ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2013
ÎNSCRIS: 15.08.10
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII

Foarte bine

Scriu aceste impresii cam tarziu dar stiu ca multi inca se documenteaza pentru vacanta de vara si am vazut ca pentru acest hotel am gasit putine lucruri - anul trecut pe vremea asta (poate vor folosi cuiva).

Dupa un drum lung, de vreo 10 ore, am ajuns in fata hotelului cu ceva emotii. Cazarea am cumparat-o de pe booking cu mare intarziere... ne-am hotarat destul de greu unde sa mergem la mare cu copii, nici timp de documentare nu am prea avut...

Am avut 2 camere triple, fiind cu inca o familie, la etaj, spre piscina in care nu am intrat. Mi s-au parut cel mai bine pozitionate. Este un hotel curat, o afacere de familie, se face curat zilnic, lenjeriile s-au schimbat la 3 zile. Nu este un hotel de lux dar camerele sunt mari, racoroase, mobila este mai veche. Noi nu am platit AC, l-am avut inclus in pret dar erau cativa turisti care reclamau ca au fost pusi sa-l plateasca si nu stiau asta (veniti prin agentie). Si pe booking se plangeau unii de treaba asta. Internetul functiona in zonele publice.

Nu este un hotel cu animatori, baruri sau lucruri de genul asta. Daca doriti liniste este locul potrivit pentru dvs. Aveti unde sa iesiti, pe jos ajungeti in aproximativ 5 minute in port, la taverne. Avantajul acestei locatii este si portul din care am putut merge in Kavala fara alte deplasari suplimentare.

Masa- micul dejun se pare ca este acelasi ca in anii anteriori, tot ce au descris antevorbitorii mei nu s-a schimbat. Per ansamblu multumitor desi daca stai mai mult devine enervant. Va recomand totusi cazare cu mic dejun- spre ex. iaurtul acela minunat cu miere era la taverne la 5 euro portia. Ce mi-a placut a fost faptul ca proprietara avea in spatele hotelului o mica gradina de legume din care aproviziona masa de dimineata- rosii, ardei. Mierea era din productie proprie, la sfarsitul sejurului ne-a facut cadou cate un borcan cu miere.

La pranz si seara am mancat in diverse locuri. Fiind cu masina ne-am mai plimbat pe insula. Ne-a placut taverna Gekas, la vreo 10 minute cu masina (multumesc celor de pe site care au scris despre ea). Aici am fost la pranz de mai multe ori- pestele proaspat foarte bun. Seara mergeam pe jos in Skala Prinos si am mancat in mai multe locuri. La Poseidon am revenit- copiii au mancat o pizza buna, adultii au incercat mai multe feluri traditionale, in vase de lut specifice... foarte bune si in portii foarte mari. Preturile erau rezonabile- o medie de 10 euro de persoana (un felul 2, un aperitiv, vin) Am mincat foarte bine, ce am vrut...

Punctul forte al acestei locatii este marea, neteda ca o coala de hartie. Fetita cea mica care avea 4 ani a stat numai in apa pana la gat fara sa stam stresati ca vin valuri, ca se ineaca etc. Apa e curata, exista intr-adevar fire de un soi de iarba dar sunt foarte rare, nu deranjeaza abia le sesizezi... am mai fost in alte locuri din Grecia dar nicaieri nu am vazut marea neteda, cu pestisori printre picioarele tale.

Plaja are sezlonguri gratuite, e in fata hotelului, e ingusta si ar necesita o curatenie. Am trait senzatia de o plaja doar pentru mine... Niciodata nu am mers la plaja sa nu gasim locuri... mai erau cateva familii de romani si nemti. Seara mai apareau la plaja localnici si ocupau din sezlongurile hotelului dar erau suficiente... Pt cine isi dorea o plaja mai ingrijita, imbunatatita cu nisip adus probabil din alta parte, alaturi exista una a altui hotel si contra unei consumatii la bar puteai sa stai acolo...

In concluzie, am avut un concediu foarte reusit chiar daca hotelul ales de noi nu era de 5 stele, cu umbrelutele aliniate... noi veneam aici dupa un concediu la Lacul Como, Italia si dupa minunatiile de acolo nu credeam ca ma mai impresioneaza ceva.

Poate ar mai trebui sa spun ceva. Aveam rezervare pe booking, banii pe card fireste... Cu 2 zile inainte de plecare patroana ne-a rugat frumos sa-i platim cash ca sa nu-i ia statul grec o gramada de bani pe impozite... ne-a indrumat si la banca de unde sa scoatem banii. O familie a platit cu cash iar noi cu cardul, dna ne-a multumit ca macar o camera nu a mai trecut-o prin contabilitate. Concluziile le trageti dvs.

Vacante placute tuturor si daca aveti intrebari va raspund cu placere...

Trimis de armina in 26.04.13 21:39:55
Validat / Publicat: 26.04.13 22:55:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos, Salonic, Platamonas

VIZUALIZĂRI: 5288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (armina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

maryka [29.04.13 09:57:37] »

Buna! Sunt perfect de acord cu tot, am avut si noi acum 2 ani o vacanta frumoasa intr-un loc linistit, imi pare rau ca nu s-a schimbat nimic in privinta plajei din dreptul hotelului, dar apa e foarte buna si e... aproape. Din Skala Prinos am mers si noi in foarte multe locuri, am vizitat cam toata insula, vezi rw., ne-a placut mult de tot. Este o insula verde si frumoasa si are multe de oferit. Vacanta frumoasa si pentru acest an!

armina, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂCalypso Hotel: