ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2013
ÎNSCRIS: 02.09.13
AUG-2013

Sejur prefect

Hotelul Calypso din Skala Prinou este excelent amplasat, foarte aproape de plaja, intr-o zona linistita, cu multa vegetatie, dar aproape si de taverne si magazine. Are piscina, o gradina bine intretinuta, cu gard viu din leandri, palmieri. - booking.com

Dotari: AC, TV, frigider (nu sunt foarte noi, dar functioneaza bine).

Curatenie - zilnic, schimbare prosoape.

Micul dejun - foarte bun si consistent, aveai de unde alege (oua prajite sau fierte - o zi prajite, o zi fierte, branza, iaurt, fulgi, crenwusti, masline, lapte, ceai, suc de portocale, chec sau pateuri facute de proprietareasa. Proprietareasa hotelului - foarte amabila. Un hotel foarte bun pentru categoria respectiva, raportul calitate - pret fiind excelent.

Plaja este cu nisip, curata, iar noi am servit zilnic 2 cafele si un juice de protocale (6euro) de la barul de pe plaja si am avut șezlonguri toata ziua, dar pot fi folosite si sezlongurile hotelului, cam 5 la numar.

Netul este slabut, astepti cam mult pana se incarca pagina, dar este de inteles, cand 30 calculatoare vor sa intre pe aceeasi adresa de net.

Hotelul cred ca are 30 camere, iar parcarea este vis-a vis ... pana in paduricea de pini, langa plaja.

Mancarea cel mai mult ne-a placut la taverna Augusto din Teologos, 10km din Potos. 1kg de carne de miel... indeajuns pt 2 persoane... costa 19euro.

In fiecare zi am mancat la o alta taverna in localitati diferite, numai la Augusto am mancat de 2 ori. O alta taverna buna este in Panagia... taverna Elena... unde au carne la rotisor... din ce vrei (miel, pui, porc). Vinul peste tot este exceptional... 7 euro litru.

Drumul cu masina este cel descris si de alti turisti, dar o sa il descriu si eu, Bucuresti - Ruse (E85) - Byala (E85) - Veliko Tarnovo (E85) – intersectie DN 55 este un indicator ce arata Svilengrad 8 km dreapta - Klifarevo (DN55) – Voynezha - Gurkovo – Nikolaevo (DN 6) - Maglish – Tulovo (DN5) - Stara Zagora (E85, centura) - Dimitrovgrad (E85, centura) - Haskovo (DN5) – Konush – Nicolovo - (DN5) - Kardzhali (DN5) - se continua pe DN 5 pana in dreptul localitatii Balabanovo, apoi se face dreapta pe DN 508, catre Dzhebel - Rogozche - Samodiva - Fotinovo - Preseka (DN867) - Zlatograd (DN867) - Thermes (DN 55) - Echinos - Smithi (centura) - Xanthi (centura) - in dreptul localitatii Petrochori se face dreapta catre Pemi, Chrisoupoli, Nea Karia, Keramoti – ferybot pană la Thasos (3 euro/pers + 16euro/masina) apoi 15 km până la Skala Prinou; Am facut de la hotel pana acasa 10 ore fix, mult prin Bulgaria si m-am ratacit prin Xanthi deoarece ai 2 ieșiri de pe autostrada - est si vest... iar GPS-ul nu stie de frontiera de la Therme cu Zlatograd.

Asa ca aveti mare grija ca la coborarea de pe ferybot sa alegeti ca destinatie pe GPS Echinos si atunci va fi ok cu drumu... dar pana sa imi dau seama am facut 2-3 ture prin Xanthi.

Trimis de panta in 02.09.13 14:16:09
Validat / Publicat: 02.09.13 17:29:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (panta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.13 17:27:45]

@panta: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la calatorie - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

flaviana77
[05.12.13 10:39:39]

@panta:

buna, imi cer scuze pentru deranj in primul rand, apoi vreau sa te rog ceva. imi place cum ai scris aceste impresii. vreau sa ma inscriu la un early booking am mai fost anul trecut in thassos in golden beach si as vrea o alta destinatie. am citit, m-am informat si am zis sa trimit si niste mesaje pentru ca sa imi iau mai multe detalii care sa ma ajute sa hotarasc urmatoarea vacanta. noi nu vrem sa mergem cu masina personala o sa alegem o excursie cu autocarul. spune-mi sincer se merita sa ne cazam la acest hotel? adica nu as vrea nici sa plec de acasa si sa am probleme cu baia ca nu merge apa ca nu este apa calda etc etc etc ca este igrasie in baie sau ca sunt nu stiu ce gandaci, nu avem pretentii nici bugetul nu este prea mare si nici sistemul de all inclusive nu ne place. nu suntem pretentiosi vrem niste conditii decente, sa fie curat in camera ca oricum plecam cu prosoape si alte cele dupa noi de fiecare data cand mergem in concediu, mancarea la mic dejun in Grecia stiu cum este ca am fost de mai multe ori si iarasi nu am pretentii la mancare. vreau sa stiu daca ai ce sa faci in zona, adica daca nu sunt numai vreo doua cafenele si vreo trei taverne asa cum erau in statiunea aceea in care am stat noi, as dori sa fie cat de cat si niste magazine sa iti mai clatesti ochii seara si cam astea sunt detaliile despre care as vrea sa stiu daca nu te deranjez. in plus daca esti amabil sa imi spui daca exista masini de inchiriat in zona? si eventual un pret aproximativ. noi am vrea sa mergem si la kavala pentru ca este un oras superb si e pacat sa il ratam.

pantaAUTOR REVIEW
[05.12.13 11:48:44]

@flaviana77: sarut mana... iti spun ca fara masina nu mi-ar place sa plec in CO. Deci voi incepe cu hotelul... este superb din mai multe considerente: 1. curat... prosoape destule si sunt schimbate la 2 zile... zilnic se face curat... nu am avut probleme cu instalatia sanitara... doar cu becul de pe balcon care a fost schimbat la solicitarea mea... a doua zi dupa ce am reclamat ca este ars becul. 2. hotelul este aproape de mare... doar traversezi strada si este plaja cu sezlonguri si marea. Plaja nu e lata... doar de vreo 3 sezlonguri... cam 6-8 m... plaja este cu nisip. seara mergeam la cina in taverne diferite, bineanteles cu masina, dar tu poti inchiria, pretul nu il retin, dar gasesti pe forumuri si este bun din cat imi amintesc. daca inchiriezi masina te poti duce in toate oraselele din insula, Potos, are targ seara, in panagia e o taverna exceptionala cu pui, miel sau porc la rotisor si apoi sa te plimbi prin oras, perpedes sa vezi ce incantata ai sa fii cand vei vedea casele grecilor si strazile lor inguste si curate. restu ai sa gasesti pe forumuri... eu am luat doar micul dejun la hotel si mai mancam in jur de 7 seara la cate o taverna... sper sa iti fie de folos ce am scris... PS... pe plaja, cam pe la ora 2, mai mancam o inghetata si cam 2 beri... sa ma tine foamaea pana la ora 7.

flaviana77
[05.12.13 13:02:32]

multumesc frumos. vroiam sa te mai intreb ceva. iti dai seama ca daca inchiriem masina nu o vom putea tine tot sejurul cu noi. daca nu plecam seara cu masina, avem ce face in statiune? te rog daca se poate imi dai o adresa de contact ca sa nu deranjam siteul cu intrebarile mele? mersi.

pantaAUTOR REVIEW
[05.12.13 13:06:03]

@flaviana77: eu zic sa iei taxi.

------

datele personale nu pot fi scrise in clar pe site , va rog folositi mesajele private!

flaviana77, panta
Alte impresii din această RUBRICĂCalypso Hotel: