ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2013
ÎNSCRIS: 02.08.12
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII

Minunat

Da, a fost minunat! Anul acesta am ales ca destinatie de concediu Lefkada, si nu ne pare rau! Insula este mirifica, dar despre asta voi scrie un alt review. Acum trebuie sa descriu si sa laud cazarea, pe care am ales-o inca din luna aprilie, dupa lungi cautari pe internet. Am contactat mai multe unitati de cazare, si dupa ce am comparat ofertele primite, m-am hotarat pentru Studiourile Episkopos, situate in localitatea Episkopos, la 8 km de Lefkada spre Nidri. Ne-a costa 50 de euro/noapte pentru toata familia (2 adulti si 2 copii, unul de 8 ani si altul de 15 ani). Am platit un avans de 200 de euro (pentru 10 zile de cazare) prin WU, si dupa ceva emotii, am primit confirmarea. Am avut emotii, intrucat dupa plata avansului am primit raspuns abia dupa 2 saptamani. Daca alegeti aceasta locatie, sa nu va speriati ca mine! Proprietarul este un tanar de aprox 30 de ani, foarte amabil, dar foarte ocupat. Acesta este singurul motiv al intarzierii raspunsului din partea lui.

Studiourile Episkopos sunt situate in campingul Episkopos, intr-o oaza de vegetatie: lamai, maslini, palmieri, flori de toate felurile, inclusiv nuferi, totul in jurul unei piscine extrem de curata. Un studio este de fapt o casa independenta compusa dintr-o incapere spatioasa cu un pat dublu, o masa cu 3 scaune, dulapuri de haine incapatoare, chicineta dotata cu tot ce e nevoie, baie, si o galerie la etaj, cu 2 paturi de o persoana. Totul este exact ca in site-ul de prezentare, poate chiar mai bine.

In fata casutei este o masa cu 2 fotolii, iar in lateral uscator pentru prosoape. Toate geamurile sunt dotate cu site de tantari, deci nu veti avea probleme cu insectele. In casuta sunt atat de multe prize si becuri, cum nu am vazut pana acum niciunde. Curentul functioneaza cu cartela atasata cheii, iar aerul conditionat numai cu geamul inchis. Curatenie se face zilnic, hainele de pat se schimba o data la 3 zile, dar daca este nevoie, chiar zilnic, la fel si prosoapele. Aleea dintre casute este spalata zilnic. Absolut totul este foarte curat. Chiar si campingul din spatele studiourilor este extrem de bine intretinut si curat. Masina am parcat-o imediat langa studio.

Proprietarul Vasilis este foarte amabil, va ajuta cu orice informatie aveti nevoie, vorbeste bine limba engleza. Vreau sa va spun ca am plecat de la el cu o plasa de rosii productie proprie si 3 l de ulei de masline.

In concluzie, recomand tuturor aceasta locatie de cazare, celor care doresc sa colinde insula in lung si in lat, asa cum am facut-o noi. Pozitionarea este foarte buna, aproape de supermarketuri (Lidl, Carrefour in Lefkada) cat si de animatie (Lefkada, Nidri), dar nu asa de aproape de vestitele plaje din vest (30-40 min). Am oscilat la un moment dat sa aleg o cazare pe langa Agios Nikitas, fiind mai aproape de plaje, dar nu voi regret niciodata ca am ales Episkopos. Cel putin in a doua jumatate a lunii August, in Agios Nikitas era foarte aglomerat. Cu greu reuseai sa traversezi localitatea, de locuri de parcare nici nu mai are rost sa discutam.

Intr-un cuvant, totul a fost EXTRAORDINAR! Vom reveni cu siguranta!

Trimis de ocaus in 02.09.13 17:56:30
Validat / Publicat: 02.09.13 18:58:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Sunset Apartments Limenaria

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ocaus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vegetatia de langa piscina

• Alte impresii din această RUBRICĂEpiskopos Camping-Village: