poate ne intalnim in drumurile noastre la un mic si o bere sa ne povestim vacantele. O seara buna si vacante pe masura!

[21.08.17 16:50:28]

@theo63: Cu mare placere!

cristic66AUTOR REVIEW
[21.08.17 18:46:15]

@BEBEPETRESCU: Dar ce s-a ofensat lumea pe aici, vaiii...

da, am o problema cu cei cu B, nr de Romania, si in Iasi sunt o multime de auto inmatriculate cu B si, ghici ce? Taximetristii sunt mici copii pe langa cei cu B la numar; insa nu vad unde am generalizat de aceea am mai citit inca o data si nu scrie nicaieri ca toti cei cu B!

Dl. Bebe, faptul ca am intors pe o dubla continua, dupa o iesire de pe autostrada, pe un drum pustiu in acel moment, fara a periclita siguranta niciunui participant la trafic nu poate fi echivalat cu o depasire facuta pe linie continua la o viteza sigur cu mult peste cea admisa pe acel sector de drum, avand ca rezultat oprirea a 2 masini de pe contrasens aproape in afara carosabilului!

Cat despre circulatia in B o stiu foarte bine si stiu cum sunt priviti provincialii!

Sa auzim de bine!

[21.08.17 18:58:39]

@all: Incercați să mutați discuția pe privat, subiectul review-ului nu este: care sunt cei mai cei șoferi și din ce județe!

Folosiți mesajele private!

[21.08.17 19:39:05]

@theo63: „galben” și două zile de pauză pt „răcorire” - jigniri (absolut gratuit).

Ecoul a fost șters

BEBEPETRESCU, cristic66, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă:

• pagină generată în 0.065681934356689 sec