ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2013
    DIN: Cluj
    ÎNSCRIS: 03.09.13
    AUG-2013

Simplu si original

Din 2010 facem un concediu pe an la pensiunea Sonet de Munte, ultimul fiind in vara aceasta. Peisajul si atmosfera rustica sunt superbe, iar pentru copiii nostri a devenit una dintre cele mai frumoase aventuri in natura: cautam ciuperci, punem flori la presat sau cioplim bete, iar cind nu mai putem de atita natura facem „turul manastirilor“ sa vedem „ce s-a mai schimbat“ (de regula chioscuri noi la intrare/parcare: -)).

De fiecare data luam cabana de linga rau, acolo ai practic la dispozitie o „gospodarie“ proprie. Exista intr-adevar o „restrictie“ cu privire la folosirea toaletelor (a durat ceva sa ne acomodam nu numai noi, ci si copiii in a nu arunca hartia in toaleta ci in mini-tomberonul instalat in baie).

Pe linga asta, anul trecut am fost in perioada secetei si am fost rugati sa „rationalizam“ apa de la baie, intrucit ar fi „apa de izvor“. Poate n-ar fi rau o canalizare intr-o regiune turistica devenita densa (lucru care probabil nu are de a face cu proprietarii, insa poate ii confrunta pe turisti cu „neobisnuitul“)??? Intrucit nu am putut schimba situatia – nu plouase de peste 2 luni - ne-am adaptat la ea, asa cum imi inchipui ca trebuisera sa se adapteze toti din regiune...

Restul a fost ok, poti sa faci si plimbari intr-un parc mare al pensiunii, cu loc de joaca si catarat pentru cei mici.

Summa Summarum, pensiunea/locul sunt de vis, proprietarii sunt discreti si placuti (sotul doamnei Viorica a tinut copiilor nostri niste discursuri memorabile intr-ale naturii).

Citind comentariile prezente (unele pe alocuri chair rautacioase) ma mira foarte mult si mi se pare destul de ciudat.

Noi ne vom intoarce acolo. Noroc bun!

Trimis de olivia* in 08.09.13 23:51:38
    Validat / Publicat: 09.09.13 02:00:48

VIZUALIZĂRI: 1372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olivia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Acesta este parcul pensiunii Sonet de Munte, cu locul de joaca ceva mai in spate. Un loc foarte agreabil si linistit, cu banci si loc de luat masa/pt. picnic.

[09.09.13 02:00:38]

@olivia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Razvan_101
    [16.09.13 16:59:22]

@olivia: Olivia, citind comentariul tau recunosc ca nu m-am putut gandi daca nu cumva este un comentariu "postat". Intr-adevar zona, locurile si cabana sunt toate absolut superbe. Pacat insa ca la toate aceste plusuri vine la pachet (din nefericire) si avaritia, rautatea si raceala unei "doamne Viorica", pusa doar pe capatuiala si nimic altceva. "Neobisnuitul" pentru mine si sotia mea a fost reprezentat de reala senzatie de "1984" in care fiecare gest, imbucatura (platita de altfel si nu ieftin raportat la volum si calitate), fiecare miscare iti era urmarita de "vigilenta doamna Viorica". Intr-o seara jucand Scrable cu sotia in salonul de sus, "doamna Viorica" a tinut in mod expres, lasand orice jena deoparte sa ne atentioneze ca trebuie sa stingem lumina (un bec chior de 40W).

Am fost in multe locuri frumoase att in tara cat si in strainatate, unele dintre ele cu gazde mai mult sau mai putin primitoare, Insa "doamna Viorica" -si nu este deloc intamplator faptul ca de fiecare data ii pun ghilimelele de rigoare, a reusit performanta de a-mi arata (si vad ca nu numai mie) ce inseamna sa iti bati relamente joc de frumusetile pe care le ai (naturale si/sau cele create de mana omului). Pentru asta, pentru un concediu irosit (un concediu pe care ca orice om obisnuit il astepti sa vina ca o binecuvantare dupa un an de munca sustinuta), pentru o prima vacanta cu fiica mea ratata in "sonet de munte", pentru micimea sufleteasca si rautatea care ii emana prin toti porii, da, pentru toate astea nu mi se pare deloc putin ca si acum dupa mai bine de 8 ani, sa existe in cazul meu aceasta inversunare pentru turismul de tip parvenit si fraudulos (nu emite chitante, bonuri si/sau facturi fiscale) facut de deja cunoscuta "doamna Viorica".

olivia*AUTOR REVIEW
    [31.10.13 02:25:18]

@razvan_101:

Nu stiu exact de ce imi adresati acest mesaj, intrucat nu ma pot pronunta asupra lucrurilor pe care le-ati trait.

