ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2017
ÎNSCRIS: 21.07.11
SEP-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Camping Episkopos - Foarte bine

Am ales, prin aprilie 2015, dupa cautari serioase, acest loc minunat. Voiam o vacanta in alta parte, nu ca de obicei, in Thassos. Am facut rezervarea pe Booking.com, la un pret per studio dublu, de 39Euro/noapte. Drumul, cu masina, frumos, dar lung si obositor, cam 2600 km in total Un punct de atractie a fost podul rotativ de la intrarea in Lefkada Town. Un pod metalic care pivoteaza, dupa un program bine stabilit, ziua, si de cate ori e nevoie noaptea, pentru a permite ambarcatiunilor sa acceseze portul. Distanta dintre Episkopos si Lefkada Town e relativ mica, 15-20 Km, motiv pentru care, mergeam destul de des acolo la masa. Am incercat mai toate restaurantele, dar cea mai buna mancare, impreuna cu cele mai bune servicii le-am gasit la Paei Kairos, pe o latura a portului, intr-un lung sir de restaurante. Va recomand cu caldura acest loc. Nu uitati sa intrebati chelnerul ce inseamna si de unde provine denumirea restaurantului.

Ajunsi la Episkopos, am mers la receptia campingului, unde n-am gasit pe nimeni. Dupa 20 de minute, dupa un telefon dat lui Vasilis, a aparut o doamna care ne-a condus la un studio, pe care l-am refuzat, pentru ca nu era unul dublu. A inteles si ne-a condus la urmatorul, care corespundea. Studiourile, sunt de fapt, casute individuale, cele duble avand si un mezanin construit din lemn, unde se afla inca doua paturi simple, iar patul dublu se afla la parter. Casutele sunt destul de spatioase, baile sunt destul de mari, iar dotarile sunt cele standard: chicineta dotata cu toate cele necesare, aer conditionat, televizor. Dezavantajul major, e caldura de la mezanin, fiind destul de aproape de acoperis, iar aerul conditionat ajunge mai greu acolo. Curatenia nu lasa de dorit, este mentinuta destul de bine. Asternuturile se schimba cam rar, dar n-au fost probleme.

Vasilis, prorietarul, destul de ocupat, dar de fiecare data cand l-am solicitat a fost prompt. Initial, clanta usii era defecta, trebuia manevrata foarte gingas... altfel ramaneai pe afara. S-a rezolvat dupa 2 zile. Am avut probleme si cu plita electrica, dura mai mul de o ora sa incalzesti apa pentru un ceai, i-am spus, dimineata, inainte de a pleca la plaja, iar la pranz, aveam plita noua, gata montata.

Plaja e foarte aproape, la maxim 100 metri, dar, cam ca toate plajele insulei, plina de pietre, iar in apa, numai bolovani, plini de vegetatie, foarte periculos daca nu ai incaltari speciale. Exista o portiune de plaja amenajata, cu un pietris mai fin, adaugat, cu sezlonguri, aferenta unui bar, restul fiind practic neamenajata. Daca sub rogojina pui un strat de neopren, iti asiguri confortul, pe pietris. Apa e foarte curata si intrarea e relativ lina, buna si pentru copii. Pontonul e un loc bun pentru sarituri in apa, dar un adult inalt (190 cm) are toate sansele sa sara in cap, apa avand cam 2 metri la capatul pontonului. Deasemenea, pe langa ponton exista resturi de cabluri de otel, ruginite, in care am si calcat, deci mare atentie.

