ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.09.13
AUG-2013

Cazare nu doar buna, ci cu suflet

Am fost acolo de doua ori, vara trecuta si vara asta, de fiecare data in august. Anul acesta am mers in urma experientei foarte bune anterioare, anul trecut ne-am bazat pe ceea ce am citit aici, motiv pentru care va multumesc tuturor, atat celor ce se ocupa de site cat si celor ce au postat opiniile lor.

Asa cum am spus deja, am fost foarte multumiti de cazarea oferita de pensiunea Guesthouse din Budapesta si nu numai de conditiile de cazare, care sunt absolut decente, ori de pret, care este foarte bun, ci si de amabilitatea gazdelor si sprijinul pe care ni l-au oferit. Inca de la primul mail ne-a placut cum am fost tratati: cuvinte frumoase, multa solicitudine, informatii folositoare si personalizate. Si multa rabdare, caci am revenit de mai multe ori asupra datelor si duratei de sedere.

Am rezervat aceeasi camera si anul acesta, ca si anul trecut, camera nr 3. Este mare, are 4 paturi (practic 2 paturi foarte largi de o persoana (90cm-1m latime fiecare) si o canapea extensibila), dulap de haine si cuier, noptiere, o masuta, comoda TV cu frigider incorporat si baie cu dus. Pentru noi a fost mai mult decat suficient, toate cele 4 aspecte principale pe care le cautam si apreciem la o cazare au fost satisfacute: paturi confortabile si curate, baie proprie deasemenea curata si functionala, frigider in camera, parcare in siguranta.

Pe langa acestea, ne-am bucurat de inca cateva: acces la o bucatarie bine utilata, foisor in curte, locatie linistita, statie de autobuz care face legatura cu centrul in 15 minute in imediata apropiere.

Am primit cheie de la poarta si de la camera, harta Budapestei si raspunsuri la toate intrebarile, in limba romana si cu zambetul pe buze.

Daca anul trecut am fost niste turisti obisnuiti, cu cerinte obisnuite, anul acesta s-a intamplat sa avem un accident (cu masina) chiar in ziua cand am ajuns la Budapesta si de aici o multime de nevoi/probleme mai speciale, probleme pe care gazda noastra nu le-a ignorat, ba dimpotriva, s-a dat peste cap sa ne ajute sa le rezolvam cat mai repede si mai avantajos.

De retinut este faptul ca aveam rezervata camera doar 2 nopti, cu pauza de cateva zile intre ele, pauza in care urma sa mergem la Viena. Datorita accidentului - nu grav, dar generator al unor probleme la masina - nu mai puteam pleca la Viena a doua zi dimineata. Era seara tarziu, eram speriati, cu masina avariata si fara cazare incepand de a doua zi si nu aveam nici macar laptop la noi sa cautam niste solutii, nu stiam pe nimeni in Budapesta si fireste nici limba, in plus aveam doi copii cu noi... suficiente motive de ingrijorare, cu atat mai mult cu cat nu dispuneam nici de bani prea multi... Asa cum am spus deja, cei care ne-au ajutat au fost gazdele, desi nu aveau nici cea mai mica obligatie. Pensiunea fiind complet ocupata, ne-au oferit camera pe care o foloseau ei in perioada respectiva, scutindu-ne de a mai cauta un hotel, care cine stie unde ar fi fost, cat de departe si cat de scump - o camera de 2 persoane, pe care au transformat-o in camera pentru 4 aducand de la casa lor dinafara Budapestei o saltea si un fotoliu extensibil. S-a implicat si sotul doamnei Kati, care a mers cu masina proprie impreuna cu sotul meu la mai multe service-uri auto, pana au gasit unul potrivit, care sa aiba autorizatie de lucru pe masini cu instalatie de gaz, cum e a noastra.

Si pentru ca nu aveam forinti (n-am schimbat pentru ca nu aveam nevoie, urma doar sa dormim in Budapesta, dupa care sa plecam dis de dimineata la Viena) dumnealui a platit reparatia din buzunarul propriu avand incredere ca ii vom returna banii, ceea ce a insemnat foarte mult pentru noi.

Cat n-am avut masina disponibila, atat d-na Kati, cat si sotul ei ne-au dus in oras cu masina lor, facand tot posibilul ca fetele noastre sa nu simta problemele, ci sa se bucure de diverse distractii. In plus ne-au dat laptopul lor sa anulam rezervarea de la Viena si ne-au oferit un discount semnificativ la cazare, in ideea de a compensa din cheltuielile neprevazute ce aparusera. Si toate aceste eforturi (pentru ca au fost niste eforturi, de ce sa nu recunoastem?) le-au facut cu zambetul pe buze si din toate puterile, implicandu-se cum foarte putini altii ar fi facut-o, iar asta in conditiile in care si pentru familia lor era o perioada incarcata si solicitanta (copilul lor a implinit anii intr-una din acele zile, iar unul din parintii lor se simtea rau si a trebuit adus la Budapesta si dus la spital...).

In concluzie eu am numai cuvinte de lauda si multumire pentru acesti oameni si ii recomand din toata inima, pentru ca sunt cu adevarat gazde si ofera nu doar o cazare decenta la pret bun, ci o cazare din suflet, sau cu suflet, cum vreti sa ii spuneti!

Trimis de dannaa in 11.09.13 02:05:39
Validat / Publicat: 11.09.13 02:25:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Balaton

VIZUALIZĂRI: 4664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Fatada casei, in fundal fereastra "noastra" adica de la camera 3, in prim plan cea de la 4.

[11.09.13 02:25:37]

@dannaa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

diana-camelia*
[11.09.13 08:53:37]

Iata un mod de a convinge. Pe mine, cel putin, randurile dvs. m-au lamurit mai mult decat zeci de amanunte despre baie, mobilier si televizorul din camera.

E doar o opinie personala...

vlado2
[11.09.13 09:54:57]

Mda, ce sa zic? Asta inseamna sa ai o pensiune in care vrei sa revina clientii. Zimbetul si amabilitatea. In cazul vostru gazdele v-au ajutat mai mult decat o faceau niste prieteni. Numai ca pe la noi, pe la ce pensiuni am poposit eu, au cam lipsit atat zimbetele cat si amabilitatea ca si cum si-ar fi dorit sa le plece clientii cat mai repede, sa nu se mai intoarca niciodata, sa ramana singuri si linistiti.

Vroiam sa ne vorbesti si despre locatie si sa vad si cateva fotografii.

[11.09.13 12:58:51]

@vlado2: Fotografii anul acesta nu am facut, cred ca am fost prea stresati ca sa ne treaca prin cap Dar ma voi uita prin fotografiile de anul trecut si voi incarca cateva. Ca idee, camera 3 este prima care apare pe site-ul pensiunii, cea cu lenjerie rosie. Bine, acum nu mai sunt aceleasi tablouri ca in poza respectiva si nici aceleasi veioze, dar se vede in stanga canapeaua desfacuta si alaturi cele doua paturi. In dreapta mesajelor eu vad cateva poze postate deja de persoane care au fost si ele acolo, respectiv locul de parcare in curte si partea de la strada a casei.

Despre locatie: raportat la centrul Budapestei, pensiunea este mai in nordul orasului, cam la mijlocul distantei intre Podul Arpad (Arpad hid) si podul de cale ferata (aflat ceva mai sus), pe strada Gyongyosi (strada cumva perpendiculara pe directia Dunarii) la capatul din dreapta al acesteia, la intersectia cu b-dul. Reitter Ferenc. La intrarea pe Gyongyosi din Vaci utca, se afla pe stanga Duna Mall si pe dreapta spitalul de copii, repere usor de gasit. Dar si numele strazii e foarte cunoscut, exista si statie de metrou in fata la Duna Mall cu acelasi nume ca si strada. Zona este frumoasa si curata, cu blocuri si apoi case, presarata cu parculete/zone verzi si magazine de cartier. Am circulat si pe jos si cu mijloacele de transport in comun. Am cumparat bilet de grup - max 5 pers - valabil 24 de ore, care ofera liber pe metrou, autobuz, troleu, tramvai, vaporas si tren in limitele administrative ale Budapestei. N-am vazut cersetori ori figuri dubioase si am mers pe strazile din zona si la 10 noaptea. Transportul in comun este bine organizat, nu se sta mult in statiile de asteptare, se circula civilizat. La pensiune ajung autobuzele 30/30A si inca cateva, in statiile de pe B-dul Reitter Ferenc (50 de m de casa), dar se pot folosi lejer si tranmvaiul de pe Beke utca, care se afla la nici 10 min distanta, precum si autobuzul 105. Trebuie consultata atent harta, pe fiecare strada sunt marcate cu rosu si albastru liniile de tram si bus care trec pe acolo cu numerele lor si chiar cu sensul de mers, pentru ca nu intotdeauna drumul e acelasi, la dus si la intors.

De la pensiune la Duna Mall, respectiv metrou si capatul lui 105, se parcurge toata strada Gyongyosi, cam 1,5 km - o plimbare de 20 de min. Mallul e mare si cu destule atractii, am pierdut si noi o jumatate de zi in el. In zona centrala, la KFC este internet wireless gratuit si se poate merge cu laptopul, chiar daca nu consumi produse de la ei. Anul trecut am mers pe jos pana pe Insula Margareta, o plimbare de vreun ceas cred si am petrecut ziua pe insula la strandul Palatinum, care ne-a placut mult. Insula intreaga e un mare parc, cu piste de bicicleta, zone verzi, zone pt sport, banci si cismele cu apa peste tot. Am vazut si un trenulet (minicar) si caleasca cu cai pe aleile insulei, dar nu le-am incercat.

O atractie in imediata apropiere a pensiunii este "muzeul trenurilor". Durata drum 5-10 min: se iese in Reitter, se face stg pe Kucsma si imediat dreapta pe Tatai utca, iar la cativa metri in fata e intrarea in parc. Am avut o surpriza placuta aici, nu e un muzeu clasic, ci unul in aer liber, practic un parc in toata regula, cu trenuri adevarate, din toate timpurile, depou adevarat, aproape toate vizitabile, pipaibile, numai bune de catarat pentru copiii (eventual si parintii) curiosi. Se poate chiar plimba cu drezina, cu trenuletul miniatural de gradina, sau cu o locomotiva veche contra unor taxe in plus. mavnosztalgia.hu/en/special/swf2

Voi posta separat mai multe impresii despre locurile vizitate de noi si voi incarca si poze, cat mai curand posibil.

vlado2
[11.09.13 13:59:45]

Multumesc mult pentru raspunsul atat de detaliat. Iubesc Budapesta si aceasta pare o idee de cazare buna.

[13.09.13 00:10:32]

@vlado2: Iata si cateva poze de anul trecut, din pacate nu extraordinare, au fost facute doar pentru noi, nu pentru a fi publicate.

ciurea
[21.11.14 15:21:45]

@dannaa: as dori sa stiu cuma ai facut rezervarea, un nr de telefon pe ce site ai facut rezervarea. As vrea sa viyitez budapesta. Multumesc anticipat.

[23.11.14 09:23:13]

@ciurea - Am corespondat pe mail (in limba romana) cu proprietarii. Mai jos este pagina lor de contact:

guesthousebudapest.com/indexro.html

Sedere placuta, Budapesta e un oras foarte frumos!

[21.04.15 16:04:30]

@dannaa - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[22.04.15 11:55:15]

@webmasterX - Da, este OK.

mary_nela
[12.05.16 22:27:03]

@dannaa: Bună seara eu sunt din Bacău și as dorii dacă mă poți ajuta cu un nr. de telefon la cazarea din budapesta. Mulțumesc

[19.05.16 09:40:01]

@mary_nela - Din pacate nu mai am numarul de tel, am incercat sa intru pe site la ei, ca acolo era si nr de tel, dar pare sa nu mai functioneze. Le-am scris pe mail si am asteptat cateva zile raspunsul, dar n-am primit nici un semn. In concluzie, nu prea stiu cum sa te ajut...

mary_nela
[19.05.16 10:17:13]

@dannaa: Mulțumesc mult sa ai o zi frumoasă

zurli
[01.06.18 16:02:31]

@dannaa: buna ziua ma numesc Silvia Ion si as dorii sa stiu daca ma puteti ajuta cu un numar de telefon al Doamnei Izabela, din pacate noi l-am pierdut si am dori sa mai facem o plimbare pana acolo. [...]. Va doresc o zi frumoasa!

[01.06.18 16:11:46]

@zurli: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[02.06.18 22:22:37]

@zurli: Buna seara, nu stiu cine e d-na Izabela de care intrebati, noi am cunoscut o d-na pe nume Katy. Oricum nu mai am numarul ei si nici nu sunt convinsa ca mai functioneaza pensiunea, site-ul lor nu mai exista, cel putin nu acela pe care il stiam eu Daca cineva are noutati despre aceasta cazare il rog si eu sa posteze.

ciurea, dannaa, diana-camelia*, mary_nela, vlado2, zurli
Alte impresii din această RUBRICĂGuesthouse Budapest - Casa Gyongyosi: