ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2013
ÎNSCRIS: 09.07.13
JUN-2013

Către satisfăcător

Se putea si mai bine!

Doua nopti petrecute la Pensiunea “Sonet de Munte” din Sucevita mi-au fost de ajuns pentru a-mi da seama ca Romania este cu adevarat o tara frumoasa, insa populata de oameni care nu stiu ce inseamna sa protejezi, sa ingrijesti, sa exploatezi sau sa extragi esenta care conteaza cel mai mult!

Daca l-ati urmarit pe faimosul Mr. Bean ascunzand mancarea prin cele mai inimaginabile locuri, ori daca ati urmarit desene animate cu personaje care arunca mizeria stransa in urma curateniei direct sub pres, veti intelege probabil randurile urmatoare.

Ajunsi la Pensiunea Sonet, am fost instiintati din prima cu privire la faptul ca nu ne este permis sa tragem apa la toaleta de prea multe ori intrucat exista defectiuni ale sistemului de canalizare, provocate de ploile din ultima perioada. Am zis ca n-o fi dracul chiar atat de negru, oricum ne vom petrece mini-vacanta mai mult pe drumuri. In schimb, cand am mers pentru prima data la baie am observat cum totul era pregatit "ca la carte". Sub covoras erau ascunse firele de par ale ultimilor vizitatori, sapunul lichid se cam terminase la plecarea lor asa ca a fost diluat cu apa pentru a da senzatia de nou, sita de la dus functiona de parca ar fi fost importata din vremea celui de-al doilea razboi mondial, iar clanta de la baie statea in orice pozitie numai nu in cea fireasca.

"Aveti paturi in camere daca va e frig", spunea Viorica Paslaru la prima noastra intalnire. Problema era ca paturi nu existau decat intr-o singura camera, doua la numar pentru sapte persoane. Haosul a continuat in momentul in care, dorind sa aflam mai multe amanunte privind programul mocanitei ori locuri bune pentru mancat, am fost directionati catre pliantele aruncate intr-un colt al "sufrageriei". In acelasi colt domneau linistiti niste paianjeni fata de care pana si Spiderman ar fi simtit teama. Panzele ocolite de aspirator cred ca stateau neatinse de mai bine de doi ani. "Am o fata care-mi face curatenie", spunea aceeasi tanti Viorica. Probabil "facea" curatenie ar fi fost mai corect spus. Sau poate face in continuare, doar ca pe lumea cealalta. Ori daca e menajera la Pensiunea Sonet, trebuia data afara inainte de a fi angajata!!

Mergand in bucatarie am constatat existenta unui cuptor cu microunde plin de ulei. Era atat de mult ulei, incat nu mai eram nevoiti sa cumparam de la magazin pentru a ne praji cartofi pe intreg sejurul. Exista in schimb detergent de vase insa, surprize - surprize, si el era diluat! Sau s-o fi diluat singur in timp...

Stiti ce-am omis pana acum? Pretul cazarii, unul exorbitant raportat la conditiile oferite. De fapt, un pret care rivalizeaza cu marile centre unde se cazeaza printii veniti de peste hotare si care nu beneficiaza de mic dejun, masaj, sauna sau altele. 90 de lei pentru o camera (2 pers.) de care nu te puteai bucura prea mult. In fine, singura bucurie e ca am avut un acoperis deasupra capului si ca nu ne-a plouat sambata seara. Noi am platit, n-am zis nimic… Insa decisiv a fost momentul plecarii cand deja ne faceam planurile impacarii cu noi insine. "Mai trebuie sa platiti 15 lei pentru lemnele arse in astea doua zile". Ei, atat i-a trebuit! Suparati pana peste masura din cauza extra-tarifului asupra caruia nu am fost instiintati de la bun inceput, am pus in evidenta toate minusurile mentionate mai sus.

"Va rog sa nu-mi faceti recenzie proasta pe internet, noi din asta traim", a spus doamna Viorica. Noi in schimb i-am promis contrariul. Si ne-am tinut de cuvant pentru ca o merita pe deplin. Care-i vina unor tineri ca au ales sa-si petreaca un weekend departe de agitatia Iasului, intr-o localitate montana unde temperaturile mai scazute i-au determinat sa se incalzeasca facand foc? La o adica, ce sa faci cu lemnele putrezite (crengi de copaci) daca nu le pui pe foc? Sincer, nici pentru asta n-au fost bune. Au scos un fum care i-a afectat un pic simturile doamnei la care, promitem solemn, nu ne vom intoarce NICIODATA.

Sper doar sa nu faceti si voi aceeasi greseala. Numai bine!

Trimis de vladtrifan in 11.07.13 07:03:34
Validat / Publicat: 11.07.13 08:06:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEVIȚA. A mai fost în/la: Vatra Dornei, Brasov, Sibiu, Constanta

VIZUALIZĂRI: 1590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladtrifan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.13 08:05:43]

@vladtrifan: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ghinda nicolae
[11.07.13 11:32:22]

Domnule Vlad,

Chiar acum am vrut sa sun pentru o rezervare la aceasta pensiune insa dupa ce am citit acest review m-am razgandit.

Din pacate unii oameni nu stiu sa faca turism si isi bat joc de clienti. Daca eram in locul patroanei, va faceam si o tarta cu visine ca sa fiti multumiti

Poftim conditii, 15 lei pentru lemne cand cade padurea pe ea

Exista expresia aia... "mie imi place porcul, dar prajit"

Sanatate

danette
[12.07.13 21:13:17]

Intamplator am dat peste acest review si mi-am amintit ca in vara lui 2011 am stat si noi la aceasta pensiune si... din pacate, tot ce s-a scris este adevarat despre "tanti" Viorica!

Locatia este superba, peisaj de vis, iar cele trei cabane in stil elvetian atrag turistii, dar realitatea este cumplita! Patroana isi bate joc pur si simplu de cei care platesc pentru a se relaxa si a avea un cocediu cat mai placut... iar tarifele sunt mari pentru ceea ce se ofera!... adica mai nimic din celebra ospitalitate bucovineana si din bunul simt al celui care vrea sa faca turism civilizat!

Nu pot sa uit ca peste tot erau afise cu ce nu aveai voie sa faci, totul era interzis: sa nu tragem apa des, sa nu aruncam hartie igienica in wc, sa nu tinem lumina aprinsa dupa ora 21, sa nu calcam iarba (desi, cred ca pensiunea are 1 ha de pajiste), sa nu... si tot asa! vorba sotului: trebuie sa ne incadram in bugetul de criza al patroanei, care ne interzicea totul, mai putin plata sumei exagerat de mare pentru ce primeam!

Eram doar o singura familie cu baietelul de 3 ani (pe atunci) si ne-am cunoscut acolo cu o familie din Iasi, tot cu un baietel mic (retin doar ca taticul lucra la o editura ieseana), care suporta acelasi stres, neavand alta alternativa decat sa suporte deoarece platisera in avans, si... !

Noi am plecat dupa 2 nopti avand un gust amar si cu dezamagirea unui mini concediu urat! Pacat!

[12.07.13 21:26:33]

@danette: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[12.07.13 22:20:38]

@vladtrifan: ești sigur de clasificarea "4 margarete/stele" selectată de tine (probabil) la definirea rubricii pensiunii pe AmFostAcolo?

Din documentarea noastră pe internet a rezultat c-ar avea doar 3...

Am modificat deocamdată la 3; dacă are, din observațiile sau cunoștința ta, mai multe, rog corectează-ne (printr-un ecou sau PM)

Emil2
[05.09.13 07:18:05]

@vladtrifan: Descrierea ta induce in eroare. Am... fost acolo si realitatea e cu totul si cu totul diferita. Postarea e malitioasa si creaza confuzie. A propos de crengi. Este vorba de lemne si de padure! Si de resurse care trebuie utilizate cu responsabilitate, fie ele energie, lemne sau apa.

danette, Emil2, ghinda nicolae
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sonet de Munte: