ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
JUN-2013

Costa Brava Seniori o vacanta reusita - Pineda del Mar

Anul acesta a fost prima data cand am achizitionat o oferta ptr turism seniori, atrasa fiind de pretul mic si de destinatie.

Avansul l-am platit prin luna februarie- martie iar oferta se referea la ultima plecare cu intoarcere pe 6 iunie.

Eram cam sceptica la inceput, mai ales ca nu stiam care va fi hotelul, asta o puteam sti numai cu o saptamana inainte, si credeam ca o sa fie cam plictisitor cu atatia oameni de varsta a treia.

Totusi, vreau sa va spun ca a fost o vacanta mai mult decat reusita, si hotelul si statiunea, au fost o surpriza placuta.

Hotelul la care am fost repartizati a fost H TOP Pineda din statiunea Pineda del Mar, in prima linie de la mare, si am fost surprinisi sa obtinem o camera cu vedere la mare, fara vreun cost suplimentar.

De pe balcon admiram marea si imprejurimile, iar hotelul de 4 stele, a fost multumitor, nu lux, dar confortabil si rezonabil. Citisem eu inainte pe diverse forumuri, ca hotelul se afla in mjlocul pustietatii, iar plaja are nisip poros, si apa este adanca, normal erau diversi nemultumiti, si m-am ingrijorat un pic.

Dar, temerile mele s-au dovedit nefondate, hotelul era ok, iar plaja larga, nisipoasa, curata, statiunea linistita, deci inca o dovada ca review-urile sunt subiective de multe ori.

Bineinteles ca 7 zile nu sunt suficiente ptr o asemenea vacanta si destinatie. Ce se poate face in Costa Brava? Sunt o multime de locuri de vizitat, o multime de excursii optionale pe care le puteti achizitiona, sau puteti merge voi pe cont propriu, de exemplu, luati trenul pana la Barcelona sau in Blanes.

De exemplu excursia intitulata Lumea lui Dali si in are se vizitau Figueras, Empuria Brava si Girona-care este superb, este o recomandare, apoi am mai luat Aquarium si Fantani, apoi Barcelona oras obiective turistice, Sagrada Familia, Parc Guell, apoi Montserat-nu am ajuns din pacate, Seara la Castel, si Tossa de Mar pe cont propriu.

Aquarium pe mine m-a intristat, eu am problema, nu suport sa vad animale In captivitate, ma intristeaza fantastic. Mi s-a parut sinistru sa vad sarmanii pinguini inotand dincolo de panoul de sticla si plastic, sub un “cer” bleu de plastic, pur si simplu mi s-a zbarlit pielea si toata ziua am stat cu gandul la ei!!!

Mi-am cumparat de la magazinul de acolo un pinguinas de jucarie si de fiecare data cand ma uit la el ma pun pe ganduri! Mi s-a parut foarte trist, cumplit! Am ramas cu multa amaraciune in suflet dupa ce i-am vazut acolo! Preferam sa ii vad la TV in Antarctica, sa ma uit la Discovery, decat in spatele plasticului ala!

Despre celelalte excursii:

Prin fata hotelului trece un tren foarte silentios, modern si util, multi credeau ca face zgomot. De unde!!! Nu se aude nici musca, e un tren foarte bun, asa ceva ne trebuie si noua in Romania.

In Tossa am ajuns cu trenul, de fapt cu trenul pana in Blanes si de acolo cu un autobus. Este o statiune pe care v-o recomand, cu un castel, o panorama frumoasa, as vrea sa imi traiesc batranetea acolo, sa ma indragostesc de vreun pescar si sa batem impreuna marea in lung si lat -glumeam!!)

Girona este o un orasel foarte frumos, cu acea catedrala si case colorate, dar despre asta o sa povestesc cu alta ocazie.

De altfel excursia catre Empuria Brava, Girona, Figueras a fost o aventura in sine, plina de peripetii.

Pe autostrada a “ bubuit” o roata de la autocar, si a luat foc, motiv de panica printre calatori. Daca soferul nu era pe faza si nu oprea, o pateam…Apoi, faza cu pompierii si salvarea veniti sa “ne salveze” a facut parte din regie, am vazut gratis cum actioneaza serviciile de urgenta la spanioli, desi noi nu aveam nimic, nu ai parte de asa ceva in fiecare zi.

Noi, cu totii, la marginea autostrazii, unii facand haz, altii cruce, si toti pozand autocarul esuat pe o parte din care iesea un fum gros si saracul sofer nu mai prididea sa stinga focul cu sticlutele de apa plata... asta cateva minute pana au venit pompierii. Of, amintiri si peripetii de vacanta, putina adrenalina nu strica!

Despre Barcelona toata lumea povesteste laudativ, si au de ce. Este un oras sensational., in care exclami “Asta da oras, Domne!!! ”

Sincer, cand am ajuns in Bucuresti, si m-am dat jos la Universitate, desi locuiesc in centrul Bucurestiului, m-a luat durerea de cap, si in timp ce imi taram troilerul ma gandeam cu un soi de groaza ca am ajuns la tara, parca era un sat parasit, o vagauna !

Oare cat va mai dura ca Bucurestiul sa devina un oras civizliat, cred ca trebuie sa imi fac bagajele definitiv si sa plec ptr totdeauna, ca probabil ma apuca pensia pana devine si Bucurestiul un oras in randul lumii!!!

Deci, cum ziceam, nu trebuie sa ratati in Barcelona, obiectivele importante Sagrada Familia, Parc Guell, Rambla, Passeig de Gracia, portul, Palatul Regal, Fantanile, operele Gaudi, celebrele case, o gramada de muzee si arhitectura fabuloasa. Pe aceasta cale am fost incantata de cei doi ghizi Cristi si Radu, care erau foare bine pregatiti si au avut rabdare cu toata lumea.

Cand te plimbi prin Barcelona, stai cu capul numai in sus, ca tot timpul ai de admirat cate o cladire. O arhitectura care ptr unii pare bizara, SF, o nebunie, dar inedita. Iti iei o cafea si stai taclale cu capul in sus admirand privelistea. Si uite cum trece timpul…

Erau niste doamne in varsta fugite in “exil” in vacanta, scapate ptr 7 zile din chingile casatoriei, casatorite de peste 20 de ani, si ai caror soti le credeau la rude in Ardeal. M-a amuzat terbil, desi nu trebuie judecat nimeni, déjà dupa 20-30 de ani casatoriile se transforma intr- relatie de prietenie, de obisnuinta, uneori devine sinistru, alteori o acceptare tacita, iar pasiunea si dragostea zboara precum o pasare in patru zari, dispare in orizont departe, nu mai ramane decat amintirea adierii aripilor!

Dar cel mai tare mi s-a parut un grup de 3 neni ale caror neveste ii stiau la pescuit in delta. Culmea pe unul il suna nevasta foarte des iar el ii dadea asigurari “Da, draga, aici e cald rau, sunt tantari, am prins ceva, dar…... ” Deci, aici duce uneori casatoria, mi-am spus eu, si atunci, singura sansa mai este o mica evadare nevinovata, o prostioara inofensiva atata timp cat creezi o aparenta…?? Intrebari, intrebari….

Mie imi venea sa rad, eram uluita, socata e-a binelea. Oare ele chiar credeau balivernele astea??? Doamne fereste, cati or fi in situatia asta???

La o masa alaturata au stat la un moment dat 2 baieti tineri super draguti, un roman si un olandez, erau ambii in jur de vreo 25-27 de ani dar..se tineau de mana pe sub masa, si erau cat se poate de.....gay. M-a amuzat un pic ca romanul cand ne-a auzit vorbind pe acolo romaneste s-a cam speriat putin de invazia turistilor romani..Am stat putin de vorba cu ei, erau super prietenosi,erau IT-isti, lucrau la o mare companie din Olanda. Dar toti suntem oameni, nu putem fi toti la fel, nu???

Ce altceva mi-a placut pe Costa Brava?? Plajele late, desi apa era rece atunci, totusi nu am rezistat sa nu intru, trebuia, doar nu batusem atata drum pana acolo. Cel mai mult mi-a placut plaja de la Tosa, sunt si niste restaurante piperate, iar locatia in sine este superba.

Celalalt grup de turisti au fost repartizati la hotel Best Palmeras din Calella, parea un hotel bun, tot asa de 4 stele, dar era mai mic, si nu avea vedere la mare, era in randul 2 de la plaja, intre alte 2 hoteluri.

Pe cand HTOP Pineda era chiar in prima linie de la plaja, cu vedere la mare, o sa descriu acest hotel ulterior.

Apoi statiunile in sine Pineda de Mar mi s-a parut cea ma noua, cladirile sunt toate noi, in plus este aerisita, sunt 2 hoteluri supebe aici Hotel Golden Tarurus si inca unul Hotel Aqua Hotel Promenade pline de nemti, si de lux. HTOP Pineda are 4 stele, dar nu este un hotel de lux, este insa un hotel rezonabil care merita cu siguranta. Pe locul 2 ar fi statiunile Santa Susanna, apoi Lorel Del Mar si Calella, Blanes. Lloret del Mar si Calella sunt ceva mai vechi, dar compenseaza ptr ca au unele cladiri chiar dragute, cu o arhitectura frumoasa.

Nu mi-a placut insa deloc Malgrat del Mar, este foarte inghesuita, cu o plaja mica si hotelurile mi s-au parut ponosite, chiar nu va recomand.

Desi eu as alege o statiune in genul Tossa de Mar, castelul, plaja, aerul boem, toate sunt de nota 10. Acolo in Tossa este frumos sa mergi ci cu barca de ex la Cala Giverola, putina aventura face bine fizic si spiritual.

In concluzie, recomand cu caldura turismul seniori, este foarte convenabil si daca aveti noroc, poate fi foarte bine organizat, merita cu prisosinta si nu doar ca si prêt, ca experienta, totul poate fi o reusita.

Deci, lasati acasa temerile si riscati, mai bine sa risti, decat sa astepti in spatele un val de intrebari si teama de necunoscut, faceti-va bagajele si …LA DRUM!

Trimis de Alb in 23.08.13 16:35:37
Validat / Publicat: 23.08.13 21:13:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Baleare

VIZUALIZĂRI: 5345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 pineda palace

[23.08.13 17:02:18]

O sa pun si cateva fotografii in cuarnd.

As vrea sa puneti melodia Smalltown Boy Bronski Beat

https: //www.youtube.com/watch?v=Xuz94ZIPfJk

[23.08.13 17:18:01]

@Alb, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

- -

Dacă doreşti, poţi lăsa aici partea despre excursie şi să încarci impresilie despre hotel în rubrica de cazare deja existentă pe site, accesând acest link

danamandache
[23.08.13 21:41:39]

Foarte frumoasa vacanta dvs. Felicitari!

[23.08.13 22:50:22]

@Alb:

... recomand cu caldura turismul seniori, este foarte convenabil... merita cu prisosinta si nu doar ca si pret...

Totuşi, nu înţeleg cât este de convenabil. Ai stat 7 zile şi te-a costat 2000 de euro... Programele de seniori atâta costă? Cred că se putea şi mai convenabil.

[24.08.13 11:48:09]

@webmaster: aveti dreptate

am scris acest review deodata si l-am pus pe site asa in forma bruta

o sa il recitesc si o sa separ cele 2 rubrici cat de curand si o sa pun si poze.

[24.08.13 11:57:16]

@iulianic: am cheltuit 2000 de euro cu excursii optionale si altele, programul in sine a fost vreo 1000 de euro la agentie.

[24.08.13 12:06:47]

@danamandache: multumesc

Costi
[24.08.13 13:21:29]

@Alb:

Am mers şi eu anul trecut pe Costa Brava prin Programul pentru Seniori (vezi impresii). Aşa cum am scris şi acolo, totul a costat 425 € de persoană şi asta pentru că am mers cu Taromul, cu Blue Air costa 400 €.

În ecoul de mai sus spui:

programul in sine a fost vreo 1000 de euro la agentie

Ceva nu mi-e clar aici.

Aşa cum se poate vedea la o simplă căutare pe net, preţul unui astfel de sejur este acum între 399 şi 440 € (în funcţie de touroperator), preţ în care transportul este inclus, în timp ce în caseta tehnică a review-ului tău scrie fără transport.

Oricum, până la 1000 € mai este...

Un alt lucru pe care nu-l înţeleg este faptul că ai fost în iunie, în timp ce aceste programe nu oferă sejururi de acest tip decât până cel mai târziu în mai.

Este totuşi posibil să fi mers cu un program de tipul "Program pentru Seniori şi nu numai".

Poţi să ne lămureşti?

nicole33
[24.08.13 18:12:17]

@Alb:

Probabil vizitarea Acvariului din Barcelona nu a fost o alegere fericită în cazul tău, la fel cum nu cred că ți-ar plăcea să vizitezi nici vreo grădină zoologică, oriunde în lume. Nici mie nu mi s-au părut pinguinii respectivi a avea o stare de sănătate prea bună, cu ocazia vizitei făcute acolo în mai anul trecut, deși văzusem pinguini în captivitate și la Valencia și care arătau mult mai bine, pot spune chiar că m-au încântat.

Probabil ai văzut stațiunea din mersul trenului, deoarece, în realitate, nu este nici mică (poate doar comparativ cu Calella) și nici înghesuită.

Prețul unui sejur prin programele de seniori nu depășea 395 euro+95 euro taxe de aeroport de persoană. În aprecierea atractivității unei destinații, pe mine personal (și poate și pe alți useri) mă interesează costul sejurului plătit la agenție și mai puțin spre deloc restul cheltuielilor făcute de userul respectiv.

Ce regim de masă ai avut?

[25.08.13 01:14:35]

@Costi:

Pretul este de 1000 de euro 2 persoane cu transport avion. Restul sunt excursii optionale.

Eugenia55* †
[25.08.13 13:34:28]

"Despre turisti: Turisti bineinteles erau mai mult seniori, cupluri sau separate, singuri, si cativa tineri. "

Te-am citat, cum e asta cu "tinerii", pana la urma e limita de varsta sau si aici e cu "dispensa", ca sa zic asa...

[25.08.13 16:55:35]

@Eugenia55: Un senior (persoană cu vârsta peste 55 de ani), poate merge în sejur însoţit de o persoană mai tânără şi atunci se plăteşte şi pentru tânăr acelaşi tarif.

Dacă nu este îndeplinită această condiţie, cei tineri plătesc un supliment funcţie de agenţia organizatoare şi de programul turistic.

Bineînţeles, dacă merge mama şi tata (fiecare cu vârsta peste 55 de ani) împreună cu doi copii de 30 de ani, la înscriere, cei tineri se pot declara însoţitori ai câte unui senior şi sunt scutiţi de plata suplimentului.

Eugenia55* †
[25.08.13 18:27:29]

@iulianic:

Multumesc, ne incadram si mama si tata (si merge si copchilu', vad! da' nu mai merge ea cu noi

[25.08.13 19:03:37]

@Eugenia55: Dacă nu mai merge cu voi, suportă plata suplimentului în cazul în care doreşte totuşi să plece într-un program dedicat seniorilor.

[26.08.13 00:00:41]

da, sunt programe nu doar ptr seniori ci fara limita de varsta

programul accesat de mine asa era "fara limite de varsta

revin curand cu poze, trebuie sa le descarc

[26.08.13 00:05:34]

revin cu foto curand cum se poate modifica acolo la pret?pretul este cu transport, nu fara

Rezolvat - by wm.

[29.08.13 01:05:15]

va rog sa stergeti la sectiunea pretul sejur ptr a nu crea confuzii, este mai bine asa! Multumesc

Stancu Ciprian
[20.11.13 21:00:48]

@Alb: Buna ziua! As vrea sa plec la anul pe 16 iunie in Costa Brava; ce imi puteti spune despre vreme in perioada asta? Apa cum este, se poate face baie? Multumesc.

[24.03.14 03:25:02]

@Stancu Ciprian:

eu zic ac este o alegere super.

eu am fost la sfarsitul lunii mai-inceputul lunii iunie, si vremea era buna. apa era rece insa, dar am inteles ca plouase cu ceva zile in urma,

deci tu daca te duci la jumatatea lunii iunie ste f bine, te poti duce la Tossa del Mar de acolo iei vaporasul si ajungi la Cala Giverola unde apa este f calda

La Tossa del mar se ajunge cu vaporul din statiuni sau cu trenul plus autobuz.

Plaja este frumoasa peste tot.

Alb, danamandache, Eugenia55*, iulianic, nicole33, Stancu Ciprian
Alte impresii din această RUBRICĂSejur pe Costa Brava: