O zi în Milli Park (Parcul Naţional Peninsula Dilek)

02.01.2018
Avatar VasiuM
înscris/ă în 25.11.13
JUN-2017
40 E

de la danoradea: - -

Ceva de vis... Merita vazut

Urmare de aici

in luna Iunie 2017 am avut concediul in kusadassi la Hotel Palm wings beach, iar inainte de plecare am facut cu sotia planul de concediu.

Pentru ca mai fusesem in kusadassi anul acesta am ales Milli Park si plimbare cu vaporasul.

Am plecat de la hotel la ora 9 dimineata. in fata hotelului este statie de Dolmus (un fel de maxi taxi) iar soferii te vad si oprresc, intr_o engleza perfecta I_am spus MILLI PARK? »«???

Iar el a raspuns la fel de perfect CHANGE, ,,, CHANGE, ,,asa ca am urcat si dupa vreo 10 minute a strigat la noi CHANGE, ,,, CHANGE, ,,, si ne_a spus ca in 5 min vine alta masina din alta directie... a venit si a 2 masina si ne_a dus pana in milli parkcu totul a costat vreo 10 lire transportul si 8 lire intrarea in milli park.

noi am fost doar la prima plaja unde am inchiriat 2 sezlonguri cu 20 e si o umbrela sunt sezlonguri si la liber dar nu ai umbrela si doar daca le prinzi. mai sunt multe masute la umbra daca vrei sa stai acolo acestea sunt la liber.

au in zona o terasa dar noi nu am fost.

Wc public foarte curat.

Apa este foarte limpede si curata cu un nisip foarte fin dar dupa 3m se adanceste asa ca atentie daca nu stiti sa innotati

Pe la ora 15 cand ne pregateam sa plecam am vazut si MISTRETII... erau vreo 3 mari si vreo 10 pui... in 2 secunde sau urcat pe o masuta si au furat o punga cu mancare a unor turisti si au mancat tot ce era in ea, Turcii care erau din zona au venit cu paine si stateau la coada sa manance asa ca am putut sa ii pozam de la 1 m... atentie insa sunt jandarmi care nu te lasa sa ii deranjezi.

pe drumul care inconjoara insula sunt multe foisoare du unde se poate vedea o priveliste superba.

in afara de prima plaja unde am fost noi mai sunt inca 2... 1 este amenajata iar a 2 nu. Noi nu am fost si la acestea.

Parerea mea este ca merita sa vii aici o zi este o experienta de neuitat.

Sper ca v_am ajutat si daca aveti intrebari va raspund cu drag.

PS o sa incarc si poze dar deocamdata nu sunt la indemana)) )

Impresii încărcate de VasiuM in 02.01.2018 20:15:21

Validat / Publicat: 02.01.18 21:39:36

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.
VIZUALIZĂRI: 1908

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (VasiuM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 8 voturi) nota2

- lore2016
[07.01.18 15:12:09]

Pe ce data ati fost? Si cum e vremea la inceput de iunie?

- roth
[07.01.18 19:31:19]

Wow tare experienta sa mergi la plaja si sa te trezesti cu mistretii! Stiati de existenta lor, sunt obisnuiti se pare cu oamenii si nu sunt un pericol real daca nu ii deranjezi tu pe ei... invers sa pare ca este un privilegiu.

Plimbafi frumoase

- VasiuM
[07.01.18 20:00:31]

@lore2016:

buna seara.

este foarte cald, noi am fost in preioada 10/17 Iunie si au fost cam 30.32 grade

- VasiuM
[07.01.18 20:05:08]

@roth:

Da chiar a fost o expreienta frumoasa pt un orasean care nu are neamuri pe la tara sa ii mai vada.))

stiam ca mai vin pe plaja deoarece am mai citit chiar aici pe site. cand o sa repar vechiul laptop o sa pun si poze.

Publicitate    [15.09.19 22:15:42]