ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2009
ÎNSCRIS: 19.09.09
SEP-2009

O experienta de neuitat

O experienta relaxanta.

Am fost la Sonia Village (Halkidiki), in perioada: 4-12 septembrie. Am numai cuvinte de lauda despre acest resort. Am fost cazati intr-o camera la etaj de unde se vedea marea, dimineata privelistea fiind incantatoare.

Hotelul este compus din mai multe bungalowuri, fiecare camera fiind orientata spre mare. Personalul hotelului este prietenos, raspunde prompt la orice fel de solicitare.

Noi am avut demipensiune si vreau sa va spun ca masa a intrecut asteptarile noastre. Doar daca esti un fitos de 2 lei nu apreciezi serviciul impecabil si felurile diversificate de mancare. Spun asta pentru ca erau persoane care erau nemultumite, romani evident, probabil acestia mananca acasa doar mamaliga cu seminte. Dimineata aveam la alegere o mare varietate de mezeluri, cascaval, branza, salate, diverse preparate calde oua ochiuri, omleta, fierte, cremwursti, 5 sortimente de gem, iaurt, cereale, chec sau cozonac, 3 feluri de paine (calda), cafea, ceai, sucuri la discretie. Seara am avut intodeauna mai mult feluri de mancare si garnituri si niciodata nu sau repetat. Puteai sa mananci cat vroiai, daca se termina un fel imediat aduceau altul. Existau toate felurile de carne, mousaka, pastizio cartofi facuti in mai multe moduri (prajiti, fierti, la cuptor), paste, orez, legume. Numai idiotii pot spune ceva negativ depre mancare. A si dragi romani sa stiti ca bufetul suedez presupune putina miscare prin fata felurilor de mancare (fac aceasta precizare pentru ca unii din conationalii mei erau ofuscati pentru ca nu ii servea nimeni la masa).

Camerele hotelului sunt mari, foarte curate, curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba la 2 zile. In camera aveti frigider care raceste beton, aer conditionat (fara plata), televizor, uscator de par, telefon. Balconul camerei este mare asa ca puteti sta fara probleme seara la taclale.

La 800 de metri de hotel se gaseste statiunea Gerakini, o locatie incantatoare, cu oameni amabili, taverne, supermarket, magazine de suveniruri. Preturile la mancare sunt decente, noi plateam pentru o masa de pranz in 2, 17-18 euro aici intrand sucurile si desertul. Vedeti ca cea mai tare taverna din Gerakini este Mouragio unde mananca grecii incercati si o sa aveti o atmosfera extraordinara. De asemenea hotelul are restaurant unde puteti servi pranzul la aceleasi preturi ca in oras.

Va dau un sfat: nu luati excursiile oferite de reprezentantii, agentiilor romanesti de acolo (melitour) pt ca au niste preturi de neam prost si sunt niste tepari ahtiati dupa bani. Noi am inchiriat o masina impreuna cu celalalt cuplu ca care am fost si am platit pt un ford fiesta 130 de euro, adica 65 de euro de cuplu pt 3 zile. Un exemplu cea mai ieftina excursie optionala nu cobora sub 35 de euro de persoana si asta inseamna doar o zi. Noi am avut masina si am vazut in aceste 3 zile toata Sithonia si Kasandra. Va recomand plaja Kalamitisi, Sarti, portul Neos Marmaras, Porto Kofoo, Kalitheea, Hanioti, Posidi. De asemenea incercati sa ajungeti la plajele de camping de pe bratul sithonia sunt niste locatii fantastice, si ajungeti foarte usor acolo pt ca exista peste tot indicatoare si drum de acces.

In incheiere vreau sa va spun ca tot ce a tinut de greci a fost la superlativ, in schimb agentia cu care am plecat a fost un mare r... t, in celebra nota a unor [...]. Sa nu mergeti cu agentia villextour sau elite tour, sunt [...] si niste incompetenti, niste tepari.

Trimis de Ujiro in 23.09.09 16:05:23

VIZUALIZĂRI: 4098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ujiro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina hotelului vazuta din camera

[23.09.09 16:15:22]

Ujiro, apreciez review-ul tau ca foarte bun si cat se poate de util, dar era pacat sa las expresiile neelegante de la sfarsit. Iti inteleg nemutumirea (probabil profunda) fata de cei carora te-ai adresat, dar as fi preferat s-o exprimi un pic mai ingrijit.

UjiroAUTOR REVIEW
[23.09.09 16:17:22]

ok nicio problema imi cer scuze

jhonny_blue*
[29.08.10 15:46:23]

Buna. Suntem doua familii ce urmeaza sa mergem impreuna intr-un sejur la Sonia Village. Tin sa multumesc pentru impresiile dumneavoastra si sfaturile care cu siguranta ne vor fi foarte utile. Multa sanatate va dorim.

jhonny_blue*, Ujiro
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: