O zi în Milli Park (Parcul Naţional Peninsula Dilek)

11.09.2013
Avatar cosmin radu
DIN Braşov
înscris/ă în 04.09.13
MEMBRU: PREMIUM
JUN-2013
10euro cred

de la danoradea: - -

Exceptional, a nu se rata

Asta este a 3 oara cand merg in Milli Park, este cel mai frumos loc din Kusadasi, nu trebuie ratat, acest parc national consta intr-o zona de coasta salbatica cu padure in general de rasinoase in care esista vreo cinci plaje superbe, primele 2 sunt cu plata, pentru sezlonguri, nu merita, urmatoarele sunt gratis, le recomand cu caldura, nu exista mizerie, plajele sunt cu bolovani, nu prea este nimeni in special la ultimele doua, marea este extrem de curata si plina de pesti, este un soc sa vezi padure pana pe malul marii.

De fiecare data ne-am intalnit pe malul marii cu mistreti, mult mai mici decat la noi, deci nepericulosi.

Nu pot descrie frumusetea locurilor.

Impresii încărcate de cosmin radu in 11.09.2013 11:03:48

Validat / Publicat: 11.09.13 13:04:08

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: da mai putin Kemer si Cesme

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosmin radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  900 PMA (din 2 voturi) nota2

- RossoNerro
[11.09.13 15:58:21]

Bine ati revenit,

Off: Nu stiu ce va placut acolo (plajele?)... mai mare tiganie nu am intalnit niciunde... a sa nu mint, doar in zona Davutlar/Soke.

On: Ce ma impresionat pe mine a fost doar zona canionului, daca nu ar fi fost atatea albine/viespi, poate merita o incursiune cu adevarat. Atractia principala este ultima plaja... acolo unde isi depun oă (le) celebra broasca testoasa (Careta/Careta). Din pacate aceasta a fost inchisa toata luna August... macar sa fi pus un afis la intrare ca nu se poate vizita, nu sa pargurg minim 10 km iar la final apare o bariera/ o camera TVCI/ si un mare afis ca.... pe aici nu se trece, ca la Oituz/Marasesti... am ramas cu un gust amar despre 'tiganeala" din Milli Park. O zi pierduta degeaba.

Pentru recomandarea initiala (a nu se rata) recomand achizitionarea unei excursi gen "safari" ....chiar merita cei 25 de euro dati pentru plimbarea aferenta.

Concedii frumoase sa aveti si TCB.

- ionescunic
[19.09.13 09:54:23]

Ar fi bine sa subliniati care milli park pentru ca in Turcia sunt cateva mii de astfel de milli park (parc national).

- cosmin radu
[19.09.13 12:29:50]

@ionescunic: nu aveti cum sa-l ratati sunt o multime de semne de circulatie, oricum este dupa Davudlar la cca. 10km, este o intreaga peninsula.

[19.09.13 12:44:14]

@cosmin radu: Numele oficial al parcului este "Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı", pagina oficiala aici: dilekyarimadasi.com.

Localnicii il numesc doar Milli Park (Parcul National). Pentru a evita confuziile, am redenumit rubrica in "O zi in Milli Park (Parcul National Peninsula Dilek) ".

- cosmin radu
[19.09.13 13:15:52]

@webmaster: ok, multumesc

- machetrei
[27.07.14 18:56:49]

Buna ziua,

Am fost si noi anul acesta in Milli Park si ne-a placut. Am platit intrarea 12 lire si apoi ne-am oprit la prima plaja, cu nisip si cu sezlonguri de lemn.

Plaja nu este prea lata, apa este putin adanca si foarte curata. Plaja este foarte bine amenajata, parcare mare, mese in padure, dusuri, grup sanitar, umbrele si sezlonguri, toate gratis. Foarte multi localnici, dar linistiti.

Celelalte plaje (2 dintre ele) le-am vazut doar in trecere, cate 5-10 minute la fiecare, pentru poze.

Este o zona frumoasa, care merita vazuta.

Intalnirea cu o familie de mistreti a fost inedita.

[27.07.14 19:35:50]

@machetrei:

Am fost si noi anul acesta in Milli Park si ne-a placut.

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

- machetrei
[29.07.14 23:04:17]

@webmaster98: Multumesc pentru sfat, voi incerca sa il urmez.

Publicitate    [20.07.19 17:32:10]

pagină generată in 0.132332086563 sec