Lucrul cel mai real aici este ca toate parerile de pe aceasta platforma sunt PARERI SUBIECTIVE. Fiecare percepe lucrurile diferit si are experiente individuale, uneori contrare altora. Unii oameni resping o persoana anume, in timp ce altii o gasesc foarte simpatica si corecta. Va rog sa NU MAI INCERCATI SA GENERALIZATI sau SA IMI IMPUNETI perceptia/opinia dvs. despre acesti proprietari sau locuri.

Dupa cum vedeti, experientele mele si ale familiei mele au fost foarte placute. Va intrebati poate de ce nu am avut si noi experientele dvs. cu aceiasi proprietari? sau „ce fel de oameni“ suntem?? Intr-adevar, in locurile pe unde am fost in lume suntem primiti din nou cu bratele deschise. Poate pentru ca, atunci cand mergem in concediu, NU NE JUCAM de-a „Clientul este Rege“:

- Atitudinea noastra de baza este: „aici suntem oaspeti si platim pentru asta! “. Poate lucrul asta ne deschide portile orisiunde??

- Poate ne vine in ajutor si faptul ca ne bucuram cand vedem ca oamenii isi pun problema mediului, a resurselor si uite-asa nu ne deranjeaza regulile lor?

- Sau poate e si atitudinea urmatoare: daca suntem rugati sa facem/sa nu facem ceva, NU NE SIMTIM AGRESATI si nu o interpretam ca limitare a confortului ci ne gandim ca exista un fond de experiente anterioare.

- In tot cazul, daca nu intelegem ceva, intrebam si clarificam la fata locului. Asa a priceput si copilul cel mai mic al nostru, de ce nu trebuie sa arunce hartie in WC. Proprietara ne-a dat toate explicatiile necesare.

- Si da, fiindca mentionati "lumina": imi aduc aminte ca proprietara NE-A RUGAT la inceput SA AVEM GRIJA sa inchidem lumina de la baie pe timpul noptii sau cand plecam pe termen mai lung. Am aflat ca lumina e uitata deschisa foarte des de catre oaspeti, chiar zile intregi. Nu e trist? Pentru mine este. Asa ca nu am gasit nimic rau in rugamintea proprietarei. Si la mine acasa aplicam aceeasi regula. De ce sa fie aici altfel??? NUMAI FIINDCA „am platit“, inseamna asta ca POT CONSUMA/FACE ORICE?? Asta este un NIVEL DE RASFAT SI LUX IPOCRIT.

- In plus, in toate iesirile noastre pe mai toate continentele am avut de a face cu ZECI DE REGULI cu adevarat noi pentru familia noastra, mai ales la cazarile de tip agroturism. Fara asemenea reguli, serviciile de agroturism familial nu ar fi posibile la preturile oferite. V-ati pus problema si asa? Cine nu poate, merge la hoteluri mari unde costurile sunt distribuite altfel.

Ceea ce am simtit atunci cand am citit recenzia/postarile dvs. (dar si altele asemanatoare) mi se justifica ca fiind real:

Din momentul in care influentarea opiniei celorlalti pare sa devina un SCOP PERSONAL in care investiti atata TIMP SI ENERGIE PROPRII, atunci poate e vorba de o problema mult mai profunda decat cele cateva zile petrecute acolo (ACUM 5 ANI!) - problema pe care, dupa parerea mea nu cred ca o veti putea rezolva aici pe termen lung.

Nu atata timp cat va identificati cu, dupa cum scrieti, „PERFORMANTA“ de a „ELIMINA“ ceva/pe cineva. (ce tulburator!!!)

E pacat ca ati trait o altfel de experienta - pe care se pare ca inca aveti nevoia sa o relatati foarte des, cu perceptii senzoriale si trairi psihice uluitor de detaliate si puse in scena. Eu va urez sa aveti puterea de a putea privi inainte.

Toate cele bune

Olivia

Razvan_101
    [05.11.13 16:21:59]

@olivia:

Olivia,

Afirmatia ta privind dorinta mea de a fi lasat sa folosesc lumina unui bec de 40W o perioada rezonabila de timp (cat dureaza o partida de Scrable) ca fiind un, sa te citez: "NIVEL DE RASFAT SI LUX IPOCRIT" - nu mai necesita nici un alt comentariu...

Cum de altfel nu consider a mai fi nevoie de replica nici pentru restul interpretarilor enuntate intr-un mod vadit rau intentionat...

Razvan.

olivia*, Razvan_101