Pentru ca am dorit sa exploram insula, am facut un tur, trecand prin mare parte din obiectivele cunoscute: Vasiliki, Perigiali, Nydri, Porto Katsiki, cea din urma plaja fiind absolut spectaculoasa. Accesul e dificil, pe masura ce te apropii, drumul se ingusteaza foarte mult, pana se ajunge la o singura banda pe care se circula in ambele sensuri, multe serpentine, iar la final, drumul se bifurca, sensuriel separandu-se, intr-un mod aiuritor. Odata ajunsi, parcarea poate pune probleme, nu sunt destule locuri, desi exista doua parcari, una a municipalitatii, unde accesul costa 3 Euro pe zi, si o alta parcare, privata, pe pamant, accesul aici fiind 4 Euro. De la nivelul parcarii pana la plaja, sunt aproximativ 350 de trepte, inguste, ce trebuie coborate, cu oarece efort, intrucat se urca si se coboara in acelasi timp. cu putin calm, ajungi pe plaja, unde trebuie sa ocolesti, prin apa, o stanca, pentru a ajunge laportiunea mai mare a plajei. Dar merita tot efortul! Plaja are un pietris fin bej, care continua in apa, si confera un aspect incredibil apei, de un turcoaz deschis. O mare parte din plaja se afla la adapostul stancilor, dar nu este recomandat sa campezi dupa linia de demarcatie, din cauza pericolelor. bineinteles, plaja fiind mica, este foarte aglomerata, si nu se tine cont de recomandarile privind siguranta. Este spectaculos sa stai la plaja si desupra ta sa vezi un perete de stanca de zeci de metri inaltime. Un alt avantaj este faptul ca langa parcare exista un fel de fast food de unde, prin personalul care se plimba pe plaja cu pliante, poti comanda bauturi, Gyros, cafea.

Un alt loc cu mancare buna, mai aproape de Episkopos, este Taverna Makis, din Ligia. Au mancare foarte buna, un peisaj minunat si preturi decente. Acolo am mancat cel mai des. Au si supe, pe langa celelalte preparate din pui, porc, peste. Nu va recomand calamarul umplut, a fost crud si foarte zemos, insa restul mancarii e delicioasa, iar serviciile sunt ireprosabile. Singurul calamar umplut, bun, din zona, l-am mancat la taverna de langa, dar nu ve recomand s-o vizitati, serviciile sunt groaznice. Am asteptat cam 25 de minute sa mi se ia comanda, in conditiile in care erau doar trei mese ocupate, in total 8 clienti. Am comandat un calmar umplut si un desert. Calamarul da sosit dupa inca 20 de minute, dar a fost foarte bun. Am mai asteptat inca 20 de minute desertul, dar cu greu am reusit sa vorbesc cu cineva, doar ca sa aflu ca nu aveau acel desert cerut de mine, drept pentru care am cerut nota, pe care am mai asteptat-o cam 20 de minute. Tot acest timp pierdut pentru un calamar. Evident, n-am mai calcat pe acolo.

Cumparaturile le-am facut de la Carrefour, in general, unul obisnuit pe acolo, nu foarte aprovizionat, dar suficient, si de la diverse magazine din Lefkada Town.

Am plecat cu o zi mai devreme decat era programat, vremea se stricase, si trebuia sa ajungem si la Salonic la Consulatul Romaniei, caci imi expirase actul de identitate, si aveam nevoie de un act de identitate provizoriu. Per total, acesta a costat 65 Euro, si nu mi-a folosit la nimic, la fiecare granita, vamesii radeau de el si-mi cereau cartea de identitate expirata. De notat aici, vamesii greci mi-au spus ca au ordin sa lase oamenii sa treaca (cel putin sa iasa din Grecia) cu actele expirate. Evident si la bulgari s-a intamplat la fel, iar la Giurgiu am prezentat direct cartea de identitate.

In concluzie, un sejur excelent, Camping Episkopos minunat, iar peisajele... uimitoare. Cu siguranta voi mai merge la Episkopos.

Trimis de DinuP in 14.01.17 13:19:13
Validat / Publicat: 14.01.17 14:56:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki - Vourvourou - Anna's Studios Thassos - Golden Beach - Studios Filipidis Thassos - Skala Potamia - Studios Stefania Thassos - Thymonia - Maraki Studios

VIZUALIZĂRI: 2502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DinuP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

webmaster26 [14.01.17 13:25:50] »

@DinuP: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

DinuP [14.01.17 15:02:24] »

@webmaster26: Da locatia e exacta, fizic, in stanga portii campingului se afla semnul de intrare in Nikiana, urmatoarea localitate dupa Episkopos.

Ioan Raita [14.01.17 15:12:54] »

O excursie foarte frumoasă. Am vizitat și eu Lefkada și a fost minunat acolo. A stat în Perigiali.

P. 9 P. 10, P. 11, sunt superbe.

DinuP [14.01.17 15:14:08] »

@Ioan Raita: Multumesc!

mishu [14.01.17 15:41:39] »

@DinuP: Un articol placut si spre final, chiar amuzant, cum adica sa ai CI expirata ????. Insa cred ca cel mai tare m-au amuzat vamesii pentru care nici nu conta cred data de expirare.

Iar pozele, intradevar unele dintre ele sunt minunate.

Felicitari, votat cu placere.

DinuP [14.01.17 15:46:47] »

@mishu: Da, amuzant, acum, ca atunci... E simplu, a expirat pe 7 septembrie, in timpul sejurului si, fiind al doilea act de identitate, valabiltatea lui era de 7 ani, desi eu credeam ca e de 10 ani, si n-am verificat. De la al treilea, valabilitatea e de 10 ani.

Multumesc pentru aprecieri.

Ioan Raita [14.01.17 16:56:14] »

@Ioan Raita: De fapt văzând și ce a scris Mishu, mi-am amintit că în 2011, la sfârșitul lui august, în Zakynthos mi s-au furat actele. Astfel că știu ce înseamnă să umbli după ele într-o țară străină. Eu am fost la Athena pentru actul provizoriu. Până la urmă, e bine că nu ți-a descoperit la plecarea din țară expirarea valabilității actului de identitate pentru că regula este că nu ai voie să ieși dacă actul de identitate expiră cu șase luni îănainte de data călătoriei.

elviramvio [14.01.17 17:03:27] »

@DinuP:

Ai poze frumoase dar P05 e super haioasa, era cumva legat cainele?

În 2015 si noi am fost putin mirati ca vamesii greci la Kulata, la intrare in Grecia, nici n-au privit c. i. -urile, puteam sa dam orice vroiam. Nici macar nu s-au uitat sa vada cati suntem, doar ne-au facut semn sa trecem desi eram singura masina in acel moment.

Ioan Raita [14.01.17 17:13:02] »

DinuP [14.01.17 18:18:05] »

@elviramvio: Nu, nu era legat, asta ne-a uimit si pe noi. Avea un echilibru perfect, acel caine.

adrianaglogo [15.01.17 19:09:26] »

@DinuP: Si noi am avut o astfel de intamplare. Prin 2009 am fost de doua ori in Grecia. La a doua intoarcere acasa, un vames bulgar de la Giurgiu l-a intrebat pe sotul meu daca mai are vreun act de identitate. Avea pasaportul, i-am zis ca e in valiza. A zis un "lasa" sec si atat!

Nu ne-am intrebat de ce!

Am descoperit la vreo luna si motivul: CI era expirata. Nu stiam atunci ca CI se schimba in luna nasterii, ramasesem cu luna in care a fost eliberat!

Si a trecut de atatea ori prin vama fara sa ne intrebe nimeni nimic!

calatorul [09.07.17 20:38:26] »

@DinuP: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Lefkada, in care si eu vreau sa ma reintorc cu mare bucurie. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

DinuP [09.07.17 22:13:06] »

@calatorul: Salut! Iti multumesc pentu urari! Vacante minunate si tie!

As vrea sa adaug ca, m-am intors din Lefkada acum 9 zile. Da dependenta aceasta insula, desi e mai costisitoare decat Thassos... )

calatorul [09.07.17 22:23:31] »

@DinuP: Adevarat, si eu simt dependenta de Grecia si ma tot straduiesc sa nu repet destinatiile, ca sa pot vedea cat mai mult din locurile acelea frumoase.

VAra trecuta am lipsit din peisaj si nu stiu daca ajung vara asta, dar no problemo, este timp destul si multe de vazut. Vacante frumoase pe mai departe.

adrianaglogo, calatorul, DinuP, elviramvio, Ioan Raita, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂEpiskopos Camping-Village: