ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2013
ÎNSCRIS: 09.06.09
AUG-2013

Am revenit si nu ne-a dezamagit

Am revenit la acest hotel dupa mai mult de 4 ani (vezi impresii)(de data asta fara copii) intr-o mica escapada de week-end. Hotelul este acelasi ca si cum ar fi ramas nemiscat in asteptarea noastra. Am trait aceeasi experienta placuta. Am revazut aceleasi locuri si am avut deja-vu in ceea ce priveste "bucatele alese" de la masa.

Mancarea este punctul cel mai slab al hotelului. Lasa mult de dorit la capitolul pranz si cina, micul dejun e ceva mai consistent. Partea buna a lucrurilor este ca nu am trait acea senzatie de plin, fara dureri de stomac si fara culcat cu burta plina. Nu prea aveai ce sa alegi, insa ce prezentau avea un gust foarte bun. De exemplu: varza cu carne de pui (in care gaseai si gat sau spate), diverse tocanite de cartofi sau ceva gulas. Le cam lipseste carnita din meniu. E indicat sa ajungi printre primii la masa ca refillul lasa de dorit. Clatitele de dimineata nu le-am mai incercat, pierdeam mult prea mult timp la coada. Snack-uri nu exista intre mese, doar niste croissante care tipau de ieftine ce erau.

Barul de la piscina ca de obicei este punctul lor forte. Barmani de treaba, bauturile ok, va recomand " cuba libre", e ceva mai bun decat restul bauturilor. Deschis pana la 23.00, recomandabil pe toata perioada zilei.

Receptia si camerele la fel de frumoase, doar ca unele camere au inceput sa aiba vedere spre copaci in loc de mare, pentru ca vegetatia a rapit toata panorama. Ceva se vede din mare, dar nu suficient, asa ca incercati camere pe partea din mijloc a hotelului sa va puteti bucura de priveliste.

Plaja se afla la cateva minute de mers, trebuie coborate cateva scari neprevazute cu locuri de trecut cu caruciorul mic, asa ca ar fi greu pentru cei cu bebe. De data asta plaja a fost ok, ne-am asezat cu prosoapele langa zona hotelului Azalia, si am prins si ceva valuri. Plaja este in zona free, hotelul nu are plaja proprie, prin urmare daca doresti sezlong trebuie sa-ti inchiriezi.

Pretul cazarii a fost un pic cam mare, dar recunosc ca nu am rezervat prin agentie, am plecat direct fara sa ma gandesc unde ma voi caza. La intoarcere in tara am observat ca oricum pretul cerut era aceleasi si la agentii.

Cu parcarea nu am avut probleme. Locul din fata hotelului unde parcasem si inainte ne astepta liber ca si cum ar fi stiut ca vom reveni.

Recomand hotelul pentru ca merita cele 4 stele mai ales pt cazare, de murit nu mori de foame, iar plaja este suficient de aproape. Insa linistea din statiune o poti suporta cam 3-4 zile, mai mult o iei razna. Un week-end prelungit petrecut aici este ideal sa te scoata din starea de moleseala si din monotonia de fiecare zi.

Trimis de adynutza26 in 04.09.13 15:50:02
Validat / Publicat: 04.09.13 18:22:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nessebar, Nisipuri, Obzor

VIZUALIZĂRI: 3020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.23 EUR pe cameră

ebirsan
    [04.09.13 22:54:26]

- O recenzie de cazare foarte obiectiva. Personal nu pot sa confirm impresiile legate de masa pt. ca noi am avut numai mic dejun;

- Hotelul are o arhitectură şi decoraţiune care se vrea modernă, dar parcă degajă un aer de "răceală distantă" (ceea ce pe timpul verii cred că poate fi OK);

- Eu as recomanda hotelul in special celor care prefară piscina in locul bălăcitului in mare;

- Hotelul are avantajul ca nu este printre cele mai populare din oferta agentiilor de turism romanesti si ca urmare numarul conaţionalilor este acolo relativ redus (avantaj/dezavantaj???);

- Un alt atu al hotelului este amplasarea chiar la sosea, deci se ajunge foarte uşor la el chiar şi în sezon şi nu prea sunt probleme cu parcarea. Nu sunt camere cu vederea la şosea deci nu sunt probleme cu zgomotul traficului, care ori cum nu este foarte intens.

- Fiind localizat la nivelul soselei, hotelul are pozitia ce a mai înaltă din partea de nord a statiunii Constantin & Elena. Majoritatea covârşitoare a camerelor au vedere directă spre mare cu o panoramă deosebită datorată înălţimii la care se află hotelul. Sunt doar citeva camere situate pe latura de nord a hotelului care văd mai "chinuit" marea (lateral) şi printre copaci;

- staţiunea Constantin " Elena este destul de chicioasă şi înghesuită (pt. gustul meu) dar prezintă avantajul că este staţiunea cea mai aproape de Varna (8-10 km);

- ca urmare dacă vă plictisiţi puteţi să daţi o fugă în Varna sau mai bine să faceţi o excursie de 1 zi la Nessebar (insula).

ATENTIE: pe porţiunea de şosea care trece pe lângă staţiunea C-tin & Elena va exista aproape întotdeauna un echipaj de poliţie plasat undeva strategic. Limita de viteză este pe tot drumul din acea zonă 50Km-h, dar soseaua fiind bună şi liberă toată lumea este tentată să meargă cu minim 70-80 km/h (sunt constănţean şi fac destul de des drumul spre Varna în orice anotimp);

- aşa cum ştiţi poliţia bulgară (cel puţin în zona litorală) nu are radare performante ca la noi şi ca urmare nici nu le obosesc să le folosească. Aprecierea depăşirii de viteză se face "ochiometric" şi luatul spăgii este în 85% din cazuri motivul opririi cu paleţica de CFR-ist. Este inutil să cereţi o dovadă palpabilă a depăşirii de viteză şi dacă sunteţi "recalcitranţi" miliţienii bulgari vor uita total bruma de engleză pe care eventual o vorbesc, deci nu o să puteţi purta un dialog contradictoriu.

- ceea ce este rău este faptul că procesele verbale şi amenzile se dau la secţia de poliţie şi nu pe loc (mai ales dacă vreţi să le contestaţi). O zi pierdută la o secţie de poliţie bulgărească vă va strica categoric concediul, aşa că sfatul meu este să daţi de la început carnetul cu 40 BGN sau 20 € în el (mai ales dacă vă simţiţi cu musca pe căciulă). 20 € pot face uneori diferenţa între un eveniment neplăcut pe care o să-l uitaţi repede şi un concediu ratat.

- dacă echipa de miliţieni este foarte "flămândă" atunci vă poate opri pt. nepurtatul centurii, inclusiv la pasagerii din spateş

- de asemenea la bulgari pot să vă oprească în trafic şi alte feluri de "uniforme" (gri-bleu, kaki, etc) în afara celor de poliţie. Nu cred că este legal, dar dacă vă fac figuri pt reguli de circulaţie, atunci vor şi ei tot spagă;

- mergând de ani de zile în bulgaria, am constatat că poliţistii bulgari în zona de litoral au lasat-o an de an mai moale cu opritul turiştilor români pt a lua spagă. Probabil că au fost instruiţi în acest sens şi cazurile de acest gen nu mai sunt atât de dese şi mai ales s-au redus pe drumurile turistice principale;

- din punctul meu de vedere riscul de a-ţi fura maşina la bulgari este o chestiune de absolut ghinion şi dacă nu aveţi o maşină germană nouă mai scumpă de 40000 € chiar nu are rost să vă faceţi vreo problemă. Decât să investiţi în cine ştie ce sistem antifurt mai bine lasaţi maşina nespălată două săptămâni înainte de a pleca în Bulgaria şi nu veţi avea nici o problemă.

- în cazul în care aveţi însă o problemă de circulaţie gravă sfatul meu este să nu semnaţi nimic scris în bulgară, să cereţi interpret şi să sunaţi la ambasada României pt. ajutor. Dacă aveţi CASCO sunaţi la asiguratorul din România pt îndrumare. In mod cert engleza nu o să vă ajute cu nimic în dialogul cu oficialităţile bulgare (mai ales dacă sunt trecute de 40 de ani).

Si uite aşa, iar am luată pe arătură!! . Am plecat de la hotel Aqua Azur şi am ajuns la sfaturi pentru conducătorii auto.

[04.09.13 22:59:28]

@ebirsan: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

ebirsan
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Azur Hotel: